Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal je sporočila, da ni izbrala nobenega prijavljenega kandidata za novega generalnega direktorja policije.
Za vršilca dolžnosti je izbrala dosedanjega direktorja Policijske uprave Celje Janka Gorška, ki ga mora potrditi še vlada, Kresalova pa napoveduje, da bo vladi predlagala tudi spremembo zakona, po kateri bi se generalni direktor imenoval brez javnega razpisa. Kot je povedala na novinarski konferenci, se je za spremembo zakona, s katero je tudi že seznanila koalicijo, odločila zato, ker stroka že dlje časa opozarja, da je postopek imenovanja preko javnega razpisa netransparenten, evropsko neprimerljiv in neprimeren. Tako bodo ta postopek izenačili z nekaterimi postopki, ki veljajo za primerljive funkcije, to so načelnik Generalštaba Slovenske vojske in direktor Sove.
Goršek je po njenih besedah oseba, ki je v policiji aktivna že več kot 20 let. Delal je na različnih operativnih, tudi vodstvenih funkcijah, združuje pa vse kvalitete, ki jih po njenem mnenju potrebuje – strokovno znanje, izkušnje in sposobnost vodenja. On bo, kot je dejala, tudi njena prva izbira, ko ji bo parlament s spremembo zakona o policiji omogočil, da generalnega direktorja imenuje brez javnega razpisa, imel pa bo dva pomočnika. To sta dosedanja pomočnica direktorja uprave kriminalistične policije Tatjana Bobnar in dosedanji v. d. generalnega direktorja policije Matjaž Šinkovec.
Na vprašanje, ali se je za to odločila, ker se Goršek ni prijavil na razpis, je Kresalova odgovorila, da je želela, da se generalnega direktorja izbere z javnim razpisom, vendar med prijavljenimi kandidati ni našla osebe, ki bi se popolnoma ujemala z njeno vizijo. Spoznala je tudi, da je policija obsežen sistem, ki ga ne more voditi en sam človek.
Kresalova je zanikala, da ministrstvo zakon spreminja zaradi enega samega človeka, prav tako pa tudi navedbo, da takšen način izbire direktorja pomeni nezaupnico kadrovsko-akreditacijskemu svetu.
'Odprta in demokratična policija'
Kot je v svoji predstavitvi povedal Goršek, si po 24 letih dela v policiji želi, da bi uredil medsebojne odnose v policiji. Začel bo na generalni policijski upravi, nadaljeval pa na regijski in lokalni ravni. To bo po njegovem mnenju signal, da so zadeve začeli urejati na samem vrhu, enako pa nato pričakuje od komandirjev policijskih postaj.
Temu bo sledila kadrovska popolnitev predvsem policijskih postaj v notranjosti države, posodobitev kriminalistične policije, racionalizacija organizacijske strukture policije in uresničitev drugih projektov, ki jih morajo izvesti na policiji. "Moja želja je policijo narediti odprto in demokratično," pravi.
Na vprašanje, zakaj se ni prijavil na javni razpis za generalnega direktorja policije, pa je odgovoril, da se ni strinjal z načinom izbire generalnega direktorja policije.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.