Ob tem policisti opozarjajo vse, ki se bodo udeležili različnih pustnih rajanj in prireditev, kot tudi ostale državljane, da lahko za lastno varnost največ storijo s primernim samozaščitnim ravnanjem. Pustni čas namreč lahko posamezniki izkoristijo za kršitve javnega reda in različna kazniva ravnanja, kot so ropi in drzne tatvine, izsiljevanja, vlomi v vozila in objekte in podobno.
Občane tudi opozarjajo, naj bodo pri dvigovanju in prenosu denarja pozorni, ali jih kdo opazuje ali jim sledi, tudi naj ne štejejo denarja na ulici ali v gostinskih lokalih. Torbic, denarnic in dragocenosti naj ne puščajo brez nadzora ali na vidnih mestih v vozilih, saj so lahko zelo lahek plen storilcev. Ni odveč tudi previdnost pri odpiranju stanovanjskih vrat neznancem, tudi maškaram, še posebej, ko so doma samo starejši ljudje ali otroci.
Prireditve morajo biti prijavljene, za večje so potrebna dovoljenja
Organiziranje pustnih sprevodov pomeni za organizatorja tudi dolžnost upoštevanja določb Zakona o javnih zbiranjih, predvsem z vidika zagotavljanja reda in izvajanja ukrepov za preprečitev ogrožanja življenja in zdravja udeležencev, oviranja cestnega prometa in nedopustnega obremenjevanja okolja.
Organizatorji morajo posamezne prireditve na prostem ali v prostorih predhodno prijaviti na pristojni policijski postaji pet dni pred prireditvijo. Če gre za večje prireditve, na katerih se pričakuje več kot 3000 ljudi, ali pa če se na njih uporablja odprt ogenj pa si morajo pridobiti tudi dovoljenje. Vlogo mora organizator podati na pristojni upravni enoti sedem dni pred dnevom prireditve. Če program prireditve zajema tudi uporabo cestnih površin, pa je treba vlogo za izdajo dovoljenja podati najmanj 30 dni pred prireditvijo.
Maškare ne smejo za volan
Če sedete za volan, ne smete biti našemljeni, saj vas lahko v primeru, da vas ustavi policist in ugotovi, da uporabljate opremo ali napravo, ki zmanjšuje vašo slušno ali vidno zaznavanje oziroma zmožnost obvladovanja vozila, lahko napiše globo v višini 120 evrov.
Sicer pa kot vedno, velja opozorilo vsem voznikom, naj naj se vzdržijo pitja alkoholnih pijač oz. naj, če to ne bo mogoče, poskrbijo za druge, primernejše oblike prevoza na zabavo ali domov. Prav tako je treba hitrost vožnje prilagoditi stanju in lastnostim ceste, prometnim razmeram ter svojemu znanju in izkušnjam.
Novogoriški policisti bodo v pustnem času poostreno nadzirali cestni promet. Preverjali bodo kršitve vožnje pod vplivom alkohola, neupoštevanje omejitev hitrosti, nepravilno prehitevanje, stran in smer vožnje in ugotavljali ter ukrepali zoper ostale kršitve v cestnem prometu. S tem želijo zagotoviti večjo varnost vseh udeležencev v cestnem prometu.
Zato novogoriški policisti občanom svetujejo, da se lahko posameznik v vsakem primeru, ko meni, da gre za primer kršitve javnega reda in miru ali celo sum storitve kaznivega dejanja, obrne tudi neposredno na najbližjo policijsko postajo ali dogodek prijavi na telefonsko številko policije 113 ali anonimni telefon policije 080 1200. Prijave bodo preverili in glede na ugotovitve ter v skladu s svojimi pooblastili in zakonskimi predpisi ustrezno ukrepali.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.