Kangler je v izjavi za medije dejal, da je december mesec, ko bi se morali povezovati, združevati, si želeti vse dobro. Zato se je odločil, da Mariborčanom tudi sam da darilo, ki se ga bodo nekateri razveselili, druge pa bo razžalostilo. Prepričan je, da so nekateri gospodarsko in socialno krizo izkoristili za politično obračunavanje.
Kot je še povedal, je odločitev o odstopu v ozkem družinskem krogu sprejel 4. decembra, na dan, ki ima zanj več simbolnih pomenov, med drugim je bil na ta datum leta 2006 prvič imenovan za mariborskega župana. "Nedopustno je, da grozijo moji družini, da se skrivajo za Facebook profilom in pozivajo javnost, naj tako ali drugače napade župana in sodelavce, jih polije s solno kislino, da se objavlja naslove, telefonske številke in registrske tablice, da bi nas lažje našli. To so podpihovali tudi nekateri mediji. Je to pravni red?" se sprašuje Kangler, ki pravi, da sprejema politično odgovornost, da pa se je vseskozi boril za mesto in Štajersko. Tudi v vojni za Slovenijo, kjer je bil s kolegi za to državo celo pripravljen umreti.
Kot pravi, mu mnogi mečejo polena pod noge, ker je bil njegov mandat za razliko od županov, ki so veliko obljubljali, a malo storili, uspešen, med drugim je bilo izpeljanih 49 evropskih projektov.
Meni tudi, da morda plačuje ceno za politično pripadnost. "Na proteste so prihajali iz drugih krajev, nekdo je organiziral shode, da bi v času predsedniške kampanje na kolena spravil 20-letno slovensko demokracijo. Mogoče so mi zamerili, ker sem v prvem krogu podprl mojega kandidata Milana Zvera," ugiba Kangler, ki meni, da mestna opozicija škoduje mestu s tem, ko želi zrušiti mestni svet.
Strice s Facebooka pa Kangler poziva, da se pokažejo javnosti in prinesejo program dela. Tistih, ki so se v javnosti doslej pojavljali s komentarji in predlogi, pa ne vidi kot rešiteljev mesta.
Njegov odstop bo sicer začel veljati 31. decembra, njegove naloge pa začasno prevzema podžupan Milan Mikl.
Kangler na vprašanja novinarjev ni odgovarjal, prav tako ni pojasnil, ali se bo poslovil tudi z mesta državnega svetnika.
Prepozno?
Mariborski pisatelj Tone Partljič meni, da je odstop prišel prepozno. "Moral bi odstopiti mnogo prej in s čim manj komentarji."
Prepričan pa je tudi, da to Mariborčanov ne bo povsem pomirilo. Predvsem zato, ker Kangler ostaja državni svetnik. Vsaj za zdaj odstopa s tega mesta še namreč ni napovedal. "To je višek cinizma. Ljudje ne bodo prenesli, da so ga njegovi politični kolegi podprli s kravjimi kupčijami. Če ne more biti več župan, potem mesta tudi ne more več zastopati v državnem svetu," je jasen Partljič. Tudi na Facebooku je po zgledu strani, ki je zahtevala županov odstop, že nastala skupina Franc Kangler naj odstopi kot državni svetnik.
Kanglerjev stolček v državnem svetu zaradi možnosti imunitete tudi otežuje postopke proti njemu, Partljič pa je prepričan, da bo to še naprej podžigalo strasti v Mariboru, čeprav bo morda zdaj na naslednje proteste prišlo manj ljudi. "A protestniki bodo imeli izgovor in bodo terjali še to, pozneje pa lahko protesti prerastejo v socialne nemire zaradi revščine, ki je je v Mariboru veliko."
V mestu ob Dravi se po Kanglerjevem odhodu obetajo volitve, na katerih pa med kandidati Kanglerja zagotovo ne bo. Kot pravi, je to njegovo slovo od lokalne politike, čeprav je prepričan, da ga pravzaprav podpira še veliko meščanov. Prepričan je tudi, da ga nasprotniki, zdaj ko so dosegli svoje, torej njegov odstop, ne bodo več preganjali s številnimi ovadbami. Teh je v svojih dveh mandatih sicer zbral kar dvanajst. Nekaj je bilo pozneje zavrženih, spet druge že doživljajo sodni epilog.
Gotovi so!
Proteste tisočih proti Kanglerju, ki so se začeli po tem, ko so sodu dno izbili zloglasni merilniki hitrosti, so sicer anonimni organizatorji ''dirigirali'' predvsem s pomočjo Facebooka.
Tam so se že sinoči zelo razveselili napovedi odstopa. A dodali: "Zdaj moramo še samo počakati na odstop njegovih podrepnikov! Kaže, da bomo dobili prvo bitko! Gotovi so." Medtem pa so že izbrali datum za 4. mariborsko vstajo, ki je napovedana za 14. decembra ob 16.30.
Kdo bi naj bil prvi v vrsti naslednjega vala "gotovih", nazorno kaže tudi pošiljka, ki sta jo dan po protestu prejela mariborska podžupana Mikl in Astrid Bah. Kot poroča Večer, sta prejela smrdljivo pisemsko pošiljko, v kateri naj bi bili človeški iztrebki.
V skupini pa se tudi zavedajo, da morajo k zahtevam podati tudi programske rešitve, zato želijo tudi na podlagi predlogov članov njihove Facebook skupine izbrati skupino ljudi, ki bo programske zahteve lahko predstavljala občinskim in državnim institucijam.
Sledi samorazpustitev mestnega sveta?
Mariborski mestni svet ni več sposoben opravljati svojega dela, zato je edino logično, da se razpusti in se izvedejo nove volitve, je danes ob vložitvi zahteve za sklic izredne seje, na kateri bi odločali o samorazpustitvi mestnega sveta, povedal svetnik Alojz Križman.
Zahtevo za sklic izredne seje je zaenkrat podpisalo šest mestnih svetnikov – poleg svetnika Liste za Maribor Križmana še Danica Gerbec in Damjana Karlo iz SD, samostojna svetnika Gregor Jager in Janja Vidmar ter Rok Peče iz stranke Lipa. Po Križmanovih besedah bodo najkasneje jutri zbrali še šest podpisov, kolikor jih je potrebnih za sklic seje. "Naša želja je, da se seja skliče še pred 14. decembrom, ko je napovedana nova mariborska vstaja. Glede na izredne razmere v mestu in škodo, ki se ustvarja, upam, da bo župan dovolj razumen, da bo to izredno sejo sklical še v prihodnjem tednu," je povedal Križman.
Kot pojasnjujejo na Državni volilni komisiji (DVK), za to, da celotnemu mestnemu svetu preneha mandat, ni potreben odstop vseh svetnikov, pač pa zadostuje že odstop večine svetnikov. V primeru Maribora je to 23 svetnikov. Ti morajo odstopne izjave posredovati županu, ta pa mora nato v osmih dneh preostale svetnike in mestno volilno komisijo obvestiti o njihovem odstopu in prenehanju mandata celotnemu mestnemu svetu.
Če je župan odstopil in če je prenehanje mandata mestnega sveta posledica posamičnih odstopov večine članov sveta, predčasne volitve sveta ter nadomestne volitve župana razpiše mestna volilna komisija. Opravijo se v najmanj 40 dneh in največ dveh mesecih od prenehanja mandata mestnega sveta, nadomestne volitve župana pa najprej v 60 dneh in največ v 90 dneh od razpisa volitev.
Številni komentatorji so sicer k novici o Kanglerjevem odstopu dodali, da jim je prvi decembrski dobri mož Miklavž očitno prinesel odlično darilo in odnesel Kanglerja, dobra moža Božiček in dedek Mraz, ki prideta za njim, pa naj bi odnesla še druge pokvarjene slovenske politike, med katerimi po njihovem prednjačita vodja opozicije in ljubljanski župan Zoran Janković in premier Janez Janša.
Kot vse kaže, tako protestov kmalu še ne bo konec. V Mariboru že napovedujejo nove, spet naj bi se zbrali tudi na ljubljanskih ulicah, že danes pa v Kopru in Kranju. Protesti so tako že zdavnaj presegli okvir jeze nad samovoljnim županom.
KOMENTARJI (2144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.