Sistem, ki naj bi uslužbencem davčne uprave bistveno olajšal pobiranje davkov in bi v državno blagajno vsako leto prinesel za 200 milijonov evrov več, ima precej več težav, kot je sprva kazalo. Poleg 6 do 8 milijonov v zdravstveni blagajni, jih 10 manjka tudi v pokojninski. A ne zato, ker denarja ne bi bilo. Denar je, vendar novi sistem ne prepozna, za katero plačilo.
Na bančnih računih se kopiči denar, za katerega ne vedo, od kje prihaja in komu je namenjen. Izvršb ta mesec sploh ne morejo delati, nekateri podjetniki celo niso dobili vrnjenega preplačanega DDV-ja. Obrtniki pa že grozijo: Če država zadev takoj ne uredi, bomo šli na ceste.
Davčni uslužbenci zdaj sistem z 2,5 milijona davčnih zavezancev, katerega prenova bo potekala v štirih fazah do leta 2014, poskušajo reševati ročno.
Križanič: Če potrebujete denar, najemite kredit
Da na davkariji vlada razsulo, se zavedajo tudi na ministrstvu za finance, vendar se minister Franc Križanič ne razburja. Kot zagotavlja, bo sistem v nekaj tednih začel delovati.
Podjetnikom, ki jim davkarija zaradi svoje napake ta mesec ne bo vrnila preplačanih davkov, pa Križanič svetuje: če denar tako nujno potrebujete, na banki najemite kredit.
Največji državni finančni sistem so v celoti preizkušali le tri mesece. In le upamo lahko, da nas bo sistem res stal 'le' 21 milijonov evrov, kolikor je podjetje IBM zaračunalo Dursu zanj. V to ceno je vštetih tudi 13.000 ur nadgradnje, od katerih pa so jih samo v prvem mesecu porabili že tretjino. Pogodbo so obljubili na vpogled do ponedeljka, a v njej ne piše, koliko bo stala nadgradnja, ko bodo izkoristili še ostale ure. Do konca prenove celotnega sistema pa jim ostaja še več kot dve leti.
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.