Več kot 40 veslačev iz Slovenije, Avstrije in Hrvaške se je v Petanjcih udeležilo mednarodne regate za ohranitev Mure. Slovensko vlado so pozvali, naj ne dovoli uničenja slovenskega in evropskega naravnega zaklada in ustavi načrte za izgradnjo verige osmih hidroelektrarn na Muri.
Povodje reke Mure je vroča točka biotske raznolikosti, v njem je zabeleženih več kot 4000 živalskih in rastlinskih vrst, vključno z ogroženimi vrstami, kot so orel belorepec, črna štorklja in vodomec. Samo po raznovrstnosti ribje favne pa je to najbogatejše in najbolj ohranjeno porečje v Sloveniji in verjetno v Evropi sploh ter dom izredno ogroženega sulca. Predvsem pa Mura gosti največje slovenske poplavne gozdove, ki so prednostni habitat za ohranjanje na evropski ravni, so poudarili organizatorji akcije, koalicija nevladnih organizacij pod vodstvom zveze Moja Mura in Svetovne organizacije za varstvo narave (WWF).
Hidroelektrarne bi gradili na zaščitenem območju
Reki Muri že drugič grozijo zajezitve s hidroenergetskimi objekti. V 80. letih prejšnjega stoletja je lokalnemu prebivalstvu skupaj z vseslovensko podporo uspelo načrte preprečiti. Po 30 letih pa se zgodovina ponavlja. Podjetje Dravske Elektrarne namreč želi na reki Muri izgraditi verigo osmih hidroelektrarn, ki bi reko spremenile v več brezživljenskih rezervoarjev.
Prva hidroelektrarna je načrtovana pri vasi Hrastje-Mota in bi ustvarila 8 kilometrov dolgo akumulacijsko jezero, ki bi se raztezalo vse do avstrijske meje. V letu 2012 je Ministrstvo za okolje in prostor začelo postopek za celovito presojo vplivov na okolje. Okoljsko poročilo vlagateljev se pričakuje v letu 2016, ko naj bi se začelo tudi javno posvetovanje.
"Mura je zavarovana kot območje Nature 2000 in je centralni del bodočega čezmejnega UNESCO Rezervata biosfere Mura-Drava-Donava, poznanega tudi kot Evropska Amazonka, ki združuje porečja v Avstriji, Slovenji, Hrvaški, Srbiji in Madžarski. Odobritev HE Hrastje-Mota bi odprla vrata izgradnji nadaljnjih 7 hidroelektrarn načrtovanih na Muri. Še več, to bi bila tudi prva velika hidroelektrarna v območju Natura 2000, kar bi zagotovo pripeljalo do povečanega pritiska na rečna Natura 2000 območja tudi drugod po Evropi," pravi Arno Mohl iz WWF.
Proti tudi tisti, ki živijo od Mure
Akciji se je pridružil tudi Denis Cizar, ki se ukvarja z organizacijo spustov po reki. Opozoril je, da bodo njemu in številnim drugim, ki se ukvarjajo s turizmom na reki, hidroelektrarne vzele zaslužek. "Z načrtovano izgradnjo verige HE ne bo uničena samo narava temveč tudi številne prostočasne in profesionalne dejavnosti, zato mi, ki živimo za in od Mure, podpiramo kampanjo Rešimo Muro," je dejal.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.