Včeraj zvečer so v Antirabični ambulanti Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj obravnavali dveletnega otroka, ki je na domačem dvorišču v Gorenji vasi našel vabo proti steklini in jo dal v usta. Na srečo je ampula v vabi ostala nepoškodovana, mamica je vabo takoj opazila in pravilno ukrepala. Kot so za 24ur.com sporočili s kranjskega zavoda za zdravstveno varstvo, so otroka preventivno cepili proti steklini, cepljenje pa bodo morali ponoviti še štirikrat.
Kot so še zapisali, so danes zjutraj glede odloženih vab v naselju prejeli nekaj klicev občanov z območja Kranja in Kranjske Gore. Na zavodu občanom svetujejo, naj vse vabe, ki jih opazijo na dvorišču ali v bližini, odstranijo. Pri tem naj uporabijo rokavice za enkratno uporabo ali naj vabo primejo kar s plastično vrečko, ki jo nato skupaj z vabo odvržejo v grm ali smeti.
Zdravstvene službe so o dogodku obvestile tudi Veterinarsko upravo RS (Vurs), ki organizira vsakoletno cepljenje lisic proti steklini. Matjaž Emeršič je za 24ur.com povedal, da je otrok vabo dal v usta, ni pa je pregriznil, tako da je cepivo ostalo v ovoju. Kot je povedal, se občasno zgodi, da kakšna vaba pristane na dvorišču. Največkrat jo prinesejo živali, lisice ali psi, včasih pa tudi močni zračni tokovi, vendar bolj redko.
Ob stiku z vabo takoj obiščite zdravnika
Če najdete vabo, se je ne dotikajte z golimi rokami. Če pride vsebina vabe v stik s sluznico ali svežo rano, to mesto dobro sperite in umijte z milom. Ker se vsak stik z vabo obravnava kot ugriz stekle živali, nemudoma obiščite najbližjo ambulanto (izbranega zdravnika ali dežurno ambulanto) oziroma ambulanto na območnem zavodu za zdravstveno varstvo, kjer izvedejo postopek zaščite po stiku z vabo ali ugrizom stekle ali na steklino sumljive živali.
Enako postopate, če vas ugrizne ali opraska potepuška ali divja žival.
Če niste prepričani, da ste bili v stiku z vsebino, potem si nadenite rokavice za enkratno uporabo, primite vabo in jo dajte v vrečko ter prinesite k zdravniku.
Kako izgleda vaba?
Vaba je sestavljena iz zunanjega ovoja, s katerim privabijo lisice. Ovoj vsebuje ribjo moko, kokosovo maslo in vosek, vonj pa ima po poginulih ribah. Ovoj se po nekaj urah na zraku stopi, ostane pa le notranji ovoj. V foliji se nahaja tekočina oziroma kapsula s cepivom, ki vsebuje oslabljen virus stekline, ki pri živalih povzroča imunost na steklino.
Vsako leto odvržejo okoli 900.000 vab
Vurs je s cepljenjem lisic iz zraka začel leta 1995. Na leto tako odvržejo med 800.000 in 900.000 vab, do zdaj pa zdravstvenih komplikacij še niso zabeležili. Vabe namreč večinoma odvržejo ob gozdnih robovih, letala pa imajo posebni koordinatni sistem, ki jim označi območje, kjer vabe nato odvržejo. Polaganje vab na celotnem ozemlju Slovenije izvajajo piloti domačih športnih društev z višine 300 metrov, z zato posebej prirejenimi športnimi letali. ''Načeloma je precej natančno, razen če pridejo močni zračni tokovi ali pa če vabe prenašajo okoli živali,'' je povedal Emeršič. V zadnjih skoraj 20 letih so odvrgli na milijone takih vab in čeprav zdravstvenih težav še ni bilo, pa se vsako leto zgodi, da se ena ali dve vabi znajdeta na dvoriščih.
V spomladanski akciji so z letal odvrgli 450.000 vab, ravno toliko jih bodo odvrgli tudi jeseni. Emeršič poudarja, da je to najbolj učinkovit način cepljenja lisic. Še leta 1995 so zabeležili po nekaj tisoč primerov steklih lisic, zdaj pa le še nekaj na leto, in še to le na meji s Hrvaško, kjer je steklina še prisotna.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.