V razpravi o interpelaciji o delu in odgovornosti ministrice za notranje zadeve so svoja stališča pojasnile vse poslanske skupine. V SD in LDS so napovedali podporo ministrici. V SDS, SLS in SNS so napovedali, da bodo interpelacijo podprli, v poslanskih skupinah Zares in DeSUS pa so ministrice pričakovali dodatna pojasnila glede najema stavbe NPU. Ki pa jih niso dobili, zaradi česar se nameravajo nekateri med glasovanjem o interpelaciji vzdržati.
Vinko Gorenak (SDS) je med drugim izpostavil, da je 13,03 evra za kvadratni meter stavbe Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), kolikor stane najem stavbe, sicer spodobna cena, vendar za pisarniške prostore, in ne za kleti in garaže. Objekt na Dimičevi pa ima 4500 kvadratnih metrov parkirišč in kleti, torej 40 odstotkov stavbe, je opozoril Gorenak.
Povedal je tudi, da celo dokumentacija lastnika Ram Investa Igorja Pogačarja priča o tem, da bi mu potem, ko bi Hypo Leasingu, ki je lastnik stavbe NPU, 20 let mesečno plačeval po 125.000 evrov, ostalo 2.600.000 evrov presežka oz. razlike med najemnino in obrokom leasinga. Razlika bo torej šla v žep zasebnika, pri čemer bo njegova ostala tudi stavba, je opozoril.
Jelinčič: Najem NPU je bil premišljen
Vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič je ocenil, da je šlo v primeru Baričevič za namerno preprečevanje in usmerjanje preiskave. Kot je dejal, ima namreč informacije, da je bila prva naloga policije pri preiskavi predvsem ta, da ugotovi, kdo je v javnost posredoval slike mrtvega Baričeviča.
Pri najemu prostorov za Nacionalni preiskovalni urad (NPU) po njegovem ni šlo za dejanje v zadnjem trenutku, ampak za strogo nadzorovano in premišljeno akcijo. "Stekla v stavbi so namreč neprebojna. V kolikor se ne bi vedelo, da se bo prostore uporabljalo za neko točno določeno zadevo, takšnih stekel ne bi vgrajevali," je dejal.
V Zaresu niso bili zadovoljni z odgovorom ministrice
Vseh odgovorov glede očitkov, povezanih z najemom prostorov za NPU niso dobili v koalicijski Zares. Kot je dejala Cveta Zalokar Oražem, še vedno ostaja odprto vprašanje, ali država kupuje omenjeni objekt tako, da z najemnino pokriva stroške lizinga podjetju Ram Invest, ter ali je tak način najbolj gospodaren za državo. V Zaresu namreč niso dobili pogodbe med Ram Investom in Hypo Leasingom, ki so jo zahtevali, da bi razjasnili nekatera odprta vprašanja. Krivde za to sicer po besedah Zalokar Oražmove ne nosi le Kresalova, temveč predvsem latnik Ram Investa Igor Pogačar, ki tega dokumenta ni želel razkriti.
V SLS bodo interpelacijo podprli
Po besedah poslanca SLS Gvida Kresa država z ministrico Kresalovo kupuje stavbo njenemu prijatelju. Dejstvo, da je najemnina za stavbo NPU na Dimičevi ulici še vedno bistveno višja od lizing obroka, pa se Kresu zdi "skrajno neracionalno in negospodarno". V ozadju je po njegovem vse kaj drugega kot skrb za gospodarsko ravnanje z javnimi financami. "Torej ovinkarjenje z davkoplačevalskim denarjem v zasebne žepe," je dejal.
Napovedal je, da bodo v poslanski skupini glasovali za interpelacijo, pričakujejo pa tudi, da bodo podobno storili tisti, ki javno napovedujejo, da ministrice ne bodo podprli. Uspeh današnje interpelacije bi bil po njegovih besedah prvi korak k temu, da bi "državljanom povrnili vero v pravno državo".
Stališče poslancev DeSUS ni enotno
Poslanec Anton Urh je v imenu poslanske skupine DeSUS povedal, da stališče poslanske skupine DeSUS ni enotno. "Naša poslanska skupina bo skrbno spremljala današnjo razpravo in verjamem, da bomo poslanci med razpravo dobili odgovore, ki bodo odločilni pri glasovanju," je dejal.
Urh ni posebej govoril o primeru Baričevič. Je pa povedal, da ne more mimo dejstva, da je ministrica dala javnosti na vpogled vso dokumentacijo z vsemi pogodbami in listinami glede najema stavbe NPU. To je po njegovih besedah še en dokaz, da je ministrica razkrila svoje postopanje in da nima česa skrivati. Prav tako je bila razkrita dokumentacija na relaciji Ram Invest - Hypo Leasing, kar dodatno izkazuje željo ministrice po razjasnitvi zadeve, je še povedal Urh.
Predsednik DeSUS Karl Erajvec je sicer že včeraj dejal, da ministrica Kresalova njihove podpore nima, da pa bodo poslanci glasovali po lastni vesti.
Potrč: Obtožbe v interpelaciji niso podprte z dokazi
Vodja poslanske skupine SD Miran Potrč je ocenil, da je v interpelaciji navedenih veliko hudih obtožb, ki pa niso podkrepljene z dokazi. Tudi zato gre pri predlogu bolj kot za interpelacijo, za politični obračun s ciljem diskreditirati najprej posameznega ministra, nato še predsednika vlade, posredno pa vlado kot celoto, je dejal.
Glede očitkov predlagateljev, da dežurni sodnik in tožilec tudi zaradi vplivanja ministrice nista bila obveščena o sumu spolne zlorabe psov, je Potrč navedel podatek, da je v zadnjih desetih letih policija zabeležila 300 primerov suma storitve kaznivega dejanja mučenja živali, "preiskovalni sodnik, ki je bil o teh možnostih obveščen, pa se ogleda kraja ali živali ni udeležil niti enkrat".
Pri najemu prostorov za NPU pa v poslanski skupini SD ocenjujejo, da je ta ob upoštevanju enakih kriterijev, to je opremljenih poslovnih prostorov in garažnih mest, finančno celo ugodnejši od prostorov na Litostrojski.
Anderlič: Interpelacija je le skupek navedb
Za Toneta Anderliča (LDS) je interpelacija skupek navedb, insinuacij, sprevrženih trditev in obrazložitev, ki mejijo na grobe insinuacije. Namen predlagateljev interpelacije je po njegovem permanentno vršiti pritisk na slovensko javnost, ji dopovedovati, kako bi sami delali bolje, in to ne glede na ceno, in "ne glede na to, da je v tem času ta vlada vendarle pokazala odločnost tudi pri nekaterih ukrepih, ki so v korist državljanov in državljank".
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.