Mislite, da se lahko v svojem osebnem avtomobilu vedete kakor želite? Pomislite še enkrat, kajti presenetijo vas lahko denarna kazen, kazenske točke, odvzem vozniškega dovoljenja, morebiti pa celo sodni postopek.
Če vas na cesti ogroža drug voznik, niste povsem nemočni, vendar pa boste za iskanje pravice potrebovali močne živce in dosti časa. Zakon je namreč na vaši strani, vendar so postopki lahko dolgotrajni, rezultat pa je odvisen od vašega odziva in zbranosti. Po statističnih podatkih policije je bila sicer povprečna odzivnost policijskih patrulj v prvi polovici leta 20 minut. To pa pomeni, da bo trajalo povprečno 20 minut, da policisti prispejo na kraj dogodka in začnejo postopek.
Metanje cigaretnih ogorkov skozi okno avtomobila – 250 evrov
Če opazite, da je nekdo iz vozila odvrgel cigaretni ogorek, lahko to prijavite policiji. Za dokazovanje boste potrebovali tretjo osebo, ki bo vaše pričanje potrdila. Enako velja za odmetavanje drugih predmetov, ki bi lahko ovirali promet in onesnaževali okolje.
''Odmetavanje kakršnih koli odpadkov ali drugih predmetov skozi okno vozila je prepovedano in tudi sankcionirano,'' je pojasnil Leon Keder z Generalne policijske uprave. Višino globe predvideva Zakon o varnosti cestnega prometa. Za posameznike je kazen 250 evrov, za pravno osebo ali samostojnega podjetnika pa 2.500 evrov.
Posebne statistike o nesrečah, ki so jih povzročili vozniki z odmetavanjem različnih stvari iz vozil, na policiji ter Svetu za preventivo in vzgojo v cestnem prometu ne vodijo. Predsednik sveta Bojan Žlender pa je zelo oster: ''To je katastrofa za prometno varnost."'
Žlender tudi priznava, da ne razume tovrstnega vedenja. ''Temeljno vprašanje je: ali doma, v dnevni sobi, mečemo vse na tla? Cesta je naša dnevna soba. Da je cesta čista, lahko vozniki veliko prispevamo.''
Seks v vozilu – od 209 do 418 evrov
Vendar pa ceste ne gre zamenjati za dnevno sobo ali kakšen drug del stanovanja, če vas zagrabi poželenje po partnerju ali partnerici. Spolni odnosi v avtomobilu sicer niso prekršek, vas pa lahko kljub temu stanejo kar nekaj denarja. Prekršek vam po Zakonu o javnem redu in miru lahko namreč pripišejo, če z ''nemoralnim dejanjem motite in vzbujate zgražanje prisotnih''. Zagrožena denarna kazen je od 209 do 418 evrov.
Agresivna vožnja – od 80 do 1.000 evrov
Zakonodaja ne opredeljuje agresivne vožnje kot prekršek, vendar to ne pomeni, da agresivna vožnja ne obstaja ali da ne more biti sankcionirana. Z agresivno vožnjo na primer na policiji najpogosteje povezujejo prehitro vožnjo, nepravilno prehitevanje, prekratko varnostno razdaljo in druge prekrške. Za nepravilno prehitevanje je zagrožena globa v višini od 150 do 500 evrov in od štiri do deset kazenskih točk. Prehitra vožnja lahko prekrškarja stane od 80 do 1.000 evrov, v najhujših primerih tudi 18 kazenskih točk. Prekratka varnostna razdalja pa se kaznuje z globo 120 evrov.
Če ste v prometu ogroženi zaradi prekrškov drugih voznikov, o tem obvestite operativno-komunikacijski center (OKC) policije na številko 113. Če pa vam je bila zaradi prekrška drugega voznika povzročena škoda, gre za prometno nesrečo. V tem primeru ravno tako obvestite OKC in počakate na kraju prometne nesreče. Kot je opozorila predstavnica GPU Nuška Tavčar, je v primeru, ''ko povzročitelj prometne nesreče ne ustavi in nadaljuje vožnjo, za nadaljnji postopek koristno, da si zapomnite čim več podatkov o vozilu in vozniku (znamka, tip vozila, registrska številka, barva vozila ...)."'
KOMENTARJI (206)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.