Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal je v državnem zboru prestala tudi drugo interpelacijo v tem mandatu. Za njeno razrešitev je namreč glasovalo 38 poslancev, 40 jih je bilo proti, vzdržalo pa se jih je devet. Med vzdržanimi so bili poslanci koalicijskih Zares in DeSUS, česar pa Kresalova ne vidi kot nezaupnico svojemu delu. "Moji kolegi je niso podprli (interpelacije, o.p.) in to je dober rezultat. Morda ima kdo še kakšno odprto vprašanje, a očitno ne tako veliko, da bi podprli interpelacijo," je po glasovanju dejala Kresalova.
Med vzdržanimi so bili trije poslanci koalicijskega Zaresa (Franci Kek, Alojz Potočnik in Vito Rožej), pet poslancev DeSUS (Joško Godec, Franc Jurša, Vasja Klavora, Anton Urh in Matjaž Zanoškar) ter poslanec madžarske narodne skupnosti Laszlo Göncz.
Ni prepričala vseh poslancev koalicije
Kresalova je pred odločanjem znova zavrnila očitke iz interpelacije, a s svojimi odgovori ni prepričala poslancev opozicije. V dvomih glede najema prostorov za NPU pa so tudi nekateri poslanci iz vrst koalicije. Poslanci opozicijskih SDS, SLS in SNS so prepričani, da Kresalova ni ovrgla sumov o klientelističnem ravnanju in zlorabi uradnega položaja.
Vseh odgovorov glede očitkov, povezanih z najemom prostorov za NPU, pa danes niso dobili niti v koalicijski Zares. Kot je dejala Cveta Zalokar Oražem, še vedno ostaja odprto vprašanje, ali država kupuje omenjeni objekt, tako da z najemnino pokriva stroške lizinga podjetju Ram Invest ter ali je tak način najbolj gospodaren za državo.
V Zaresu namreč niso dobili pogodbe med Ram Investom in Hypo Leasingom, ki so jo zahtevali, da bi razjasnili nekatera odprta vprašanja. Krivde za to sicer po besedah Zalokar Oražmove ne nosi le Kresalova, temveč predvsem latnik Ram Investa Igor Pogačar, ki tega dokumenta ni želel razkriti.
Številni očitki
V imenu predlagateljev je interpelacijo zoper ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal v državnem zboru predstavila poslanka SDS Eva Irgl. Kot je povedala, je skupina poslancev interpelacijo predlagala zaradi več zadev, predvsem pa zaradi nepravilnosti pri zadevi Baričevič in zaradi najema prostorov Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) na Dimičevi ulici. Irglova je poudarila, da je afera Baričevič pokazala, da obstaja v državi mreža ljudi, ki imajo več pravic kot drugi. Glede najema prostorov NPU pa je Irglova dejala, da je Kresalova s tem najemom prijatelju Juriju Pogačarju (Ram Invest) z državnim denarjem pomagala kupiti stavbo. Kot je znano, je letna najemnina za NPU 1.600.000 evrov, obrok za lizing pa Ram Invest plačuje v višini 1.500.000 evrov. Bolje bi bilo, da bi obdržali stavbo na Litostrojski ulici, ki bi bila po odplačilu obrokov v lasti države, stavba na Dimičevi pa bo po plačilu obrokov v lasti Ram Investa, je še dejala Irglova.
Irglova se boji, da je zamegljevanje dogodkov tudi želja premierja Boruta Pahorja, saj afera Baričevič po njenih besedah meče slabo luč tudi nanj in na celotno vlado. Zgodba je po njenem mnenju pokazala, "da živimo v državi, kjer je tistim, ki imajo vpliv in dobre veze, omogočeno vse, tudi za ceno življenj".
Po besedah Irglove je nevarno za državo, da "majhna stranka, ki je na zadnjih volitvah komaj prestopila parlamentarni prag, njena predsednica pa je dobila manj glasov, kot je imela izobešenih plakatov, obvladuje kar pol države", preiskuje politične tekmece, kompromitira svoje ministre in deluje za korist izključno svojega elitnega kroga ljudi, je naštela Irglova.
Zaradi vseh očitkov bi po njenem mnenju ministrica morala odstopiti sama ali pa bi jo moral razrešiti premier Borut Pahor.
Pahor: Z očitki zoper Kresalovo se ne strinjam
Pahor je dejal, da če bi se strinjal z navedbami iz interpelacije, bi Kresalovi že sam predlagal, naj odstopi ali pa jo razrešil. Edino, kar svojim ministrom zamerim, je to, da včasih prepozno javno razčiščujejo dvome, je dejal Pahor. Zato so se dvomi kopičili. Kot pravi, ga je Kresalova prepričala, zato je predlagal poslancem, naj interpelacije ne podprejo. V večernih urah je premier sklical sestanek, na katerem je koalicijo prepričeval, naj podprejo ministrico. V stranki Zares pa so vztrajali pri svojih zahtevah.
Kresal: Ta interpelacija je kot teater absurda
Katarina Kresal je vse očitke v interpelaciji zavrnila. Kot je dejala, je interpelacija demokratičen instrument. Konkretno interpelacijo pa je označila kot izigravanje demokracije in teater absurda. Pravi, da je interpelirana, ker organi, ki sodijo v njeno pristojnost, v treh letih niso uspeli usmrtiti nevarnih psov, ker je preprečila selitev ministrstva v stavbo, ki jo je prejšnji minister Dragutin Mate zgradil na protipraven način in na varnostno neprimernem območju, ker je podprla stroko pri zavzemanju za večjo učinkovitost pri pregonu gospodarskega kriminala in ker je pred šikaniranjem na preiskovalni komisiji zaščitila javne uslužbence.
Svojo vlogo je primerjala s primerom Tavčarjevega lika Agate Schwarzkobler. V njenem liku je pisatelj opisal usodo žensk, "ki niso bile krive zaradi tega, kar so storile, temveč zaradi tega, kar naj bi bile, pri čemer se je njihova krivda kar predpostavljala, nedolžnost pa je bilo treba šele dokazovati. V takšni na videz nemogoči situaciji sem se v teh tednih znašla tudi sama," je Kresalova svojo vlogo pojasnila pred poslanci.
Glede najema NPU pa je Kresalova dejala, da najem ni nič spornega, saj država najema veliko prostorov, poleg tega pa je cena najema primerna. Tudi glede postopka najema ni nič narobe. Narobe naj bi bilo le to, da naj bi bil lastnik Ram Investa njen prijatelj, ob tem pa ne povedo, do kje sega takšno nedopustno prijateljstvo, pravi Kresalova.
Druga interpelacija zoper Kresalovo
Poslanci SDS so prvo interpelacijo zoper notranjo ministrico Katarino Kresal vložili 23. februarja lani, v njej pa so ji očitali neupravičeno izdajanje dopolnilnih odločb izbrisanim. Dober mesec pozneje je o interpelaciji glasoval DZ, vendar interpelacija ni uspela.
Natanko leto dni po prvi interpelaciji si je Kresalova prislužila še drugo. Pri tokratni so se poslancem SDS pridružili tudi poslanci SLS in SNS.
Kresalova je sicer že v pisnem odgovoru na interpelacijo vse očitke zavrnila. O preiskavi afere Baričevič je zapisala, da je policija postopek vodila neodvisno in v skladu s pravili kriminalistične stroke, sama pa da ni vplivala na preiskavo. Glede najema stavbe za NPU pa je po njenem mnenju najem mogoče utemeljiti tako z gospodarnega kot tudi s pravnega vidika.
KOMENTARJI (1322)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.