"Največ, kar premore Ljubljana, je sedem parkirnih prostorov za kolesa z motorjem na Beethovnovi ulici v središču, pa še ta so vedno zaparkirana z avtomobili in zasedena s smetnjaki,“ piše na spletni strani Zveze moto klubov Slovenije, ki opozarja na problematiko parkirnih mest za motorna kolesa v Ljubljani.

Njihov predsednik Leopold Pungerčar je za 24ur.com povedal, da parkirišč preprosto ni. Vprašanja na to temo so po njegovih besedah sprožili že pred nekaj leti, dane so jim bile obljube in zagotovila, da bo občina v zvezi s tem nekaj storila. Pa ni.
"Namesto tega so zaprli mestno jedro in sedaj motoristi nimamo kje parkirati. Do pred kratkim se je toleriralo parkiranje motornih koles in koles z motorjem v bližini stojal za zaklepanje koles, ki so praviloma postavljena na začetkih območij za pešce. Odkar pa so mestni redarji pridobili nova, skoraj policijska pooblastila, so začeli z intenzivnim pisanjem kazni,“ je še dodal Pungerčar.
Potrebujejo 300 do 400 parkirišč
Rešitev, ki jo predlagajo motoristi, zajema nekaj lokacij v samem centru Ljubljane, na primer pri Nami, ob Tromostovju, pri Drami, Državnem zboru, na Kongresnem trgu, na Miklošičevi ... skratka povsod, kjer ljudje hodijo v službo. Potrebovali bi okoli 300 do 400 parkirišč. Zavedajo se, da do gradnje novih površin za parkirišča ne bo prišlo, zato predlagajo nekakšno prekvalifikacijo oziroma preureditev parkirišč za avtomobile: “Na en parkirni prostor za avtomobil lahko parkiramo od tri do pet motorjev!“

Dodajajo še, da imajo vsa večja mesta v državah Evropske unije in večina hrvaških mest v ožjem mestnem središču brezplačna parkirna mesta za motorna kolesa. V Trstu, na primer, so za promet zaprli številne ulice in jih namenili za parkirišča za motorna kolesa: "Menimo, da si motoristi, mopedisti in skuteristi v Ljubljani zaslužimo svoja parkirišča.“ Zato so pripravili nekaj predlogov, kje v Ljubljani bi lahko narisali parkirne prostore za motorna kolesa – na obeh straneh Stritarjeve ulice pred galerijo Kresija in trgovino Mercator, pred lokalom Zlata ladjica na levi strani Cankarjeve ceste, na ploščadi pred gostilno Figovec na Gosposvetski cesti ...
'Parkirna hiša ni rešitev'
Parkirne hiše, ki jih ljubljanski župan Zoran Janković obljublja, po mnenju Pungerčarja ne bodo naklonjene motoristom. "Poleg tega naj bi še Krekov trg, kjer je zdaj parkirišče, spremenili v park. Župan potemtakem ne povečuje možnosti za nas, pač pa nam jih zmanjšuje!“ Občini so ob tem predlagali, naj se z njimi usede za mizo in pogovori, a so naleteli na gluha ušesa.
So parkirnine predrage?
Poleg pomanjkanja parkirnih prostorov motoriste motijo tudi parkirnine, ki bi po njihovem mnenju morale biti nižje. "Odkar so mestni redarji pridobili nova pooblastila, so začeli z intenzivnim 'listkanjem' koles z motorjem in motornih koles parkiranih v peš conah,“ je povedal Pungerčar in dodal, da so največ tega zaznali na Cankarjevi cesti in Hribarjevim nabrežjem pred lokalom Zlata ladjica. "Zanimivo je, da niso kaznovali avtomobilov, parkiranih na parkirnih prostorih za kolesa z motorjem na Beethovnovi ulici, češ da za to nista pristojna in delujeta v okviru akcije na območju con za pešce.“ Poleg tega se sprašujejo, kje sploh lahko pustijo skuterje – na prostoru za kolesa, v kolesarnicah ali na prostorih za avtomobile?
MOL skopa z odgovori
Mestna občina Ljubljana obljublja, da bo oddelek za gospodarske dejavnosti in promet označil nekaj parkirišč na Novem trgu (blizu Zlate ladjice), na Krekovem trgu (pri zapornici) in še na kakšni lokaciji. Parkirišča na Beethovnovi pri začetku peš cone na Cankarjevi pa so po njihovih besedah že označena.

"Obstoječi odlok ne predvideva takse za parkiranje motornih vozil, bomo pa to možnost preučili pri naslednji spremembi odloka. Problem parkiranja motoristov je, da gre za izrazito sezonsko dejavnost – pozimi taka parkirišča samevajo, kar pomeni, da je prostor slabo izkoriščen,“ so zapisali v odgovoru.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.