LDS bo zapustila vlado, če premier Borut Pahor do ponedeljka ne bo izpolnil njihovih zahtev, je po maratonskem zasedanju organov stranke dejala predsednica LDS Katarina Kresal.
Med zahtevami je tudi tudi umik oznake zaupno z magnetograma sestanka s pravosodnim ministrom Alešem Zalarjem, generalno državno tožilko Barbaro Brezigar in tožilko Branka Zobec Hrastar.
Pahor mora v skladu z zahtevo LDS tudi javno podpreti izpeljavo nadaljnjih reform vodenja, organizacije in delovanja državnega tožilstva z novim zakonom o državnem tožilstvu, ki ga je pripravilo ministrstvo za pravosodje. Od premiera pa v LDS pričakujejo tudi odkrit in korekten partnerski odnos, je na novinarski konferenci po seji sveta stranke pojasnila Kresalova.
V kolikor Pahor teh zahtev ne bo izpolnil, LDS po besedah predsednice odhaja iz koalicije brez nadaljnje razprave. "Na takšni osnovi smo šli skupaj v vlado in samo na tej osnovi lahko skupaj v njej sodelujemo do konca," je še poudarila.
LDS razdeljena
LDS je sicer glede izstopa iz koalicije razdeljena. Na enem bregu so Aleš Gulič, Jožef Školč in Anton Anderlič, ki menijo, da se iz koalicije ne mudi in da je dolgoročno bolje, če LDS ostane v Pahorjevi koaliciji.
Na drugem bregu pa so Borut Sajovic, Jelko Kacin in Slavko Ziherl. Ti so jasni, da LDS mora iz koalicije, in prepričani, da bo njihova stranka politično preživela tudi v opoziciji.
Očitki na Pahorjev račun
Preden so se zaprli na seje izvršnega odbora in nato še sveta LDS, so se nekateri precej razgovorili. Tako podpredsednik stranke Slavko Ziherl ni skrival razočaranja nad Pahorjem in je dejal, da jih je ravno Pahor popeljal v politično krizo. Ziherl je bil kritičen tudi do sodelovanja Pahorja z vodjem opozicije Janezom Janšo. Na vprašanje, ali se je Pahor po njegovem mnenju tudi v primeru Brezigarjeve posvetoval s prvakom SDS, Ziherl odgovarja, da ne ve.
Jelko Kacin pa je napovedal, da bo LDS danes kolektivno razmišljala o vseh posledicah trenutnega načina vladanja, "kjer sončni kralj vsak dan preseneti slovensko in evropsko javnost z neko novo misijonarsko potezo". Na vprašanje, kaj je botrovalo Pahorjevi odločitvi o Barbari Brezigar, je Kacin odgovoril, da sonce. Ali to pomeni, da se predsednik vlade odloča tako, da vsak dan pogleda v nebo in se potem odloči? "Ja, danes je sončen dan in mislim, da je to tako," je odgovoril Kacin.
Kot je dejal, je bil sam šest let v različnih vladah, a takih primerov še niso imeli "in čas je za zelo resen razmislek in je treba vse možnosti enakovredno in trezno presojati".
Kacin napoveduje vse možnosti, sam pa, kot pravi, Pahorju že dolgo ne zaupa več. "Stranka pa se bo morala opredeliti do tega, ali bo končno povedala, da je cesar nag ali pa še ne."
Manj oster je bil predsednik sveta LDS Aleš Gulič. Položaj LDS v koaliciji po njegovih ocenah "ravno dober ni, se pa da zdržati".
V SD zaupajo svojim partnerjem
Pahor ostrih besed iz vrst LDS ni želel komentirati. Obenem pa so iz kabineta predsednika vlade sporočili, da je Pahorjevo stališče nespremenjeno. Še vedno si namreč želi, da Zalar ostane minister, koalicija pa v zdajšnji sestavi.
Ralogov za izstop iz koalicije ne vidijo niti v poslanski skupini SD. Vodja PS SD Bojan Kontič pravi, da je vsaka napoved izstopa iz koalicije napoved novih težav, a misli, da tukaj ne gre za grožnje ali izsiljevanje. "Nismo v času, ko bi se lahko ukvarjali še s krizo v koaliciji ali krizo v parlamentu," je dejal Kontič. "Prepričan sem, da bodo naši partnerji sprejeli odgovorno odločitev in da bomo kakovostno sodelovali naprej," je dodal. Priznava, da so med poslanskimi skupinami različni pogledi na nekatera vprašanja, a pravi, da nesoglasja skozi razpravo vedno odpravijo. "Razmere v Sloveniji ne dovoljujejo političnih igric in ne vidimo razloga, da bi LDS izstopil iz koalicije," je še dejal.
O odstopu Zalarja zaradi celotne zgodbe okoli Brezigarjeve
Kot je znano, so za nezadovoljstvo v LDS krive besede Boruta Pahorja, ki je po četrtkovi seji vlade dejal, da ga argumenti Zalarja, da je generalna državna tožilka Barbara Brezigar kršila zakone in ustavo, niso prepričali. Nezadovoljstvo naj bi pripeljalo do razmišljanj o tem, ali naj stranka sploh še ostane v koaliciji.
Vlada je sicer v četrtek tudi sklenila, da bo zakon o državnem tožilstvu poslala v presojo ustavnemu sodišču. Za slednje se je odločila zato, ker po besedah Zalarja zdajšnji 41. člen zakona dopušča vsaj štiri možne poti, po katerih se lahko razreši generalnega državnega tožilca. Odločitev vlade pa tudi pomeni, da je vsaj do odločitve ustavnega sodišča prekinjen postopek za razrešitev Brezigarjeve.
Pahor podpira Zalarja, a tudi Brezigarjevo
Pahor je sicer v petek nato dejal, da odločitev za ustavno presojo omenjenega zakona ni bila odločitev proti Zalarju ter dodal, da sta minister in ministrica iz vrst LDS vedno uživala njegovo podporo.
Hkrati pa premier podpira tudi Brezigarjevo. Po njegovem ni skrivnost, da ima generalna državna tožilka svoje politično prepričanje, vendar pa sam, kot je poudaril, za zdaj nima razlogov, da bi dvomil, da so njena stališča vplivala na njeno delo. Ob tem je izrazil željo, da bi pravosodno ministrstvo in tožilstvo uspešno sodelovala.
KOMENTARJI (692)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.