Kot so poudarili, lahko zdaj ''prvič z gotovostjo zapišemo'', da je (bil) Karner v ključnem obdobju svoje trgovine z anaboličnimi steroidi (so)lastnik dveh pomembnih družb s Sejšelov – Ammersham Commercial Ventures in Northstar Trading Group.
Kot pojasnjujejo pri časniku Delo, so bili vsi omenjeni leta 2013 oziroma 2015 v ZDA uvrščeni na seznam OFAC, na katerega ameriško finančno ministrstvo uvrsti posameznike, skupine in države, ki podpirajo in financirajo terorizem ali pa se ukvarjajo s prekupčevanjem drog. Karner, njegova žena in njegov brat Miha, so bili v ZDA marca 2010 pravnomočno obtoženi zaradi domnevnega pranja denarja, prodaje prepovedanih substanc in njihovega uvoza v ZDA. Ameriški preiskovalci so v obsežni preiskavi ugotovili, da je prodaja anaboličnih steroidov potekala od približno leta 2000 do najmanj aprila 2008, po vsej verjetnosti tudi dlje.
Mossack Fonseca očitno ni preverjala
Registracijski agent – v tem primeru družba Mossack Fonseca (MF) – mora preveriti ozadje ekonomskih upravičencev (torej resničnih lastnikov) družb, za katere družba upravlja podjetje v davčni oazi. Če ugotovijo, da so lastniki uvršeni na kak črni seznam, se morajo ustrezno odzvati. To se je zgodilo Stjepanoviću, so zapisali pri Delu.
Stjepanović in Karner sta vseskozi zatrjevala, da s podjetji v davčnih oazah nimata ničesar, a zdaj se je, kot navaja Delo, izkazalo, da to ni res, saj so ju panamski dokumenti povezali s podjetji na Sejšelih. Dokumenti, ki so jih pridobili pri Delu prek ICIJ in Süddeutsche Zeitung, dokazujejo, da je bil najpozneje konec novembra 2001 edini družbenik in direktor Ammershama prav Karner. Razkrivajo še, da sta Karner in Stjepanović najpozneje oktobra 2001 skupaj – vsak s polovičnim deležem – obvladovala družbo Northstar Trading, kjer sta bila tudi direktorja.
Vpletena pa je bila tudi Karnerjeva žena Alenka, panamski dokumenti pa kažejo, da je bil v zgodbo vpleten tudi brat Alenke Karner Goran Hribar, čigar ime se pojavlja že v dokumentih ameriškega tožilstva. Tudi Hribar je junija 2005 na registracijskega agenta MF Sejšeli – kot direktor – prenesel družbo Starpoint Trade & Industries, prav tako ustanovljeno na tem otoku. Več o družbi Delu dostopni podatki ne razkrivajo.
Podjetji naj bi bili ključni
Kot piše Delo, sta bili ravno podjetji Ammersham in Northstar, sodeč po dokumentaciji ameriškega tožilstva, ključni vsaj v prvem obdobju Karnerjevega domnevnega razpečevanja anaboličnih steroidov. Družbi naj bi po trditvah preiskovalcev registrirali številne spletne domene, prek katerih je potekala prodaja steroidov. Imeli sta bančne račune pri banki Volksbank v avstrijskem Gradcu, kamor so se stekali prihodki od prodaje steroidov, prav tako sta denar nakazovali naprej Karnerju, njegovi ženi, njenim sorodnikom in drugim. Delo navaja, da ni jasno, ali sta podjetji še delujoči, verjetno sta že izbrisani ali pa imata spremenjeno ime.
Vpleteno tudi podjetje UPC Svetovalna skupina. Mosaack Fonseca spisal poročilo o sumljivih dejavnostih
Karnerjevi so, kot nadaljuje Delo, iz dokumentacije MF zaradi zamenjave agenta po letu 2005 izpuhteli, se je pa novembra 2014 v njej spet pojavil Stjepanović. S poslovnim partnerjem Gregorjem Verčem je takrat na otoku Angvila ustanovil družbo Green Software; postala sta tudi njena direktorja. Ob odprtju sta po posredniku, družbi UPC Svetovalna skupina iz Ljubljane, sporočila, da se bo podjetje ukvarjalo s programiranjem računalniških iger in da bo vir sredstev predstavljal poslovni dobiček.
Dokumentacija kaže, da sta poslovala s številnimi z več črnih seznamov po svetu, uslužbenci Mossack Fonsece pa so preverili ozadje družbenikov Green Software. Svoji stranki, Urošu Petroviču iz UPC Svetovalne skupine, so poslali prošnjo za pojasnilo in seznam dokumentov, ki jih mora priskrbeti Stjepanović, so zapisali pri Delu. Petrovič jim je odgovoril, češ da se je na seznamu OFAC uvrščen, ker so gostili problematično spletno mesto, čeprav tega niso vedeli. Poslali so tudi to, da so najeli odvetnike, da ga umaknejo s seznama, vendar pri Mossack Fonseci niso bili zadovoljni. Stjepanović se je nato odločil za likvidacijo podjetja, a uslužbenci Mossack Fonseci na Angvili so vseeno spisali poročilo o sumljivih dejavnostih, ki so ga oblastem dolžni predati, kadar pri svojem poslovanju trčijo ob primere, kot je Stjepanovićev.
Pri Delu poročajo, da jim je Petrovič zatrdil, da UPC vsekakor preverja ozadje strank, za katere ustanavlja podjetja v davčnih oazah ali zanje izvaja druge storitve. s pojasnili glede tega primera pa je bil skop. Dejal je le, da so za problem izvedeli šele, ko je bila družba že ustanovljena.
Stjepanović pa je za Delo potrdil, da je vložil peticijo za izbris s seznama OFAC, vendar se je tako zavezal, da ne sme govoriti o podrobnostih. Zatrdil je, da je bil na seznam uvrščen po krivem, hkrati pa je zanika, da bi imel s Karnerjem poslovne stike. Ustanovitev podjetja Green Software je za Delo potrdil, a dodal, da podjetje ni nikoli poslovalo, po uvrstitvi na seznam OFAC pa so ga likvidirali. Na vprašanje, ali je lastništvo v podjetjih, prijavil tudi slovenski finančni upravi, se je neposrednemu odgovoru izognil, a dodal, da ima vse obveznosti do davkarije poravnane, so zaključili pri Delu.
Karner zanika sodelovanje s spornima družbama
Mihael Karner je za oddajo 24UR danes zanikal, da bi sodeloval z družbama UPC in Mossack Fonseco, je pa priznal, da je imel podjetja v več davčnih oazah.
Za spletne Finance je povedal, da ima podjetja registrirana na Sejšelih, ne pa v Panami in ne prek Mossack Fonsece. "Leta 2008 sem s podjetji s Sejšelov seznanil tudi Durs, ko sem dokazoval svoje premoženje," je dejal in zatrdil, da imajo te podatke vsi, tudi Delićeva.
A na Delu pravijo, da so Karnerja prosili za pojasnila že v začetku marca, vendar odgovorov še niso dobili. Kot so zapisali, se je Karner branil, da ne ve nič o družbi UPC, čeprav tega, da bi posloval prek njih na časniku nikoli niso zapisali. Dodajajo, da njegova trditev, da ni sodeloval z družbo Mossack Fonseca ne drži, kar naj bi potrjevali tudi dokazi.
Eden od dokazov je zapisnik skupščine družbe Ammersham Commercial Ventures, na kateri je bilo dogovorjeno, da bo družba prešla k novemu agentu – Mossack Fonseci. Pod zapisnik sta se podpisala zakonca Karner.
Delo pa je objavilo tudi zapisnik skupščine Northstar Trading Corporation, ki zadeva prenos tega podjetja od registracijskega agenta Mossack Fonsece k FIFCO (Offshore) Services, ki sta ga prav tako podpisala zakonca Karner.
Še en dokaz je kopija Karnerjevega potnega lista, ki so ga našli med dokumenti družbe Mossack Fonseca ter opomin za plačilo računa družbi Mobitel z dne 28. 9. 2001 za 112.057 nekdanjih slovenskih tolarjev.
Outfit7: Samo in Iza Login nista nikoli sodelovala z UPC in Mossack Fonseco
Potem ko se je v minulih dneh v zvezi z razkritji panamskih dokumentov v javnosti omenjalo tudi ustanovitelja razvijalca mobilnih aplikacij Outfit7 Sama in Izo Login, so iz omenjenega podjetja sporočili, da niti Loginova niti nihče drug v imenu Outfit7 ni nikoli sodeloval s panamsko družbo Mossack Fonseca in slovenskim svetovalnim podjetjem UPC.
V Outfit 7 poudarjajo, da zakonca Login zunaj Evrope nimata in nikoli nista imela nobenega podjetja, Outfit7 pa ima hčerinske družbe v ZDA, na Kitajskem, v Hong Kongu in Južni Koreji. Drugje jih nikoli ni imel.
Sama in Izo Login je med Slovenci, ki se pojavljajo v Panamskih dokumentih, navedla Nova24TV, omenjali pa so jih tudi nekateri drugi mediji.
Časnik Delo, ki v okviru Mednarodnega konzorcija preiskovalnih novinarjev (ICIJ) razkriva dokumente panamske družbe Mossack Fonseca, ki je za stranke iz celega sveta ustanavljala družbe v t. i. davčnih oazah, je sicer objavil, da je v dokumentih omenjenih 74 Slovencev in 78 družb, povezanih s Slovenci.
Vodja projekta Panamski dokumenti na Delu Anuška Delić je v torek dejala, da ne bodo objavili seznama brez kakršnihkoli pojasnil. "Smo novinarji in ne aktivisti, ki bi kar objavili nek spisek. To bi bilo povsem v nasprotju s standardi in načeli novinarskega poklica," je zatrdila.
Časnik sicer od ponedeljka objavlja prispevke na temo Panamskih dokumentov in razkriva nekatera imena, ki so po oceni uredništva v javnem interesu. Do zdaj so poleg svetovalnega podjetja UPC, ki za slovenske stranke ustanavlja podjetja v davčno ugodnih jurisdikcijah, in upokojenega boksarja Dejana Zavca razkrili še ime domnevnega slovenskega "kralja steroidov" Mihaela Karnerja.
KOMENTARJI (199)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.