Tisti, ki se za otroke odločajo, pravijo, da ni večje sreče, kot rojstvo otroka. Nekateri se za novega družinskega člana odločijo načrtno: stabilna zaposlitev, primerno stanovanje, dobra finančna situacija … Spet druge otrok preseneti.
A vsi imajo skupno, da od zanositve naprej na veliko načrtujejo: katero opremo potrebuje otrok, katere obleke, pribor za hranjenje in higieno, voziček, avtosedež …
Prvo leto je še najlažje
In koliko vse skupaj stane? V prvem letu je v bistvu vse skupaj odvisno od vas (nato pa na te izdatke vplivajo tudi varstvene in izobraževalne institucije). Večina staršev iz izkušenj pove, da je obdobje do prvega leta starosti še najmanjši finančni zalogaj. Če je to vaš prvi otrok, boste seveda odšteli malce več. Če gre že za drugega, je vse lažje. Še posebej, če ste nakupovali obleke, ki so nevtralnih barv in krojev, tako da jih lahko nosijo tako deklice kot dečki.
Stroški so odvisni tudi od tega, kako velika je vaša mreža poznanstev ter ali morda imate že kakšnega sorodnika, ki ima otroke in vam lahko posodi obleke in opremo za dojenčka.
Prav tako, ali je za vas sprejemljivo kupovati rabljeno opremo in obleke ali pa boste kupovali le nove stvari.
Dojenje je najboljša opcija za vašega otroka ... pa tudi za vašo denarnico
Prav tako je izrednega pomena, ali novopečena mati lahko oziroma želi dojiti. Materino mleko je namreč najboljša opcija za otroka, a če mati ne more dojiti, se lahko seznam stroškov dodatno poveča. Treba je namreč kupovati adaptirano mleko, redno menjavati stekleničke in dude na stekleničkah, poskrbeti za sterilizacijo opreme za hranjenje in podobno.
Nekatere matere sicer imajo svoje mleko, a iz različnih razlogov ne morejo podojiti otroka. V tem primeru je potrebna tudi črpalka za dojke in posodice za shranjevanje materinega mleka.
S težavami in boleznijo rastejo stroški
Stroški so odvisni tudi od tega, ali ima otrok morda kakšne bolezni. Pogosto se pri dojenčkih pojavi sum na alergijo ali pa polivanje, morda ima otrok težave s pridobivanjem teže. V teh in podobnih primerih, boste morali kupovati prilagojeno adaptirano mleko, ki pa stane več, kot pa običajno. Nekatere matere sicer nadaljujejo z dojenjem, čeprav pri otroku obstaja sum alergij, kar pomeni, da morajo prilagoditi svojo prehrano. Če obstaja sum, da je otrok alergičen na kravje mleko, bo morala doječa mati kravje mleko izločiti iz svoje prehrane in ga zamenjati z nadomestki. Slednji pa praviloma stanejo več, kot pa izdelki iz kravjega mleka. In znova se stroški spremenijo.
Veliko je odvisno od tega, kakšna oseba ste vi
Izredno težko je odgovoriti na vprašanje, koliko stane otrok od rojstva do prvega leta starosti, saj je veliko stroškov odvisnih tudi od tega, za kakšne starše gre in kaj želijo za svojega otroka. Nekateri bodo prisegali na vozičke, ki stanejo 1.500 evrov, spet drugi bodo kupili rabljenega ali pa bodo njihovi malčki uživali v vožnji z vozičkom, ki stane 400 evrov. Pri tem pa bo njegovo zadovoljstvo in udobje na enaki ravni, kot pri tistem dojenčku, ki se vozi v dražjem vozičku.
Potem pa so tu še starši, ki za svoje otroke naredijo tudi kaj sami: igrače, obleke – še posebej pletenine, pohištvo in podobno.
Zaupajte strokovnjakom
Vsekakor je dobro obiskati predavanja šole za starše, ki jih organizirajo porodnišnice. Tam boste izvedeli marsikaj zanimivega, če pa imate doma že otroke, boste osvežili znanje. Babice v okviru teh predavanj predstavijo tudi seznam, kaj potrebujete za novorojenčka. Seznami se sicer razlikujejo, mi pa smo uporabili enega, ki so ga predstavile babice v ljubljanski porodnišnici.
Gre za osnovni seznam, ki predvideva, da bodo matere brez težav in na polno dojile, da ne bodo črpale mleka, da ne bodo dodajale adaptiranega mleka, da otrok ne potrebuje posebne nege in podobno.
Lažje je naknadno kupiti nekaj, za kar uvidite, da potrebujete, kot pa da nakupujete stvari, ki jih nikoli ne boste uporabili in so popolnoma nepraktične. Prav tako bodite previdni pri nakupovanju oblekic, saj so se že številni starši ušteli, ko so še v teku nosečnosti kupovali najmanjše številke, rodili pa so se jim večji otroci. Sledite pravilu: z večjo številko obleke ne bom zgrešil, saj bo že počakala na otroka, da zraste.
Pri sestavljanju seznama so upoštevane povprečne oziroma nižje cene ter dejstvo, da sta starša vse kupila novo.
Obleke za začetek:
20 tetra plenic, 2 povijalni plenici, 10 bombažnih majčk ali 5 bodijev, 5 žabic ali pajackov, 2 bombažni kapici, 1 ali 2 kompleta (jopica, hlače in kapica), otroška odejica, 2 para copatk, paket nogavic, dva spalna pajacka: znesek se giblje okoli 250 evrov
Obleke glede na sezono:
zimski pajacek, zimski kombinezon, topla kapa, rokavice: znesek se giblje okoli 80 evrov
Pripomočki za nego, ki jih kupimo ob prihodu otroka:
posodica za umivanje, kopalna kad, otroško milo, mandljevo ali olivno olje, hladilno mazilo, steklenička 70% alkohola, fiziološka raztopina, sterilni zloženci/komplet za nego popka, umivalne krpice, otroške škarjice, glavnik in krtača, vata, termometer za vodo, termometer za merjenje telesne temperature, aspirator za nos, tri brisače: znesek se giblje okoli 200 evrov
Previjanje:
plenice, vlažilni in suhi robčki, kreme: okoli 80 evrov na mesec
Kje bo otrok spal?
posteljica, vzmetnica, odeja, 3 rjuhe, 2 prevleki za odejo, zaščita za ležišče: znesek se giblje okoli 400 evrov
Druga oprema:
lupinica: okoli 180 evrov
voziček (2v1): okoli 600 evrov
previjalna miza in previjalna blazina: 150 evrov
stolček za hranjenje: okoli 80 evrov
Uvajanje hrane: posodica, žličke, slinčki: okoli 50 evrov, gosta hrana: okoli 1.100 evrov na leto
Obleka čez celo leto: okoli 250 evrov
Obutev čez celo leto: okoli 80 evrov
Igrače čez celo leto: 250 evrov
Skupni stroški v prvem letu: gibljejo se okoli 4.700 evrov
OD 1. LETA DO VSTOPA V ŠOLO
Stroški za otroka se od 1. leta naprej povečujejo: veliko denarja gre za igračke in igrala, kot so poganjalčki, tricikli, kolesa, nato tudi sanke, smučke in podobno.
Tudi stroški povezani z oblekami in obutvijo niso zanemarljivi, saj se lahko zgodi, da jih otrok v dveh ali treh mesecih preraste.
Tukaj so še stroški vrtca, hobijev, rojstnih dnevov in prehrane.
Če upoštevamo podatek statističnega urada, da oseba na leto potrebuje 1095 evrov za hrano in brezalkoholno pijačo, to znese do vstopa v šolo približno 5.500 evrov.
Na letni ravni so zračunali, da oseba potrebuje za obleke in obutev 450 evrov. Skupno to znese 2.250 evrov.
Nakup novega pohištva (postelja za malčke, mizica, stolčki in podobno): približno 1500 evrov.
Plačilo vrtca je tudi velik strošek. V povprečju jaslice stanejo okoli 150 evrov na mesec. Na letni ravni to znaša 1.800 evrov, za dve leti jaslic to znese 3.600 evrov. Vsi tisti, ki ne dobijo mesta v vrtcu, plačujejo vrtoglave zneske privatnega varstva: od 350 evrov naprej na mesec, pa še dodatno morajo plačati hrano in plenice. Naj opozorimo, da je v vrtcu strošek hrane in plenic že vštet v ceno.
Od tretjega leta vrtec stane manj: povprečno okoli 120 evrov na mesec. Do vstopa v šolo to znese približno 4.320 evrov.
Predpostavimo, da se otrok do 3. leta starosti nauči uporabljati stranišče, tako da ne potrebuje več plenic. Od 1. do 3. leta otrok porabi manj plenic. Mesečni strošek smo ocenili na približno 50 evrov. V dveh letih to znese okoli 1.200 evrov.
Ocenimo, da na letni ravni gre za igrače okoli 350 evrov. To do vstopa v šolo znese 1750 evrov, kar je za nekatere starše močno premalo.
Nakup novega avtosedeža: približno 150 evrov
Skupni stroški od 1. leta do vstopa v osnovno šolo: približno 20.270 evrov
SKUPNI STROŠKI OD ROJSTVA DO VSTOPA V OSNOVNO ŠOLO ZNAŠAJO SLABIH 25.000 EVROV.
Naj znova poudarimo, da gre za številko, ki smo jo dobili ob predpostavki, da gre za zdravega otroka, ki ne potrebuje posebne prehrane in pripomočkov. Prav tako, da imajo starši to srečo, da dobijo vrtec in imajo tudi možnost, da nekdo od sorodnikov ali prijateljev ob posebnih priložnostih zastonj popazi na njihovega otroka. Varstvo namreč veliko stane, težava pa je tudi to, kako najti zaupanja vrednega neznanca, ki bo čuval vašega otroka.
Otrok potrebuje tudi obiske gledališč in koncertov, potrebuje svojo zbirko knjig, revij, zgoščenk z glasbo in podobno. Prav tako je pomembno razvijati njegov talent in podpirati ga v želji po hobijih.
Veliko staršev po svojih zmožnostih že od rojstva naprej varčuje za otroka - za nakup stanovanja, morda za plačilo šolanja in podobno.
Vse to stane. In če nimate dovolj denarja, nekaterih zadev enostavno svojemu otroku ne boste mogli privoščiti. Zato je dobro, če se starša pogovorita in dogovorita o prioritetah. Nato je dobro spisati načrt, v katerem boste opredelili, kje boste privarčevali in v kaj boste vložili več denarja. Morda lahko tudi poiščete možnosti subvencioniranih dejavnosti za vašega otroka ali pa se s sorodniki in prijatelji dogovorite, kako vam lahko pomagajo.
Če upoštevamo vse to, lahko znesek 25.000 evrov zvišamo na kar 30.000 evrov, morda celo več. A kot rečeno, v tem prvem obdobju je še veliko odvisno od vas in tudi od tega, kako boste vzgojili vašega otroka.
KOMENTARJI (325)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.