Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) podpira protestni shod, ki so ga najavile nekatere konfederacije sindikatov. Študentje se ga bodo udeležili zaradi ukrepov, ki jih predlaga vlada. V zvezi društev upokojencev se še niso odločili, a "verjetno" bodo na proteste šli. Več o sodelujočih na protestih bo sicer znanega v ponedeljek, napovedujejo v sindikatih.
Kot je znano, so v Zvezi svobodnih sindikatov (ZSSS) za november napovedali demonstracije. Pravijo, da se ne strinjajo z načinom razreševanja krize v državi. Kot je pojasnil predsednik ZSSS Dušan Semolič, so med drugim zaskrbljeni, ker se je vlada odločila, da reformi pokojninskega sistema in trga dela pošlje v parlamentarni postopek neusklajen s socialnimi partnerji.
Semolič je pojasnil, da ne morejo križem rok čakati na december in verjeti politikom, da bodo upoštevali njihove ključne pripombe. "Mi moramo biti pazljivi," je dejal. Napovedal je, da se bodo ne glede na to odločitev vlade pogajali naprej, da pa bodo začeli z aktivnostmi. Interese članstva bodo branili z vsemi sredstvi, je zatrdil.
'Mladi smo najbolj ranljivi v trenutni krizi'
Protestni shod je danes podprl ŠOS. Pravijo, da so se za udeležbo na protestih odločili "zaradi škodljivih in enostranskih ukrepov, ki jih predlaga vlada in ki močno poslabšujejo socialni položaj mladih. Predvsem pa smo se tako odločili zato, ker vlada daje drugim družbenim skupinam prednost pred mladimi, ki smo najbolj ranljivi v trenutni krizi."
Kdo bo protestiral?
Predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) Mateja Kožuh Novak je pojasnila, da se upravni odbor zveze o tem, ali sodelovati na protestih ali ne, odloča na dopisni seji. Njihova odločitev bo po njenih besedah znana v petek ali v ponedeljek, vendar se bodo "verjetno" odločili za udeležbo.
V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja bodo odločitev o protestih predstavili v ponedeljek. Možnost splošne stavke, ki jo nekateri že napovedujejo, pa bi v konfederaciji izrabili šele, ko bo znano, da bo zaradi proračunskega varčevanja potrebno odpuščanje v javnem sektorju. "Prvi znaki slednjega so že v pravosodju, tako da morda tudi ta odločitev ni prav daleč," je ocenil Branimir Štrukelj.
Predsednik Pergama Janez Posedi v prvih dneh novembra napoveduje sejo razširjenega predsedstva, na kateri se bodo pogovorili o tem, ali sodelovati na demonstracijah.
V Konfederaciji sindikatov 90 Slovenije pa niso prepričani, da bodo napovedane demonstracije dovolj in da bodo ob pravem trenutku. "Morda bi bilo treba iti v splošno stavko in ustaviti Slovenijo tako v javnem kot v zasebnem sektorju na delovni dan, ne pa v soboto," je prav tako pred pogajanji o pokojninski reformi dejal predsednik konfederacije Peter Majcen. Po njegovih besedah tovrstne odzive dobivajo od svojega članstva. "Samo sprehajanje na soboto namreč ne bo dovolj," je ocenil.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.