Bodimo iskreni. Vsi, prav vsi med nami včasih živimo brez računa. Zobozdravniki, gradbinci, taksisti, kozmetičarke in celo poslanke to počnejo. Eni tako, da ponujajo takšne storitve, drugi jih sprejemajo in plačujejo. Ta teden sem ob snemanju 24UR Inšpektor govorila z obojimi. Razlog, privarčevati evro ali dva, je popolnoma razumljiv, a ko na koncu leta skupaj naštejemo, in se denarja nabere za 8 milijard in pol, smo pred velikim sistemskim problemom celotne države.
Tudi odvetniki se enačijo z gostinci
Pred tremi leti je takratna Davčna uprava ocenila, da kar 85 odstotkov sive ekonomije ustvarijo odvetniki, zdravniki, zobozdravniki, gostinci in gradbinci. Pet panog. In zaradi njih smo z začetkom leta dobili davčne blagajne vsi. Da bi, to je prva alineja ciljev, zmanjšali obseg sive ekonomije in s tem okrepili zavedanje o pravični porazdelitvi davčnega bremena. Zato danes stopajo v veljavo še visoke kazni (tudi do 150 tisoč evrov globe bodo lahko izrekli inšpektorji).
Vse zato, da bi dvignili zavest vseh nas, da bi folkloro prenov kopalnic brez računa končno enkrat pustili zgodovini. A kaj ko se so se takoj po uvedbi, kar smo pokazali tudi v sobotnem 24UR Inšpektorju, usule številne kritike, pritožbe, pokazale so se tudi zakonske bizarnosti.
Odvetniki na primer davčne blagajne zavračajo, češ da ne bodo poslovali z gotovino. Razlog za njihov protest se ne skriva v tem, da se želijo izogibati davkom, pač pa jih skrbi, kot so zapisali v Odvetniški zbornici, ki jo vodi Roman Završek, “možnost kršitve načela zaupnosti razmerja med stranko in odvetnikom”. S tem, ko bi jim izstavil davčno potrjen račun! Zato bodo nekateri med njimi zdaj raje poslovali preko transakcijskih računov. Pa verjamete, da ti odvetniki ne bodo več sprejemali gotovine od svojih strank?
Kakorkoli, velika odgovornost ni samo na odvetnikih, zobozdravnikih, gradbincih in gostincih, pač pa predvsem na kupcih. Mi so tisti, ki pristanemo ali ne pristanemo na poslovanje brez računov. Bodisi tako, da plačujemo "pod mizo", bodisi da smo tiho in ne zahtevamo računa. Da nam bo zdaj slednje lažje, nam je država sicer ponudila prepričljiv izgovor, da nas lahko na parkirišču čaka eden od 160 inšpektorjev, ki že maha s položnico, če računa ne bomo imeli pri sebi.
Niti malo jim ne želite biti podobni
Prah okoli davčnih blagajn se bo najverjetneje počasi polegel. Sploh zato, ker sistem v osnovi funkcionira dobro. Nekatere posledice so že vidne, na primer to, da so se z ljubljanskih ulic umaknili številni taksisti, ki so vozili na črno. Druge posledice bodo šele postale vidne. Prav toliko taksistov kot se jih je umaknilo, je zdaj dobilo redne zaposlitve za 8-urni delovnik, kar je bilo prej bolj redkost kot pravilo. Se pravi, da bosta na koncu, zaradi davčnih blagajn, na boljšem tudi zdravstvena in pokojninska blagajna. Sistem se bo začel postavljati tudi na področju socialne varnosti teh posameznikov. In prav zdaj je čas, da država postane bolj pozorna tudi na goljufanje elit, tistih bolj premožnih. Tistih, ki imajo velike hiše na račun vseh poštenih, ki izpolnjujejo zapletena pravila.
V času, ko se zdi, da so nam elite ugrabile državo, v času, ko so ljudje, ki so si nagrabili največ, namesto v zaporu na prostosti, medtem ko nekateri pošteni iz dneva v dan polzijo v revščino ... V takšnih časih se seveda vprašate, zakaj bi vi bili pošteni? Zakaj bi delali legalno, plačevali državi vse davke, izstavljali vse račune ... Zakaj?
Ker niste in ne želite biti takšni kot oni. Niti malo jim ne želite biti podobni.
KOMENTARJI (1252)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.