V Pozitivni Sloveniji so z odločitvijo Evropske komisije, ki ne bo uvedla postopka proti Sloveniji, pač pa je država dobila več priporočil, zadovoljni. "Komisija je prepoznala, da so bile odločitve vlade in koraki DZ pri zadnjih odločitvah pravilne in v pravi smeri," je poudaril vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer.
Prepričan je, da so bila s to odločitvijo Evropske komisije zanikana vsa namigovanja, da je Slovenija na poti proti izgubi lastne finančne suverenosti odločanja in da je podvržena nekemu nadzoru trojke. "To ne pomeni, da je delo vlade in parlamenta končano, nasprotno. Na podlagi sprejetih programov in načrtov bo treba nadaljevati v treh korakih. Nadaljevati bo treba s sanacijo bank, z razbremenitvijo prezadolženosti gospodarstva in ustvarjanja pogojev za gospodarsko rast," je izpostavil.
Ob tem je pojasnil, da bo vlada do konca junija oz. do začetka julija pripravila dodatne ukrepe v tej smeri. "Komisija je ugotovila, da je treba nadaljevati ukrepe tudi na strani povečanja prihodkov z večinoma posrednimi davki, torej tudi DDV, in da je bila tudi to dobra in prava odločitev," je še pojasnil.
Bratuškova: Dokazali smo, da zmoremo brez pomoči
Danes prejeta ocena slovenskih ukrepov iz Bruslja po besedah predsednice vlade Alenke Bratušek dokazuje, da Slovenija zmore brez pomoči. A to je šele začetek, treba bo izpolniti, kar smo si zadali, je odločitev komentirala Bratuškova.
"Ko sem sprejela vodenje vlade, je v državi gorelo; čakalo nas je veliko trdega dela in očitno smo ga opravili uspešno," je dejala. Poleg nalog, ki jih je Slovenija zapisala v nacionalni reformni program in program stabilnosti, je Bratuškova izpolnila še tri prednostne naloge vlade: ponoven zagon gospodarstva, k čemur bo po njenih besedah najbolj pripomogla sanacija bank, vrsto ukrepov za mlade ter povrnitev zaupanja v pravno in pravično državo. "Zdaj lahko zavihamo rokave in začnemo graditi prihodnost," je dejala.
Čufer: Dokaz, da gremo v pravo smer
Po besedah finančnega ministra Uroša Čuferja so priporočila skladna s pričakovanji. "To kaže, da imamo z Evropsko komisijo isti pogled, kakšna je diagnoza stanja, in kateri so potrebni ukrepi za naš položaj," je dejal. Priporočila so dokaz, da gremo v pravo smer, je dejal in poudaril, da jih delamo zase. Kot prvi ukrep je izpostavil očiščenje portfelja bank.
Paket ukrepov bo zdaj obravnaval DZ, sledil bo transparenten postopek privatizacije, Čufer pa že razmišlja o dodatnih ukrepih. Ti bodo na izdatkovni strani proračuna, je dejal in menil, da se bo med drugim treba nujno lotiti vprašanja pokojnin. "Doslej so že vsi ostali segmenti prebivalstva prispevali k delitvi bremena te krize," je dejal. Pričakuje pa tudi kar nekaj ukrepov za racionalizacijo poslovanja javnega sektorja.
Janša: Hvala za (pozne) pohvale naših ukrepov
"V imenu cele vlade se zahvaljujem Evropski komisiji in aktivni vladi za (pozne) pohvale naših ukrepov. Sedaj pa je čas, da nova vlada še sama nekaj naredi," pa je na Twitterju zapisal Janez Janša.
Po besedah vodje poslanske skupine SDS Jožeta Tanka je Evropska komisija dala jasen signal, da ve, kje je imela in kje ima Slovenija težave. Nasploh meni, da so priporočila komisije v več pogledih enaka prioritetam Janševe vlade oz. stranke SDS. Kljub dveletnemu odlogu za odpravo presežnega primanjkljaja Slovenijo po njegovih besedah čaka še trdo delo.
Lukšič: Ukrepi, ki za Slovenijo pomenijo novo vizijo
Priporočila Bruslja so po mnenju prvaka SD Igorja Lukšiča potrdilo usmeritve, ki jo je Slovenija na novo začrtala, in sicer da je "Janševa vlada delala slabo. Zato je bila nenehno v strahu, da bo prišla bruseljska trojka". Po njegovih besedah je bil Janša julija lani "že ves prestrašen, češ da je konec mandata in suverenosti Slovenije".
A sedanja vlada je uspela pripraviti ukrepe, tako Lukšič, ki pomenijo za Slovenijo novo vizijo. Ob tem pa je opozoril, da je to za SD premalo in da bo Slovenija morala še več narediti zlasti na spodbudi razvoja, zlasti spodbudi ustvarjanja delovnih mest za mlade.
Virant: Slovenija je na pravi poti
Minister za notranje zadeve in predsednik DL Gregor Virant je dejal, da odločitev komisije, da države ni vključila v program odprave presežnih neravnovesij, kaže na to, da sta Slovenija in njena vlada na pravi poti, a da je treba sprejeti še veliko ukrepov. "Priporočila so napisana tako, kot bi jih napisala Državljanska lista in so v popolnem sozvočju z našim programom," je dejal.
Bogovič: Po poročilu v Sloveniji ni razloga za veselje
Po poročilu Evropske komisije v Sloveniji ni posebnega razloga za veliko veselje oziroma za to, da bi si lahko oddahnili, je prepričan prvak SLS Franc Bogovič. Poudaril je, da poročilo pred nas postavlja zahtevno nalogo, da začnemo z ukrepanjem. Po njegovem je treba najprej začeti mašiti luknje vrča, iz katerih izteka, preden se bomo odločili, da bomo na novo začeli nalivati v ta vrč z novimi davki.
Za DeSUS priporočila Bruslja niso presenečenje
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je dejal, da je s priporočili iz Bruslja sicer seznanjen le iz medijev, a je ob tem priznal, da bo treba še "ogromno zadev postoriti", pa "ne zaradi Bruslja, mislim, da predvsem zaradi sebe". Ukrepi, ki smo jih pripravili doslej, so bili "dejansko ukrepi, s katerimi smo gasili", je poudaril in napovedal, da bodo zdaj morale slediti še nekatere strukturne spremembe. "Če strukturnih sprememb ne bomo naredili, potem seveda ti začetni, gasilni ukrepi ne bodo dokončno delovali in tudi mi ne bomo prišli iz krize," je izpostavil.
Prvak DeSUS Karl Erjavec je poudaril, da so svetovni mediji še pred nekaj tedni pisali, da je Slovenija v bankrotu, da bo potrebovala mednarodno pomoč, da bo prišla trojka ... "in nova vlada je z nekaterimi potezami pokazala, da lahko sama rešuje težave v zvezi s finančnim položajem Slovenije," je dejal. Med novimi ukrepi izpostavlja privatizacijo in naložbe, pokojnin pa ne bodo pustili nižati, pravi Erjavec.
NSi: Poročilo Evropske komisije je dobronamerno
Poročilo Evropske komisije je dobronamerno, hkrati pa nas opozarja, da moramo vse, kar smo navedli v reformnem programu, tudi izvesti, je poudarila predsednica NSi Ljudmila Novak. Prepričana je, da ima trenutna vlada nekoliko lažje delo, ker "opozicija razume, da je treba reforme izvesti". Ob tem je dejala, da se je veliko naredilo že v prejšnji vladi z zakonom o slabi banki in o Slovenskem državnem holdingu, s pokojninsko reformo ter z delovnopravno zakonodajo.
ZSSS: Varčevanje, ki ne bo vodilo iz krize
Rdeča nit priporočil Evropske komisije je, da Bruselj žal vztraja na "ekstremnih oblikah varčevanja", ki nas ne bodo pripeljale iz krize, ampak jo bodo še poglabljale, pa meni predsednik ZSSS Dušan Semolič. Ne strinja se s predlogom, naj se vzdržnost pokojninskega sistema okrepi med drugim z navezavo zakonsko predpisane upokojitvene starosti na podaljšanje življenjske dobe. "To bo takoj imelo negativne učinke in bo pospešilo upokojevanje tistih, ki bi želeli delati dlje," meni.
OZS: Priporočila niso presenečenje
Za Obrtno-podjetniško zbornico (OZS) priporočila Bruslja niso nikakršno presenečenje, saj so nanje ves čas opozarjali, pravijo. Po njihovem mnenju bi morala država podjetnikom in obrtnikom omogočiti bančna posojila za ponoven zagon, zato bi bilo treba čim prej sanirati bančni sistem. Morali bi izboljšati pogoje na trgu dela in povečati konkurenčnost gospodarstva.
GZS: Pridobljen čas govori, da so razmere resne
Da so priporočila Evropske komisije skladna z zahtevami, ki jih slovensko gospodarstvo postavlja v okviru nabora kratkoročnih ukrepov za izhod iz krize Agenda 46+ in drugih predlogov, pa ocenjuje tudi Gospodarska zbornica Slovenije (GZS). Kot so zapisali, še posebej poudarjajo opozorilo, da vladni reformni program premalo podpira strukturne reforme, ki lahko prinesejo gospodarsko rast. Vlado pozivajo, naj upošteva priporočila. "Relativno kratek čas, ki smo ga dobili, govori le o resnosti razmer v Sloveniji," menijo.
KOMENTARJI (2239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.