Glavna novost zakona je, da prepoveduje uporabo, kupovanje in posedovanje petard kategorije 2 in 3 (torej tistih, katerih učinek je le pok). Še vedno pa se lahko uporabljajo tista pirotehnična sredstva kategorije 2 in 3, katerih glavni učinek je svetlobni efekt.
Tako se lahko uporablja le petarde kategorije 1, ki predstavljajo zelo majhno nevarnost. Pa še te se lahko uporabljajo od 26. decembra do 2. januarja. Prodaja teh petard pa je dovoljena od 19. do 31. decembra. Tipični takšni izdelki so bengalske vžigalice, pokajoči vložki za cigarete, konfeti – bombice, pokajoče žabice, male petarde, pasje bombice in podobno.
Za kršitelje je predvidena globa od 400 do 1.200 evrov. Pri tem je kršitev že samo posest petarde kategorije 2 in 3. Mladoletniki, stari od 14 do 16 let, pa lahko pirotehnične izdelke uporabljajo le ob prisotnosti staršev. Petard ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah, zaprtih prostorih, bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, kjer potekajo javni shodi in prireditve.
Pirotehničnih izdelkov kategorije 1 ni dovoljeno prodajati mlajšim od 14 let, kategorije 2 mlajšim od 16 let, kategorije 3 pa mlajšim od 18 let.
Policija je pripravila akcijo Bodi zvezda, ne meči petard
Na policiji so tudi letos v sodelovanju z Inštitutom za varovanje zdravja in ministrstvom za šolstvo pripravili različne preventivne aktivnosti za preprečevanje negativnih posledic pri uporabi petard. V tem obdobju pa bodo izvedli tudi številne poostrene nadzore prodaje, uporabe in uvoza pirotehničnih izdelkov.
Predvsem starše, skrbnike in učitelje policija poziva, da z opozarjanjem na nevarnosti in možne posledice pripomorejo k preprečevanju in zmanjšanju posledic.
Nepremišljena in neprevidna uporaba pirotehničnih izdelkov pogosto povzroči telesne poškodbe, kot so opekline, raztrganine rok, poškodbe oči, moti pa tudi živali in onesnažuje okolje, so pojasnili na policiji.
Lani je bilo poškodovanih 24 oseb
Policisti so od 1. decembra 2007 do 4. januarja 2008 ugotovili 291 kršitev, zaradi katerih je bilo zoper kršitelje podanih 58 obdolžilnih predlogov, v 80 primerih pa je bila kršiteljem izrečena globa. Policisti opažajo predvsem nadaljnje širjenje prodaje pirotehničnih izdelkov na črnem trgu skoraj po vsej Sloveniji.
V tem obdobju je bilo zaradi pokanja petard huje ali lažje poškodovanih šest otrok in osemnajst odraslih. Od tega sta bili pri otrocih dve hudi poškodbi dlani in prstov. Od lažjih poškodb so bile najpogostejše poškodbe oči, opekline po obrazu in rokah. V 122 primerih je bilo oškodovano premoženja. Posamezni primeri poškodovanj tudi tokrat kažejo na očiten namen poškodovanja tuje stvari, kot so uničevanje poštnih nabiralnikov, telefonskih govorilnic in zabojnikov za smeti. Poleg tega so policisti zabeležili več uničenih vetrobranskih stekel, platnenih streh in laka na osebnih avtomobilih ter nekaj manjših požarov.
KOMENTARJI (245)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.