Slovenija

Mauro in Rino bosta razkrila, kam gredo želve pozimi

Piran, 08. 08. 2014 18.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Da bi ugotovili, kje vse se gibljejo želve v Jadranskem morju, so v Piranu v morje spustili dve želvi s satelitskim oddajnikom. Le z dobrim poznavanjem obnašanja želv v Jadranu bo namreč možno učinkovito zaščititi te ogrožene morske vretenčarje.

Predstavniki Inštituta za biodiverzitetne študije Univerze na Primorskem so danes na plaži pri Akvariju v Piranu v morje prvič spustili želvi s satelitskim oddajnikom, poimenovani Mauro in Rino. Vodja projekta Bojan Lazar je povedal, da bodo tako dobro leto zbirali podatke o lokaciji želv in njunemu vedenju.

Kot je dejal Lazar, gre za raziskovalni projekt, ki je del mednarodnega projekta Mreže za varstvo kitov, delfinov in morskih želv v Jadranu NETCET, financira pa ga EU. Namen projekta je boljše poznavanje biologije in obnašanja želv v Jadranu, kar je osnova za učinkovito zaščito teh ogroženih morskih vretenčarjev na področju celega Jadrana.

Želva z oddajnikom
Želva z oddajnikom FOTO: Tilen Genov

Lazar ocenjuje, da je sama satelitska telemetrija zelo sodobna in tehnično napredna metoda, s katero v nekem realnem času lahko pogledajo, kaj želve počnejo v morskem tridimenzionalnem okolju, kje se nahajajo, kako se obnašajo, kako izkoriščajo morske habitate in kako migrirajo.

Želve, predvsem tiste mlade, se namreč v našem morju zadržujejo med majem in oktobrom, v mrzlem delu leta pa se pomaknejo nekoliko južneje. Kam mlade želve odpotujejo pozimi, kakšno je njihovo vedenje ter ali se spuščene po koncu zime vrnejo nazaj v poletne prehranjevalne habitate severnega Jadrana, pa še vedno ni znano.

Prav s pomočjo omenjenih satelitskih oddajnikov bodo raziskovalci, ki tesno sodelujejo tudi z ribiči, ki občasno v svoje mreže ujamejo tudi morske želve, identificirali kritične habitate, ki so pomembni za njihovo zaščito. Satelitsko sledenje ene takšne živali stane med 5000 in 6000 evrov, je še dejal Lazar.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jackie111
10. 08. 2014 13.18
\"Satelitsko sledenje ene takšne živali stane med 5000 in 6000 evrov...\" A res, ali nekdo tu mastno služi!? HW ne sme stat več kot 300$ najemnina na Orbcomm je pa 60$ na mesec.
EvelinaHana
09. 08. 2014 08.42
+2
Uboga želvica! Ko sem poslušala na TV, sem mislila, da je to neka mala zadevica (rekli so da želvic ne bo motilo), tole je pa ko nek velik mikrofon (glede na velikost živalce). Kaj pa če se kam zatakne ... bogica...
?rnogled
09. 08. 2014 07.25
+2
Po sliki sodeč,je tale oddajnik velik za skoraj tretjino želve.Nisem prepričan,da je to za njih nemoteče,kot je to razlagal neki možak na TV.Kaj če bi njemu namestili nekaj podobno velikega(sorazmerno z njegovo velikostjo) na zadnjico?kako bi se počutil?Sploh pa,kaj jih briga kje prezimujejo te živalce,pri miru jih naj pustijo,bodo najbolj srečne.Sicer pa,nekaj morajo delat,da ne zgleda,kot da dobivajo plačo za mešanje zraka.
Shady0077 .
08. 08. 2014 22.23
+0
Am...eno vprašanje. Kje ima želva ta oddajnik? Ker zgleda kot da so ji ga porinili v ...
SonyGirl
08. 08. 2014 21.19
+9
Ful zanimiv projet. Upam, da bo dal ogromno odgovorov in da se želvice ne bodo s to stvarjo na oklepu kam zapletle.
PiknyBoo
08. 08. 2014 21.15
+1