
"Ali lahko sploh še zaupamo serviserjem mobilnih telefonov?“ se sprašujejo lastniki omenjenih elektronskih naprav, ki opozarjajo na svoje slabe izkušnje z uradnimi serviserji. Na to nas je sprva opozorila naša bralka, ki so ji na servisu sporočili, da se ji garancija ne upošteva več, saj da je bil telefon očitno v stiku s tekočinami. Sama sicer prepričljivo dodaja, da ji telefon nikakor ni padel v vodo in ni bil v stiku s tekočinami. Ker slednjega ni mogla dokazati, je morala za popravilo odšteti debelih 180 evrov.
Ko smo malce pobrskali po spletu, smo naleteli na veliko podobnih zgodb, ki so si jih med seboj zaupali uporabniki različnih spletnih forumov. "Mar serviserji sami namočijo telefone, da bi prekinili garancijo?“ je vprašanje, ki nas je najbolj zbodlo v oči. "Dobro je, da pred oddajo na servis telefon natančno pregledate, tudi indikatorje stika z vlago, kar mora referent tudi obvezno zabeležiti. Najbolje je, da vse to tudi sami poslikate,“ je zapisal lastnik dva meseca starega mobilnika, ki naj bi mu po prvem opravljenem servisu potrdili, da so kontrolne nalepke, ki kažejo na slabe učinke vlage, neobarvane. Po dobrih dveh tednih, ko naj bi bil aparat znova na popravilu, so trdili drugače, pravi. "Garancija je bila kar naenkrat zavrnjena zaradi stika s tekočino, vsi trije indikatorji pa so bili obarvani rdeče!“ je zapisal.
Da telefon ni nikoli prišel v stik z vodo, trdi tudi neka druga lastnica mobilnega telefona, ki pravi, da s prodajalko sicer nista preverili indikatorjev, a da je s telefonom ravnala nadvse previdno. Kljub temu je bila s strani pooblaščenega servisa obveščena, da ji garancija zaradi oksidacije ne velja več, cena popravila pa je nanesla 320 evrov.

Serviserji: 'Nemogoče je, da bi se aparat zmočil pri nas!'
Za komentar govoric in sumov prevare slovenskih potrošnikov smo zaprosili predstavnike pooblaščenih serviserjev. Slednjim omenjena tema nikakor ni tuja, saj se z jeznimi klici in obiski strank soočajo vsakodnevno. "Nam je v interesu telefon popraviti in dobiti plačilo za storitev, ne pa da si delamo stroške z odpiranjem telefonov in zavračanjem ljudi,“ je za 24ur.com dejal Janko Tomšič, vodja servisne dejavnosti pri podjetju RAM 2, ki je med drugim pooblaščeno za servisiranje telefonov znamke Samsung, Motorola in Alcatel. Na očitke, da telefone močijo kar sami, odgovarja, da si česa takega ne morejo privoščiti. "Pri nas velja tako imenovana cona E, kar pomeni, da morajo biti prostori protiprašno zaščiteni in brez prisotnosti tekočin. Takšni so predpisi s strani Samsunga ter drugih proizvajalcev telefonov in elektronske opreme. Nemogoče je, da bi se telefon zmočil pri nas,“ zagotavlja ter nadaljuje, da vsak primer tudi fotografirajo ter strankam v dokaz posredujejo fotografije.
Kot nam je še pojasnil, se vsak telefon ob prevzemu odpre ter pregleda, če je mehansko poškodovan in če so kje sledi učinka vlage. "Ljudje mislijo, da mi ne želimo popravljati telefonov, a že s tem, ko ga odpremo, opravimo 80 odstotkov dela. Vse delamo po pravilih, ki jih postavljajo proizvajalci,“ pravi. Zanimivo je tudi dejstvo, da morajo zamenjani del telefona poslati proizvajalcem. "Če ugotovijo, da je zamenjani del oksidiral, ne dobimo plačila,“ še pravi in dodaja, da lahko do oksidacije pride zelo hitro. "Možno je, da telefon oksidira v roku enega tedna. Tukaj ni nekega pravila,“ pravi.
Sicer se jim velikokrat zgodi, da ljudje prinesejo telefon na servis, čeprav vedo, da so ga zmočili. Kot pravi Tomšič, so po zakonu dolžni te aparate prevzeti, jih pregledati in na podlagi tega tudi zavrniti. Stroškov pregleda in zavrnitve pa jim ne krije nihče.

Če pride do korozije, vam ne pomaga noben servis
Tudi predstavniki podjetja Toptime, ki je pooblaščeno za popravila mobilnih telefonov Sony Ericsson, Blackberry, Sharp in nekatere druge, sporočajo, da imajo vsak mobilni telefon in tudi večina baterij pri kontaktih v svoji notranjosti kontrolno nalepko oziroma indikator, ki reagira ob stiku s tekočino in se obarva. "To se lahko zgodi tudi zaradi potnih rok ali obraza, telefoniranje z mokrimi lasmi, če se mobilni aparat uporablja v deževnem vremenu, v zelo vlažnih okoljih, kot so zaprti bazeni ali kopalnice, ter ob prehajanju z zelo hladnega na zelo toplo območje, kar lahko povzroči nastanek kondenza,“ opozarjajo.
Kljub obarvanemu indikatorju tekočine ni nujno, da bo aparat zavrnjen, saj se garancijsko popravilo zavrne šele, ko se pri pregledu aparata ugotovi, da se na matični plošči oziroma kje drugje v telefonu nahaja korozija. "V tem primeru ni mogoče niti negarancijsko popravilo,“ pravijo. Tudi oni na željo stranke posreduje fotografije, na katerih je vidna serijska številka aparata in korozija vezja.
Mobilni operaterji svetujejo: Preberite navodila proizvajalca!
V kolikor boste telefon, ki je v okvari, odnesli nazaj na prodajno mesto, vam tamkajšnji uslužbenci ne bodo preverili indikatorjev stika s tekočino, saj za to delo niso ne pooblaščeni ne strokovno usposobljeni. Slednje lahko opravijo le uradni servisi, pravijo na Telekomu Slovenije. "Pooblaščeni servisi so suvereni poslovni subjekti, odgovorni za svoje poslovanje in v Telekomu Slovenije nimamo nobene osnove, da bi v njihove ugotovitve dvomili. Na podlagi svojih izkušenj pa lahko povemo, da jim ugotovitve v škodo kupcev niso v interesu, saj jim proizvajalci plačujejo opravljeno delo,“ so zapisali v odgovoru na naša vprašanja.
Enako so nam potrdili tudi na Tušmobilu, kjer še pravijo, da se sicer vedno odzovejo na mnenja, ki jih uporabniki v zvezi s posameznim servisom naslovijo nanje. “Alternativa je zagotovo pot do drugega serviserja in pridobitev dodatnega strokovnega mnenja,“ svetujejo skeptičnim strankam.
V podjetju Si.mobil svojim strankam svetujejo, da telefon pred oddajo natančno pregledajo in prodajalcu oziroma prevzemniku aparata čim bolj natančno opišejo, kaj je narobe z njihovim aparatom. "Prodajalec namreč ob prevzemu izpolni obrazec 'Posredovanje aparata/opreme na pooblaščeni servis' kamor poleg podatkov, ki mu jih posreduje uporabnik, pod opombe vpiše tudi opažanja glede vidnih poškodb. Izpolnjeni obrazec uporabnik prebere in podpiše, nato pa se ga skupaj z aparatom posreduje na pooblaščeni servis," pravijo.
Ponudniki mobilne telefonije svojim strankam še svetujejo, naj si skrbno preberejo navodila za uporabo aparatov, priporočajo pa tudi uporabo etuijev, dodatnih ohišij in podobnih sredstev za zaščito telefona. "Telefon je v tem primeru dosti manj izpostavljen vremenskim vplivom, znoju, prahu in drugim stvarem, s čimer se zmanjša možnost nezaželenih poškodb,“ so še zaključili.
Neuradni servis: Ko vam telefon pade v vodo, odstranite baterijo!
Za mnenje smo vprašali tudi predstavnike enega od neuradnih servisov mobilnih telefonov s sedežem v ljubljanskih Murglah. Zagotovili so, da na uradnih servisih gotovo ne goljufajo, saj da so zakonska in pogodbena pravila glede servisiranja telefonov zelo striktna. "Stranke se ne zavedajo, da lahko že s tem, ko primejo telefon z mokro roko ali pa ko s telefonom hodijo po dežju pride do oksidacije. Iz telefona, ki pade v vodo, je potrebno odstraniti baterijo in ga nemudoma odnesti na servis, da ga odprejo in sčistijo. Tudi take telefone popravimo, a ne vseh. Največji problem je slana voda," pravijo.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.