Odbor DZ za notranjo politiko je z osmimi glasovi za in šestimi proti kot ustrezno ocenil predstavitev kandidatke za ministrico za javno upravo Zdenko Vidovič. Kandidatka je v svojem nastopu kot eno najbolj perečih tem omenila plače v javnem sektorju in poudarila, da na področju izobraževanja, sociale in zdravstva ni mogoče omejevati zaposlovanja.
V drugih sferah je po njenem prepričanju vsekakor treba omejevati zaposlovanje, a predlog interventnega zakona z ukrepi za ustavitev zaposlovanja "prinaša preveč birokratizacije". Namesto soglasja za vsakega zaposlenega bi morala vlada postaviti kriterije za zaposlovanje, treba pa bi bilo tudi razmisliti o ukrepih večje fleksibilnosti premeščanja zaposlenih in na ta način omejiti maso plač v javnem sektorju, je dejala.
Vidovičeva, ki je po izobrazbi ekonomistka, izhaja pa iz delavske družine, kar ji je po njenem pustilo značajske lastnosti, kot so skromnost, poštenost in delavnost, je v javnem sektorju delala 26 let, med drugim je bila tudi članica računskega sodišča in revizorka v zasebni revizijski družbi. Tako, kot pravi, pozna financiranje javne porabe in delovanje proračuna.
Eno leto, kolikor bi ob izvolitvi trajal njen ministrski mandat, je po njenih besedah sicer malo, a se da v tem času marsikaj storiti. Kot pravi, se je uspela seznaniti z večino problemov v javni upravi, med najbolj perečimi temami je omenila plače zaposlenih v javnem sektorju. "Ker gre za ljudi, bo treba biti precej takten in predvsem nastopati z argumenti, kar pa meni kot revizorki verjetno ne bo težko," je dejala.
Nekateri poslanci so predstavitev ministrske kandidatke pohvalili, nekateri pa so ob glasovanju o ustreznosti njene predstavitve proti glasovali tudi zato, ker je kandidatka del paketa glasovanja o zaupnici vlade.
Kot je Vidovičeva dejala po zaslišanju na odboru v izjavi za medije, je podpore vesela, težko pa ocenjuje, kako se bodo odločili poslanci na plenarni seji. "Mogoče pa kdo ne bo glasoval po navodilih iz stranke, ampak po lastni volji," je dejala.
Janc: Želim ostati verodostojen
Parlamentarni odbor za notranjo politiko je z osmimi glasovi za in šestimi proti ocenil, da je bila predstavitev kandidata za ministra za notranje zadeve Branka Janca ustrezna. Janc je med odgovori na številna vprašanja, zlasti opozicijskih poslancev, dejal, da želi ostati verodostojen, dober, odgovoren in kredibilen.
Nekateri opozicijski poslanci so med zaslišanjem kandidata poudarili, da njihov glas ni proti Jancu, temveč proti tej vladi. Nekaj vprašanj Jancu se je pričakovano nanašalo na najem prostorov za potrebe Nacionalnega preiskovalnega urada, zaradi česar je odstopila tudi nekdanja notranja ministrica Katarina Kresal. Janc je pri tem zagotovil, da bo spoštoval odločitve pristojnih organov.
Kandidat je med drugim odgovarjal tudi na vprašanja opozicijskih poslancev glede vmešavanja politike v operativno delo policije ter na vprašanje organizacije dela policije in policijskih dodatkov. Organizacija dela policije se mu zdi ustrezna.
Orešič si želi čim manj omejevanja
Odbor DZ za gospodarstvo pa je s šestimi glasovi za in štirimi proti kot ustrezno ocenil predstavitev kandidata za ministrstvo za gospodarstvo Tomaža Orešiča.
Ta želi v gospodarstvo vnesti več praktičnosti. Poudaril je, da se bo zavzemal za tri stvari, ki so pomembne tudi v vsakem dobrem podjetju: obvladovanje stroškov, povečanje prihodkov in vlaganje v prave stvari. "Razmišljati moramo, kako več ustvarjati. Moja osnovna prioriteta je povečati konkurenčnost, poenostaviti administracijo in dvig energetike," je pojasnil in dodal, da mora projekt šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) čim prej z mize.
Orešič meni, da je bil projekt Teš 6 v zgodnji fazi neustrezno voden, kar je prineslo nekatere negativne učinke. Vlada je ta projekt večkrat potrdila s soglasjem k posameznim fazam v projektu. Prepričan pa je, da je treba ta projekt brez dodatnih stroškov takoj nadaljevati.
"Merilo konkurenčnosti države je, kakšne pogoje nudi za poslovanje, in tu smo padli. Kriza je samo razgalila napake, ki so se vlekle skozi leta," je opozoril in dodal, da je zakonodaja v gospodarstvu preobsežna, preregulirana in neučinkovita.
Izpostavil je pomen internacionalizacije in neposrednih tujih investicij. Obenem želi tudi poenostaviti dostop do financiranja malim in srednje velikim podjetjem, povezovanje javnih in zasebnih virov, razvoj tveganega kapitala. Prepričan je, da je obstoječi davčni sistem zavora podjetništvu, saj podpira delo na črno. Namesto dela naj se bolj obdavčita premoženje in luksuz.
Spomnil je, da s sprejetjem energetskega zakona zamujamo že pol leta, in izpostavil, da bo odlašanje s sprejetjem tega zakona povzročilo neposredne finančne učinke za Slovenijo. Pri nacionalnem energetskem programu pa je izpostavil pomen širše javne razprave.
Bevk: Rad bi naredil nekaj dobrega
Odbor DZ za kulturo, šolstvo, šport in mladino pa je z osmimi glasovi za in štirimi proti podprl kandidata za ministra za kulturo Sama Bevka. V primeru, da bo izvoljen, si bo prizadeval za gospodarno, učinkovito in pregledno porabo sredstev, namenjenih kulturi, med ključnimi projekti pa bosta dokončanje prenove ljubljanske Opere in EPK.
Kot je v svoji predstavitvi dejal Bevk, bi rad naredil nekaj dobrega za slovensko kulturo. Zaveda se sicer težav, s katerimi se sooča resor, a je "zmeren optimist, bolje rečeno realist". Kljub zmanjšanju sredstev z rebalansom proračuna za leto 2011 ostaja za ministrstvo za kulturo skoraj 200 milijonov evrov in s tem je mogoče marsikaj narediti, je poudaril. Poleg tega je letošnji proračun za kulturo kar za 20 milijonov višji kot leta 2008, ko država še ni prepoznala, da brede v krizo, je še dejal.
Med projekti, s katerimi se bodo na ministrstvu za kulturo še naprej intenzivno ukvarjali, je izpostavil dokončanje investicije v prenovo ljubljanske Opere in izpeljavo projekta Evropska prestolnica kulture v Mariboru in partnerskih mestih. Eden ključnih projektov pa se mu zdi tudi izgradnja nove Narodne in univerzitetne knjižnice, saj je to po njegovem mnenju temeljni infrastrukturni projekt na področju znanosti in kulture.
Na področju zakonodaje bo vso pozornost usmeril v sprejetje novega nacionalnega programa za kulturo za obdobje 2012–2015, kar naj bi DZ storil do konca leta. Kot drugi dokument je omenil resolucijo o nacionalnem programu za jezikovno politiko zaradi odpiranja visokošolskega prostora tujini, kot tretjega pa predlog zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah, s katerim bo Slovenija kot zadnja članica EU v domači pravni red prenesla evropsko direktivo, v nasprotnem primeru ji grozi kazen v višini šestih milijonov evrov.
Kandidatka za ministrico za visoko šolstvo Tamara Lah Turnšek bo pred pristojnim odborom DZ zaslišana v sredo.
Pahor je na potrditev kandidatov vezal zaupnico. Podporo so mu za zdaj napovedali le v SD in LDS, medtem ko so mu jo odrekli v SDS, SLS, Zares, DeSUS, nepovezani poslanec Andrej Magajna in poslanec italijanske narodne skupnosti Roberto Battelli. V SNS in štirje nepovezani poslanci se o tem še niso izrekli.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.