Na območju ljubljanske policijske uprave so danes na petih lokacijah potekale hišne preiskave. Kot je sporočil tiskovni predstavnik policije Drago Menegalija, so preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada skupaj s policisti ljubljanske policijske uprave na podlagi odredb Okrožnega sodišča v Ljubljani izvajali preiskovalne ukrepe v okviru obsežne kriminalistične preiskave resnih oblik gospodarske kriminalitete, ki jo usmerja specializirano državno tožilstvo.
Preiskave se nanašajo na javna naročila v zvezi projekta Pomurje, policisti pa so iskali materialne dokaze, ki bodo služili kot dokaz v nadaljnjem kazenskem postopku
Ob tem je kriminalistična policija na podlagi pooblastil Zakona o kazenskem postopku zaradi razlogov zbiranja obvestil in dokaznih predmetov o obravnavanih kaznivih dejanjih eni osebi odvzela prostost in jo za nekaj ur pridržala. Za zlorabo uradnega položaja je sicer zagrožena zaporna kazen od enega do osmih let.
Robert Črepinko iz Nacionalnega preiskovalnega urada je povedal, da so današnje aktivnosti le del številnih preiskav v preteklosti, v sklopu katerih so pregledali že na tisoče elektronskih sporočil. Šlo je za hišne preiskave tako pri fizičnih kot tudi pravnih osebah. Zaradi objektivnih razlogov sicer danes ni bila izvedena preiskava osebnega vozila, kot je bilo sprva predvideno. Črepinko je dodal, da bodo o ugotovitvah obvestili tožilstvo. Sicer še ne vedo zagotovo, kakšna naj bi bila škoda, a menijo, da storjena škoda v projektu Pomurje znaša več kot milijon evrov.
Hišne preiskave na oglaševalski agenciji Pristop
Da hišne preiskave potekajo na oglaševalski agenciji Pristop, je za 24ur.com dopoldne potrdila njihova tiskovna predstavnica Katarina Prešeren. V prostorih je bilo več kriminalistov, ki so preverjali dokumentacijo o projektu Pomurje. "Policisti in kriminalisti so v prostorih naše agencije prvič. Nikoli prej nas niso preiskovali – niti glede Pomurja niti glede kakšnih drugih stvari," je dejala Prešernova.
Po enajstih urah brskanja po predalih in računalniških datotekah so kriminalisti odnesli cel kup pogodb in poslovno dokumentacijo, povezano z izvajanjem zakona pomoči Pomurju, ter nekaj računalnikov.
Pojavila so se ugibanja, da je Franci Zavrl, sicer starejši partner v agenciji, začasno pridržan. Zavrl je za 24ur.com zavrnil te navedbe, prav tako Prešernova.
Preiskujejo tudi Hakla in Horvata?
Policisti so obiskali tudi družbo Consensus, a le zato, ker je pri njih zaposlen Andrej Drapal, ki je v času projekta Pomurje sodeloval s Pristopom. Direktorica Darinka Pek Drapal, ki je tudi njegova žena, je zatrdila, da njihovo podjetje ni v preiskavi. Ko smo jo vprašali, ali se z njenim možem lahko pogovorimo, nam je odgovorila, da ne, saj so mu zasegli mobilni telefon. Več podatkov ni želela razkriti. Je pa Drapal novinarjem oddaje 24UR potrdil, da so ga policisti obiskali na več naslovih, ga pridržali in nato izpustili. Vsebine dogajanja ni želel komentirati.
Hišne preiskave naj bi potekale tudi pri izvršnem direktorju Pristopa Urošu Haklu, ki je v podjetje prišel, ko ga je zapustil Drapal.
Policisti pa naj bi bili tudi pri Andreju Horvatu, nekdanjem državnem sekretarju, ki je vodil projekt vlade v Pomurju.
Spomnimo na afero Pomurje
S preiskavo spornih poslov, vezanih na izvajanje zakona o razvojni podpori pomurski regiji v obdobju 2010–2015, so se v začetku leta 2011 najprej ukvarjali pomurski kriminalisti, junija pa so jo prevzeli v Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU).
V hišnih preiskavah oktobra lani so pobrskali tudi v prostorih nekdanjega državnega sekretarja Andreja Horvata. Policiste so zanimale pogodbe, sklenjene v okviru zakona o razvojni podpori pomurski regiji. Sporne pogodbe, sklenjene s podjetji Pristop, Pribinovina in Oikos, je zaradi domnevnih nepravilnosti zamrznila nekdanja ministrica za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Duša Trobec Bučan.
Kriminalisti so 19. oktobra potrkali tudi na vrata Službe vlade RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko (SVLR), socialnega podjetja Pribinovina, obiskali pa so tudi podjetje Oikos.
Po ocenah NPU je s preiskovanimi dejanji nastalo za več kot milijon evrov škode. Preiskavo sicer usmerja skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala pri vrhovnem državnem tožilcu, preiskujejo pa sume več storitev kaznivih dejanj, zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic.
Zgodba se je začela decembra 2010, ko je takratni premier Borut Pahor Horvatu naložil, da mu pripravi poročilo o njegovi vlogi pri izvajanju javnih razpisov ter javnih naročil v okviru izvajanja zakona o Pomurju. Zaradi očitkov o možnem konfliktu interesov in posledično suma korupcije je kabinet poročilo Horvata posredoval komisiji za preprečevanje korupcije in jo prosil za mnenje. Komisija je marca lani predlagala razrešitev Horvata z omenjenega projekta, Pahor pa je njenemu predlogu v celoti sledil.
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.