Po včerajšnjem smrtonosnem terorističnem napadu na sedež satrirčne revije Charlie Hebdo, v katerem so napadalci ubili 12 oseb, danes v podporo svobodi izražanja in proti nasilju visoko v zrak dvigujemo svinčnike tudi Slovenci. Na pobudo Društva novinarjev Slovenije sta se ob 12. uri na Prešernovem trgu v Ljubljani in na Trgu Leona Štuklja v Mariboru pričela shoda v podporo svobodi govora. "Dvignili bomo svinčnike! Za svobodo izražanja, proti nasilju!" pravijo in pozivajo širšo javnost k udeležbi.
Solidarnost s francoskimi kolegi in podporo svobodi izražanja na shodu v Ljubljani izražamo tudi novinarji naše medijske hiše.
Na Prešernovem trgu se je zbralo približno 300 ljudi, ki v rokah nosijo liste papirja z napisom "Je Suis Charlie". Nato so se podali do francoskega veleposlaništva, kjer so shod nadaljevali. Protestu so se pridružili tudi uslužbenci veleposlaništva Francije. Predstavniki Društva novinarjev Slovenije so dejali, da so udeleženci shoda s tem izrazili absulutno podporo kolegom v Franciji. Ponovno so poudarili, da gre za absoluten napad na svobodo medijev in na svobodo izražanja ter drugih vrednot, na katerih temelji naš svet. Nato so se žrtvam poklonili z minuto molka.
Na Twitterju lahko dogajanju sledite z uporabo oznake #CharlieSLO.
Kot sporoča generalna sekretarka Društva novinarjev Slovenije Špela Stare, dogodek v Franciji ostro obsojajo. Ob tem izrekajo sožalje svojcem vseh preminulih in izražajo solidarnost s francoskimi kolegi. Kot pravi, ne gre le za napad na konkreten medij, ampak na svobodo izražanja. Ta je namreč temelj demokratičnih družb in ena najpomembnejših vrednot, ki je ne sme kratiti nihče. "Svobodno izražanje mnenj in stališč je predpogoj za varno, tolerantno in svobodno družbo, zato mora biti novinarjem zagotovljena varnost pred grožnjami, pritiski, preganjanjem in nasiljem. Ko novinarska peresa preglasijo streli iz orožja, se je temu treba upreti. Mej novinarske svobode ne sme določati nasilje," pravijo v društvu.
Menijo tudi, da interpretacije dogodka nikakor ne bi smele iti v smeri kolektivizacije krivde ali morebitnega potrjevanja stereotipa o "spopadu civilizacij", ki bi služilo spodbujanju sovraštva. "Za včerajšnjim kriminalnim dejanjem stojijo osebe z imeni in priimki, s konkretnimi cilji in interesi, ne pa etnična ali verska skupnost," pravijo.
Francija danes žaluje, zastave po vsej državi in tudi veleposlaništvih drugod bodo tri dni spuščene na pol droga. Po včerajšnjih spontanih shodih v največjih evropskih prestolnicah, se danes aktivnosti, s katerim želijo sodelujoči sporočiti, da tovrstni napadi ne bodo utišali medijev, nadaljuje. Organizacija Novinarji brez meja je ocenila, da včerajšnji teroristični napad v Franciji pomeni črni dan za svobodo medijev v Evropi. Vlade in javnost je prvi mož Novinarjev brez meja Christian Mihr v Berlinu pozval, naj storijo vse, da preprečijo, da bi tovrstna grozljiva dejanja ogrožala novinarje in medije.
Na napad na svobodo govora pa so se med drugim odzvali tudi v Odboru za zaščito novinarjev (CPJ), ki ima sedež v New Yorku. "Gre za brezsramen napad na svobodo medijev v srcu Evrope," je ob tem izjavil drugi mož CPJ Robert Mahoney. Dodal je, da je dimenzija nasilja grozljiva. Novinarje je pozval, naj stopijo skupaj in svetu pošljejo sporočilo, da tovrstni napadi ne bodo utišali medijev.
KOMENTARJI (655)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.