Poslanec Zares Tadej Slapnik ter poslanec in predsednik SNS Zmago Jelinčič sta se sprla na zaprtem delu seje parlamentarne preiskovalne komisije, ki se ukvarja z ozadjem afere Patria. Oba sta napovedala, da bosta drug proti drugemu vložila kazenski ovadbi, Jelinčič je to že storil.
Slapnik zatrjuje, da je s fizičnim obračunom prvi zagrozil Jelinčič, na kar se je sam burno odzval. Dogodek dokazuje, kako daleč so pripravljeni iti ljudje iz "orožarske koalicije", tudi s fizičnimi grožnjami, da preprečijo izvajanje funkcije na komisiji, je prepričan.
Kot pravi, je ob samem začetku seje večkrat opozoril poslanca SDS Branka Grimsa, da ne more voditi komisije, saj so zahtevali njegovo pričanje. Pojasnjuje, da mu Grims ni dal besede, Pukšič mu je izklopil mikrofon, Jelinčič pa mu je zagrozil s fizičnim obračunom, če ne bo nehal opozarjati. Na to se je Slapnik, kot pravi, odzval z velikim ogorčenjem in mu odgovoril, da se bo tudi branil.
Poslanec SD in član komisije Dejan Levanič je pojasnil, da je Jelinčič Slapniku zagrozil, da ga bo "po p****". Slapnik je dodal: "Čeprav smo mlajši poslanci in nimamo take kilometrine kot "old boysi" (stari mački, op. a.), to ne opravičuje, da si bodo jemali pravico z nami fizično obračunavati ali nam fizično groziti, da ne bomo smeli pri svojem delu argumentirati svojih stališč."
Generalno sekretarko državnega zbora Mojco Prelesnik je pozval, naj mu priskrbi magnetogram, ki bo potrdil potek dogodkov in demantiral navedbe Jelinčiča ter poslanca SLS Franca Pukšiča, da so grožnje s fizičnim obračunom prišle z njegove strani. Prelesnikovo je pozval, naj grožnjo prijavi organom pregona. "Naj na tem mestu povem tudi, da mi je poslanec Jelinčič grozil naslednji dan, potem ko sem na novinarski konferenci slovenski javnosti predstavil podatke, da iz naslova trgovine z orožjem manjka skoraj 100 milijonov nemških mark gotovine. Zato njegove grožnje razumem tudi tako, da me želi utišati in preprečiti moja prizadevanja, da slovenska javnost po 20 letih izve resnico o trgovanju z orožjem," je dodal.
Nekaj ur po dogodku je Slapnik sporočil, da obžaluje incident. "Zavedam se, da mora poslanec pri opravljanju funkcije ravnati tako, da varuje oziroma prispeva k ugledu državnega zbora in poslanske funkcije. Izogibati se mora ravnanjem in govorjenju, s katerimi bi se zmanjševalo ta ugled. Na podlagi navedenega iskreno obžalujem današnji incident in moj odgovor na nedostojno provokacijo. Zato tudi umikam izjavo v odgovor kolegu poslancu. O dejanskih vzrokih za mojo reakcijo pa naj presodi javnost, potem ko bo dostopen magnetogram izjav z današnje seje."
Jelinčič bi se rad presedel
V bran Jelinčiču se je postavil poslanec SLS Pukšič. Dejal je, da je bil Slapnik tisti, ki je Jelinčiču grozil, da ga bo "vrgel skozi okno", in ga pri tem označil za potepuha. Jelinčič povezuje Slapnikove grožnje z grozilnim pismom, ki ga je pred kratkim prejel in v katerem mu "grozijo s fizično eliminacijo. Nekako sem zaslutil tone grozilnega pisma tudi v grožnje Slapnika," je dejal. Zato je "dejanje, grožnjo prijavil policiji in ravno zdaj prihajajo k meni", je sporočil okoli 14.30.
Predsedniku državnega zbora Pavlu Gantarju pa je poslal dopis, v katerem ga poziva, naj mu zagotovi varno delo. Od Gantarja zahteva, ''naj nemudoma zamenja sedežni red poslanca Tadeja Slapnika, saj se slednji nahaja v neposredni bližini mojega sedeža, zaradi česar se čutim ogroženega. Naj poudarim, da smo poslanci SNS s strani poslancev Zares deležni nenehnih zlonamernih in neutemeljenih obtožb o izvajanju sovražnega govora ter drugih neupravičenih podtikanj, šikaniranja in zmerjanja s kriminalci. Današnji dogodek je samo eskalacija njihovih preteklih aktivnosti zoper poslance SNS.''
Na vprašanje, ali mu je dejal, da bo dobil po p****, je Jelinčič odgovoril: ''Poglejte, zraven mene je sedela kolegica Eva Irgl. Ali je morda gospod Slapnik s tem nakazoval, da bi moral njo udariti?" Poudaril je, da je bilo z njegove strani ''vse izgovorjeno figurativno. Jaz sem to rekel figurativno.''
Jelinčič je pozneje sporočil, da je proti Slapniku kljub opravičilu že vložil kazensko ovadbo. Kot je dejal, sam še ni prejel nobenega opravičila, kako naprej, pa bo videl v ponedeljek.
Gantar obsoja grožnje
Predsednik državnega zbora Pavel Gantar obsoja kakršne koli grožnje s fizičnim nasiljem. "To se med poslanci ne bi smelo dogajati." Po njegovih besedah morajo poslanci in poslanke vzdrževati kulturo dialoga. Debata je lahko zelo polemična in kritična, vendar se je treba izogibati fizičnemu nasilju, pravi. Zdaj bo pregledal magnetogram in oba poslanca povabil na pogovor. "Res pa je, da so nenavadne okoliščine pri vodenju komisije povzročile zaplet," je dejal.
Policija: Če bomo prijeli prijavo, bomo sprožili postopek
Na policiji primera niso komentirali. Pojasnili pa so, da Kazenski zakonik opredeljuje znake kaznivega dejanja ogrožanje varnosti: ''Kdor ogrozi varnost kakšne osebe z grdim ravnanjem ali z resno grožnjo, da bo napadel njeno življenje ali telo, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta. /.../ Pregon se začne na predlog.''
Če bodo prejeli prijavo, bodo začeli s predkazenskim postopkom, med katerim zbirajo obvestila o dogodku in dokaze, preverjajo ostale okoliščine in opravljajo preiskovalna dejanja. O vseh ugotovitvah zatem obvestijo pristojno tožilstvo. Glede grozilnega pisma, ki ga je prejel Jelinčič, so potrdili, da vodijo predkazenski postopek.
Kumer: Grims slabo vodil sejo
Slapnik je sicer predlagal, naj komisija – če jo namerava voditi Branko Grims (SDS) – ne nadaljuje današnje seje. Koalicijski člani komisije so namreč zahtevali zaslišanje Grimsa kot priče. Grims je z delom vseeno nadaljeval, zaradi česar je Slapnik zapustil sejo. Komisija tako ni bila sklepčna, zato niso mogli glasovati o predlogih sklepov, lahko pa so zaslišali nekdanjega premierja Antona Ropa kot pričo.
Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer se je po dogodku odzval z besedami: "Če pride do nereda na komisiji, ima po poslovniku predsednik ali predsedujoči odgovornost in možnost sankcij do poslank in poslancev, ki povzročijo nered. Skrajna sankcija je odstranitev s seje. In če je res prihajalo do skrajnega verbalnega delikta z grožnjami o fizičnem napadu, bi moral predsedujoči sejo prekiniti in akterje odstraniti s seje. Če tega ni storil, je slabo vodil sejo."
Po mnenju Levaniča je seja potekala nezakonito, saj Grims kot zahtevana priča pred komisijo ne more biti več njen predsednik. Poleg tega je bila seja nesklepčna, je dejal.
Pukšič: Poskušali preprečiti pričanje Ropa?
Po besedah Pukšiča je Slapnik poskušal že takoj na začetku blokirati sejo, "tako da je že takoj skočil v besedo predsedniku komisije, drugi pa nismo sploh mogli do besede, saj ni izključi svojega mikrofona, ko smo se drugi člani priglasili k besedi (tehnično lahko na seji govori le tisti, ki ima priklopljen mikrofon). To je popolnoma nedemokratično obnašanje, ki si ga kolega poslanec Zares nikakor ne bi smel privoščiti, še manj vseh žaljivih besed, ki jih je izrekel."
"Očitno je bil edini načrt koalicije preprečiti zaslišanje današnje priče Ropa. Ko koaliciji to ni uspelo z manevrom vnovične zamenjave predsednika preiskovalne komisije, je Slapnik na seji poskušal skakati v besedo predsedniku komisije in onemogočiti besede drugim članom komisije. Očitno je izgubil živce. Koalicija pa, verjetno glede na to, s kakšnimi temami prihaja v javnost in načinom izgubljanja živcev, očitno kaže, da bodo parlamentarne volitve že letos jeseni," je končal.
SDS, SNS in SLS za oceno ustavnosti člena zakona o parlamentarni preiskavi
Poslanske skupine SDS, SNS in SLS so po sporu vložile zahtevo po oceni ustavnosti 3. člena zakona o parlamentarni preiskavi, potem ko so se nekateri koalicijski in opozicijski poslanci sprli, ali je Grims sploh še predsednik komisije, ker so trije koalicijski člani komisije zahtevali, da se ga zasliši kot pričo. Po mnenju podpredsednika omenjene komisije Dejana Levaniča (SD) ter članov Tadeja Slapnika (Zares) in Antona Anderliča (LDS) naj bi Grims poznal vse informacije o poslu s podjetjem Rotis, čeprav uradno ni imel vpogleda, podrobnosti pa naj bi povedal na svetu SDS 17. junija 2006.
Grims je dejal, da je bila seja sveta pet dni po opravljenem izboru podjetja Rotis za dobavo osemkolesnikov, tako da v ničemer ni mogel vplivati na izbiro. "Očitati in zahtevati razrešitev predsednika komisije na tej osnovi je čisto navadna umazana manipulacija," pravi in dodaja, da gre za zlorabo procedure, da se še naprej blokira delo parlamentarne komisije.
KOMENTARJI (378)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.