Evropska komisija je proti Sloveniji znova sprožila postopek pred Sodiščem EU, ker še ni izdala dovoljenja veliki cementarni, ki kljub temu obratuje in pomeni tveganje za zdravje. Komisija zahteva dnevno denarno kazen v višini 9009 evrov, dokler ne bodo obveznosti izpolnjene, in pavšalni znesek v višini 1,6 milijona evrov.
Slovenija ima dve veliki cementarni, Lafarge Cement in Salonit Anhovo. Slednji ima urejeno dovoljenje v skladu z IPPC direktivo, medtem ko se postopek pridobivanja okoljevarstvenega dovoljenja pri Lafargeu vleče že nekaj let.
Ministrstvo za okolje in prostor, ki je pristojno za to področje, uradno ni seznanjeno s tem postopkom Evropske komisije, so pojasnili za STA. "Ministrstvo za okolje in prostor si z institucijami, ki sodijo v njegov delokrog, že ves čas prizadeva izvesti v najkrajšem času vse potrebne korake za odpravo očitanih kršitev prava EU," so poudarili.
Spomnili so, da je v tem času o zadevi odločalo tudi upravno sodišče, ki je odločilo, da je treba postopek voditi, kot da gre za novo napravo, in ne obstoječo. Tako Agencija RS za okolje v skladu z napotili sodišča nadaljuje postopek za novo napravo, ministrstvo pa si prizadeva v celoti izpolnjevati določila zakona o varstvu okolja.
Tudi v Lafargeu Cementu o potezi komisije niso bili obveščeni, zato zadeve ne želijo komentirati.
Uroš Macerl iz Ekokroga, ki že leta opozarja na nepravilnosti, ki se dogajajo v Zasavju, pa je trdi, da je med drugim tudi cementarna sama kriva za zavlačevanje postopka za izdajo okoljevarstvenega dovoljenja.
"To je rezultat izsiljevanja Lafarga in klečeplazenja slovenske države, Agencije za okolje in okoljskega ministrstva pred francoskim kapitalom. Kar je najbolj boleče je to, da kazen ne bo plačala Slovenija, ampak jo bomo plačali mi, davkoplačevalci," je za 24ur.com povedal Macerl. "Krivci za nastalo stanje: skorumpirani politiki, nesposobni uradniki na Arso in odgovorna inšpekcija, pa bodo brez najmanjše kazni naprej ostali na svojih delovnih mestih, dobivali lepe plače in se še naprej norčevali iz nas," še dodaja. Ko bodo zahtevo Evropske komisije podrobno preučili, pa bodo tudi v Ekokrogu razmislili o nadaljnjih korakih.
Zavlačevanje s postopkom
Sodišče je leta 2010 razsodilo, da Slovenija ne izpolnjuje obveznosti zagotavljanja skladnosti vseh obratov s predpisi EU o preprečevanju in nadzorovanju onesnaževanja. A štiri leta po tej sodbi cementarna v Trbovljah še vedno obratuje brez obveznega dovoljenja, ki se lahko izda šele po izpolnitvi nekaterih okoljskih zahtev, kar pomeni tveganje za zdravje.
V skladu z direktivo o celovitem preprečevanju in nadzorovanju onesnaževanja je treba za industrijske in kmetijske dejavnosti, za katere obstaja veliko tveganje onesnaževanja, izdati dovoljenja.
Dovoljenja so zakonsko obvezna od 30. oktobra 2007 za vse obrate, ki jih ureja direktiva in so že obstajali na datum pristopa Slovenije k EU.
Komisija sicer ugotavlja, da je bil od sodbe leta 2010 dosežen znaten napredek, a da vse obveznosti še vedno niso izpolnjene.
Omenjena direktiva, znana po kratici IPPC, določa vseevropski standard za izdajanje dovoljenj za industrijske in kmetijske dejavnosti, za katere obstaja veliko tveganje onesnaževanja.
Dovoljenje se lahko izda le, če so izpolnjeni določeni okoljski pogoji, če so izpusti iz onesnaževal karseda omejeni, podjetja pa tako sama prevzamejo odgovornost za preprečevanje in zmanjševanje onesnaževanja, ki ga morda povzročajo.
Izdajanje dovoljenj zagotavlja, da se izvajajo najustreznejši ukrepi za preprečevanje onesnaženja in da se odpadki reciklirajo ali odstranijo na kar najmanj onesnažujoč način.
Direktivo IPPC je sicer vmes nadomestila direktiva o industrijskih izpustih, a obveznosti iz prejšnje direktive veljajo še naprej, so še pojasnili v Bruslju.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.