Slovenija

Ko kupujete darila, ne pozabite na svoje pravice

Ljubljana, 07. 12. 2015 11.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Se vam je že kdaj zgodilo, da ste kupili darilo, ki obdarovancu ni bilo prav ali pa mu preprosto ni bilo všeč? Kaj ste storili? Ste mogoče kdaj ob nakupu prek spleta dobili poškodovan izdelek oziroma ta ni imel obljubljenih lastnosti? Kaj lahko kot potrošnik storite v takih primerih?

December je čas praznikov, čas, ko otroke obdarijo trije dobri možje in čas, ko se večina odpravi po trgovinah in nakupuje darila. Pri nakupu teh pa se kdaj lahko tudi zaplete; darilo obdarovancu lahko ni prav ali všeč, ob nakupu prek spleta pa lahko prejmemo poškodovan izdelek ali pa ta nima obljubljenih lastnosti. Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) ponuja nekaj nasvetov, kako reagirati v omenjenih primerih.

Darilo obdarovancu ni prav ali mu ni všeč. Ga lahko zamenjate, vrnete v trgovino?

Številni potrošniki še vedno menijo, da lahko brezhiben izdelek vrnejo v trgovino v osmih dneh od nakupa. Kar 76 odstotkov anketiranih je na vprašanje: ''V trgovini ste kupili oblačilo, doma pa ugotovili, da vam ne pristaja. Ga je je skladno z Zakonom o varstvu potrošnikov trgovec dolžan zamenjati oziroma vam vrniti denar, če izdelek vrnete v roku osmih dni?'' odgovorilo z ''Da''.

Darilo
Darilo FOTO: Thinkstock

Na ZPS izpostavljajo, da je prepričanje, da mora prodajalec v takšnem primeru vrniti denar ali pa zamenjati kupljeni izdelek, če ga vrnete v osmih dneh napačno. ''Prodajalec ni dolžan zamenjati brezhibnega izdelka, izstaviti dobropisa ali vrniti kupnine, razen če je to izrecno obljubljal,'' poudarjajo in dodajajo, da Zakon o varstvu potrošnikov določa pravice potrošnika samo, če ima kupljeni izdelek napako. V tem primeru lahko potrošnik izbira, ali bo od prodajalca zahteval popravilo izdelka, znižanje kupnine, zamenjavo izdelka, ali pa vračilo kupnine.

''Brezhiben izdelek pa lahko potrošniki zamenjajo ali vrnejo le ob soglasju prodajalca. Le od prodajalčeve poslovne prakse pa je odvisno, ali bo dovolil zamenjavo izdelka z drugim, izstavil dobropis, ali pa celo vrnil kupnino v roku, ki je običajno naveden že na računu. Zato potrošnikom svetujemo, da pred nakupom preverijo, kakšne možnosti trgovec ponuja, če jim kupljeni izdelki ne ustrezajo, sicer pa ni z njimi nič narobe. Če  trgovec omogoča vračilo, je pomembno, da ob nakupu potrošniki shranijo račun, saj ga bo pri vračilu oziroma zamenjavi izdelka zahtevala večina prodajalcev. Z računom bodo dokazovali, da so izdelek kupili v določeni poslovalnici, iz njega pa je razviden tudi datum nakupa,'' pravijo v ZPS.

Vračilo izdelkov, ki so kupljeni na daljavo (npr. preko spleta), pa je zaradi narave takšnega nakupa zakonsko urejeno drugače. Ko potrošniki kupujejo preko spleta, lahko kupljeni izdelek vrnejo v zakonsko določenem roku (v Sloveniji je to 14 dni od prejema izdelka), ne da bi jim bilo potrebno navesti razlog vračila. Trgovec jim mora v 14 dneh, odkar so ga obvestili o odstopu od pogodbe, vrniti celoten znesek, ki so ga vplačali. Gre za smiselno pravilo, saj potrošnik izdelka pred nakupom ne more pregledati, na razpolago ime le slike in podatke, ki jih zagotovi trgovec.

Nakupovanje
Nakupovanje FOTO: Thinkstock

Ob nakupu preko spleta smo prejeli poškodovan izdelek! Kako naj dokažemo prodajalcu, da je takšen izdelek že prišel do nas?

Varna in pravočasna dostava izdelka je naloga prodajalca. Ko potrošnik prevzame izdelek in šele naknadno ugotovi, da je ta poškodovan, bo težko dokazoval, da je škoda nastala v postopku dostave, pravijo v ZPS in svetujejo, da potrošniki pred prevzemom izdelka natančno preverijo, ali je prejeti izdelek brezhiben, tudi če je sam paket nepoškodovan. Poškodovanih pošiljk naj ne sprejemajo, ampak jih nemudoma zavrnejo. Prej naj poškodbe tudi fotografirajo in o razlogih zavrnitve pošiljke skupaj s slikovnim gradivom pisno obvestijo prodajalca.

Izdelek nima obljubljenih lastnosti

Ko kupujete nov izdelek, upravičeno pričakujete, da bo takšen, kot je bilo dogovorjeno. Prodajalec vam je takšen izdelek tudi dolžan izročiti. Ste npr. kupili vodoodporne čevlje, ki pa so se povsem premočili že ob prvem dežju? Ali torbico, pri kateri zadrga ne deluje? V teh primerih lahko uveljavljate stvarno napako. Po vaši izbiri lahko zahtevate zamenjavo za nov izdelek, popravilo, vračilo kupnine ali vračilo dela kupnine v sorazmerju z napako. S prodajalcem komunicirajte pisno in ne pozabite na rok, v katerem morate prodajalca obvestiti o odkriti napaki – ta rok je dva meseca odkar ste napako odkrili in največ dve leti od nakupa, še opozarjajo v ZPS.

''Če ste kupili tehnični izdelek, za katerega velja tudi obvezna garancija, pa se v primeru napak na izdelku lahko sami odločite, ali želite uveljavljati stvarno napako ali pravice iz garancije. V okviru garancije ste najprej upravičeni do popravila izdelka. Šele če ta v roku 45 dni ni popravljen, pa lahko zahtevate zamenjavo za nov brezhiben izdelek oziroma vračilo kupnine,'' dodajajo.  

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

periot22
07. 12. 2015 21.42
preseravanje z darili!