Svet Liste Virant je pregledal koalicijsko pogodbo desnosredinskih strank in ugotovil, da imajo še nekaj vsebinskih pripomb. V nekaj dneh jih bodo partnerjem posredovali še v pisni obliki in nadaljevali pogovore, je po seji sveta povzel podpredsednik stranke Janez Šušteršič.
Ob tem je poudaril, da pa je ključno, da mora k tem pogovorom pristopiti vsaj še ena stranka, saj sicer taka koalicija nima dovolj poslanskih glasov. Omenjeno koalicijsko pogodbo so namreč poleg predsednika Liste Virant Gregorja Viranta parafirali še predsedniki SDS, SLS in NSi, Janez Janša, Radovan Žerjav in Ljudmila Novak. Vse štiri stranke pa imajo skupaj 44 poslank in poslancev. Tako sta sedaj na potezi stranki SD in DeSUS, ki sta bili povabljeni k pogovorom.
'Pri kadrovanju naj se upošteva načelo kompetenc'
Šušteršič je pojasnil, da želijo sami imeti jasna zagotovila, da pri kadrovanju v gospodarstvu, pa tudi v državni upravi, v javnem sektorju ne bo prihajalo do neupravičenih zamenjav in da se bo upoštevano načelo kompetenc. Med drugim mesta državnih sekretarjev ne smejo biti stvar koalicijskega kupčkanja, ampak avtonomne presoje ministrov.
Prav tako se želijo dogovoriti, da ne bodo odpirali tem iz preteklosti in da ne bodo delovali razdiralno, ampak strpno. Na področju zdravstva bi želeli bolj jasno določiti, kakšna bo zdravstvena reforma. Na področju davčnega sistema, kjer se pojavljajo nekatere ideje po višanju davčnih stopenj, pa bodo temu nasprotovali.
Kot zadnjo je omenil željo, da bi koalicijska pogodba vsebovala jasne zaveze, da bodo državno premoženje poskušali dejansko prodati in ne tako, kot je bilo doslej, ko se je to napovedovalo, a se je hkrati "držalo figo v žepu". "Lahko seveda ostanejo določeni deleži v državni lasti, a tam, kjer se bomo odločili za prodajo – tudi pri NLB vsaj do neke meje –, mora to biti zelo jasno in hitro narejeno, sicer v Slovenijo ne bomo več v doglednem času dobili nobenih resnih investitorjev," je še navedel.
Če bodo te pripombe upoštevane, pa se bodo verjetno v stranki odločili za to koalicijo, "sploh če bo to edina možnost, ki bo realna".
V kolikšnem času bi se lahko dogovorili, je po njegovih besedah odvisno tudi od tega, kako bosta razmišljali SD in DeSUS, pa tudi predsednik republike Danilo Türk. Če bodo še naprej razmišljali, da bi morda lahko uspelo predsedniku Pozitivne Slovenije Zoranu Jankoviću ter "se raje pogovarjali z njim in iskali neke prestopnike, potem to lahko traja zelo dolgo", je ugotavljal Šušteršič.
'Vsakdo gre lahko s komer koli na kavo"
Govorice o morebitnem prestopu je sicer s srečanjem s poslancem Pozitivne Slovenije Gašparjem Gašparjem Mišičem znova obudil poslanec Liste Virant Ivan Vogrin, ki pa je že pojasnil, da je šlo zgolj za kavo s poslanskim kolegom. Šušteršič je dejal, da se o tem na seji sveta niso pogovarjali. "Vsakdo gre lahko s komer koli na kavo in se tam pogovarja, kar želi," pravi Šušteršič. Zanje pa je po njegovih besedah pomembno, da je Vogrin podprl sklep sveta, da ne gredo v koalicijo z Jankovićem, in je v skladu s tem v DZ tudi ravnal. Svojim poslancem zaupajo in Vogrinova zagotovila so jih prepričala.
Šušteršič je odgovarjal tudi na vprašanje, ali imajo v stranki morda zadržke do mandatarstva Janeza Janše, ker je v kazenskem postopku. Pravi, da je to sicer problematično, a kot so opozarjali že pri Jankoviću, ki je bil prav tako v nekaterih preiskavah, je pomembno, da nima nadzora nad resorji pravne države, torej notranjim in pravosodnim ministrstvom. Pri tem bodo vztrajali, je poudaril.
Javnomnenjske raziskave, ki Listi Virant kažejo nizko podporo, ocenjujejo kot nekaj normalnega. Problem je po Šušteršičevih besedah v tem, da so jih nekateri videli "zelo na levici", drugi "zelo na desnici". Tisti, ki jih želijo uvrščati v enega od blokov, bodo vedno razočarani nad stvarmi, ki jih bodo počeli, je dejal. Vendar meni, da si bodo počasi zgradili to zaupanje, da delujejo konsistentno.
O izstopu enega od ustanovnih članov stranke Marka Pavlihe pa je dejal, da se Pavliha nekajkrat ni strinjal z odločitvami, ki so bile večinsko oz. brez njega soglasno sprejete na svetu stranke, zato se je odločil, da se v tej zgodbi več ne vidi. Njegovo odločitev spoštujejo, z njo so se seznanili, o njej pa na svetu niso razpravljali.
Preberite še: Na sedežu SLS prejeli grozilno pismo
KOMENTARJI (212)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.