Na Prešernovem trgu so študentje nestrinjanje z načrti vlade o malem delu izražali z žvižgi in transparenti, kot so 'Iščem bogate starše' ,'Svetlik socialni terorist','Malo delo, malo dela','Babica gre na delo','I feel horror' (Čutim grozo, op. p.),'Malo delo, veliko sranje','Če politiki delajo malo, ni treba, da tudi ostali','100.000 brezposelnih – so what?'. Predsednica Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Katja Šoba je bila zadovoljna z udeležbo.
"Danes smo tu, da skupaj povemo vladi, da si ne želimo njihovih sprememb, da si ne želimo, da nam ukinejo socialne korektive in tisto, kar smo si do sedaj priborili," je zbranim dejala Šobova. Poudarja, da želijo "mačehovski državi" jasno pokazati, da ne dajo svojih pravic ter da so študentje in dijaki stebri, na katerih bo stala država. "Mi smo tisti, ki moramo imeti dostop do javnega šolstva in pravico, da si zaslužimo svoj denar."
Prav tako morajo imeti po njenem prepričanju pravico tudi njihovi starši, da lahko dobivajo dostojne plače, upokojenci pokojnine in mladi delo. Tega, kot pravi, v zakonu o malem delu ni, zato ga ne morejo podpreti. Prav tako po njenem mnenju ne morejo pristati na tako zakonodajo, ki ukinja dijakom štipendije in stoodstotno subvencioniranje prehrane. "Oni so imeli seks, droge in rokenrol, mi bomo imeli pa malo delo in kredite," je dejala in poudarila, da si tega ne želijo.
Predsednik Dijaške organizacije Slovenije Aleksandar Spremo je v nagovoru študentom poudaril, da so "optimizem, brezskrbnost in lepa prihodnost le še spomini iz preteklosti". Stanje, v katerem so se znašli dijaki, je po njegovih besedah zaskrbljujoče, saj jim vlada jemlje pravice, ki so bile "tekom let razvoja naše družbe pridobljene na podlagi realnih potreb slovenskih dijakov". Pri tem izpostavlja ukinjanje državnih štipendij za mladoletne dijake, ukinjanje popolnoma brezplačne malice za vse dijake in še ukinjanje otroških dodatkov za polnoletne dijake. "Dovolj imamo. Danes potrebujemo odgovore za jutri. Želimo biti zraven pri iskanju teh odgovorov."
Krušič kritiziral 'študentske barone'
V izjavi za medije je predsednik sveta Žiga Krušič kritiziral voditelje današnjih študentskih protestov. Po njegovem gre za študentske barone, ki svoje interese postavljajo pred težave povprečnega študenta, in katerih velika dvojnost se kaže v pogajanjih za nakup dragih kopališč in diskotek na eni in poudarjanje socialne stiske najšibkejših na drugi strani.
"V tem trenutku zato študentje potrebujemo predvsem trezne predstavnike, ki so se pripravljeni zavzemati za dobrobit študentov in ne za katere koli druge interese," ugotavljajo. Krušič sicer ocenjuje, da so študentje danes v veliki meri zavedeni, in da se "v upanju za svoje pravice borijo za koristi tistih, ki lagodno živijo na njihov račun".
Semolič: Duh uporništva, ki je v mladih, je odgovor na probleme krize
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov je prepričan, da mladi upravičeno opozarjajo, da je treba vzpostaviti sistem, da šolanje ne bo privilegij otrok bogatih staršev, da je treba urediti štipendije in jim zagotoviti delovna mesta po šolanju: "Te zahteve so stokrat upravičene. Če študentov ne bi bilo danes tu, ne bi bilo niti upanja, da bo vlada predlogom in očitkom prisluhnila. Upanje ostaja, sem pa realen. Politiki neradi popuščajo v svojih odločitvah. Ampak duh uporništva, ki je v teh mladih, je pravi odgovor na probleme te krize."
Po njegovem mnenju je namreč socialni dialog največji problem vlade, saj "predpostavlja razgovore in iskanje kompromisov, ne pa trmasto vztrajanje na svojih izhodiščih. Zakon o malem delu ni pravi odgovor na 100.000 brezposelnih, na mnogo mladih, ki doštudirajo in nimajo dela ali so zaposleni v negotovih oblikah dela." Težave krize namreč po njegovih besedah ne smejo nositi samo delavci, upokojenci, študenti in dijaki. Na trgu je bil tudi ljubljanski župan Zoran Janković, ki meni, da je "treba najti dogovor".
Demonstranti so se s Prešernovega trga podali proti državnemu zboru, kamor so jih povabili z besedami: "Vlada vas vabi na čajanko pred državni zbor!" Proteste naj bi končali okoli 17. ure.
Enega študenta odpeljali na urgenco
Za varnost so skrbeli policisti in varnostniki. Dijake in študente so pozvali, naj pred in med demonstracijami ne pijejo alkohola, "da bodo trezni in bodo lahko poskrbeli za svojo varnost ter varnost drugih na demonstracijah". Večja trgovska podjetja v središču mesta je ŠOS tudi pozval, naj poostrijo nadzor nad prodajo alkohola mladoletnim osebam. Študente opozarjajo, naj se "s trezno glavo borijo proti zakonu o malem delu in napovedani štipendijski politiki". Kljub temu naj bi pred začetkom demonstracij enega študenta z rešilcem že odpeljali na urgenco, ker naj bi spil preveč alkohola.
Minister Svetlik: Študenti nič ne izgubljajo
Ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik in minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič sta pred demonstracijami sklicala skupno novinarsko konferenco.
Minister Golobič je študente znova pozval za pogajalsko mizo, minister Svetlik pa je ponovil, da študenti ne izgubljajo nič, temveč deloma izgubljajo študentski servisi in organizacije. Ponovil je prednosti Zakona o malem delu, kot so več pravic pri opravljanju dela, socialna varnost, formalno priznane delovne izkušnje in bistveno večji delež sredstev za štipendije. Izpostavil je tudi večjo transparentnost pri razdeljevanju sredstev za študentske dejavnosti in programe, ki se bodo delila na podlagi javnih razpisov.
Poudaril je, da se cenzus za štipendije dviga na 590 evrov neto na družinskega člana, pri čemer bo najvišja štipendija 400 evrov neto. Glede ukinitve štipendij za dijake do 18 let je poudaril, da se bodo povišali otroški dodatki. "Za osnovnošolce bodo nespremenjeni, za srednješolce pa bodo višji na račun ukinitve štipendij," je dejal.
Na Facebooku se je medtem pojavila skupina 'Šou študente samo izkorišča, zato NE grem na demonstracije', ki opisuje nakupe jadrnic, bogatenje študentskih funkcionarjev, slab položaj študentskih delavcev. Doslej se ji je pridružilo več kot 4500 članov.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.