Policija je v letu 2008 obravnavala 2103 kazniva dejanja ponarejanja denarja, kar je tri več kot v letu 2007. Pri tem je zasegla sicer manj ponarejenega denarja kot v letu 2007. Zasegli so 4905 ponaredkov, od tega je bilo 3848 ponaredkov evrov. Po podatkih Banke Slovenije in Nacionalnega analitskega centra za evrokovance in za evrobankovce so v letu 2008 našli 1970 kosov ponarejenih evrobankovcev in 1878 evrokovancev. Čeprav je bilo število ponarejenih bankovcev nekoliko višje kot leta 2007, pa je skupna vrednost ponarejenega denarja manjša. V letu 2008 so odkrili 212.740,50 ponarejenega evra, v letu 2007 pa 282.300 evrov. Ponarejevalci največ ponarejajo bankovce za 100, 50 in 20 evrov, kovance pa za dva evra.
Po podatkih Banke Slovenije je Slovenija z 0,8 ugotovljenega kosa ponaredkov na tisoč prebivalcev med petnajstimi državami, članicami Evrosistema, v letu 2008 na dvanajstem mestu.
Ponaredke odkrijejo šele v bankah
Kot pojasnjujejo na policiji, se število odkritih evrskih ponaredkov v primerjavi z letom 2007 bistveno ne razlikuje. Večina ponaredkov pa je odkritih šele v bankah in drugih finančnih ustanovah, kar kaže na manjšo pazljivost uporabnikov pri prevzemu denarja (trgovine, gostinski lokali, bencinski servisi, igralnice …). Za kaznivo dejanje ponarejanja denarja je, če gre za manjšo količino, zagrožena zaporna kazen od šestih mesecev do osmih let. Če gre za večjo količino denarja, pa je zagrožena zaporna kazen od enega do deset let. V letu 2008 je bilo ovadenih 157 osumljencev, v letu 2007 pa 231.
Ponarejajo kar z domačim računalnikom
V primerih, ki so bili v preteklem letu obravnavani v Sloveniji, so bili ovadeni osumljenci, ki so se lotili ponarejanja kar z domačo računalniško opremo. Pri tem gre za skeniranje in tiskanje z ink-jet tiskalniki. Zato so to manjše količine denarja. Ponarejevalcev, ki bi se načrtno ukvarjali s ponarejanjem denarja, pa v zadnjem letu policija ni odkrila. Zadnjič so razkrinkali organizirano kriminalno združbo v letu 2007.
Po podatkih Nacionalnih analitskih centrov za ponaredke pri Centru za forenzične preiskave izhajajo ponaredki iz Italije in držav z območja južnega Balkana.
Odkrijte ponaredke sami
Ne glede na kakovost in visoko zaščito, ki jo imajo evrobankovci, je pomembno, da so ljudje pozorni na njihovo pristnost in zaščitne elemente, pravijo v Banki Slovenije. Pristnost evrobankovcev je mogoče zelo hitro prepoznati s preprostim preskusom OTIP-POGLED-NAGIB, ki je opisan v publikacijah ECB in Banke Slovenije. Na otip morajo biti bankovci trdni in valoviti (bankovci so iz čistega bombaža), ne pa mehki in gladki. Na pogled morajo biti vidni vsi trije elementi: vodni tisk, zaščitni trak in prosojna številka. Če bankovec nagibamo, pa lahko vidimo spreminjajočo se številko na hologramu. Pri premikanju bankovca se bo številka spreminjala. Celoten postopek si lahko ogledate na spletni strani Evropske centralne banke.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.