Dan potem, ko je premier Borut Pahor predlagal razrešitev ministra za okolje Karla Erjavca, ga je tudi pozval, naj čim prej sporoči ime kandidata za svojega naslednika. Ministrstvo namreč še vedno ostaja znotraj Desusove kvote.
Zadnja, še vroče novica, ki prihaja iz stranke, kaže, da se je Erjavec dela že lotil, pri tem pa se je spretno domislil, kako zagotoviti službo tudi sebi. Ministrstvo za okolje ponuja svojemu poslancu Matjažu Zanoškarju. Če bo ponudbo sprejel, bo Erjavec postal poslanec državnega zbora.
Zanoškar je v pogovoru z novinarko 24UR Katjo Šeruga potrdil, da je ponudba resna in da je na mizi. Odločiti se mora do jutri. Če bo postal minister, bo moral zaradi nezdružljivosti funkcij odstopiti z mesta slovenjgraškega župana. Prav to bi ga lahko napeljalo k odločitvi, da Erjavčevo ponudbo zavrne.
DeSUS stoji za svojim predsednikom
Poslanci stanke DeSUS so se seznanili s predlogom za razrešitev Erjavca. Zbranim novinarjem so povedali, da Erjavca podpirajo, prav tako vlado. O odhodu iz koalicije ne razmišljamo, so poudarili in dodali, da bodo branili svojega ministra. "Vse te obtožbe morajo biti dokazane," pravijo.
Vodja poslanske skupine Joško Godec je izpostavil, da dokler se Erjavcu ne dokaže krivda, ostaja minister. "Enotno ga podpiramo," je še dejal Godec. Prav tako, je dejal, ni bilo govora o zamenjavi na vrhu stranke.
Kučan za predsednika DeSUS?
Je pa novinarjem povedal, da je dobil klic z namigom, da bi bil nekdanji predsednik republike Milan Kučan kandidat za predsednika Desusa. Kdo ga je poklical, ni želel povedati, poudaril pa je, da Kučan, vsaj po njegovem vedenju, ni član stranke in da torej tudi njen predsednik ne more postati.
Informacije, da naj bi mu pripravljali teren za naskok na vrh Desusa, je zanikal tudi Kučan. "S stranko DeSUS se ne ukvarjam, kot tudi ne z drugimi strankami. Ne ukvarjam se niti s špekulacijami o moji domnevni vlogi pri razčiščevanju odnosov znotraj omenjene stranke, z domnevnimi špekulacijami o mojih namerah pa še toliko manj. Nikakršne namere, da bi prevzel kakršno koli vlogo v tej stranki, nimam," je odgovoril na vprašanje novinarke 24UR.
'DeSUS ostaja v koaliciji'
Danes je zasedal tudi izvršni odbor stranke DeSUS. Po končanem pogovoru so povedali, da podpirajo Erjavca kot predsednika stranke in kot ministra za okolje. Menijo pa, da ne gre zgolj za napad na njenega predsednika, ampak tudi za napad na DeSUS, ki je "očitno moteč faktor v slovenskem političnem prostoru zaradi svojega specifičnega programa", je po seji odbora dejal Erjavec.
DeSUS ostaja v koaliciji, so odločili, bodo pa preverili uresničevanje koalicijske pogodbe. Kot poudarja Erjavec, ta predvideva, da se pred razpravo o predlogu za razrešitev v državnem zboru sestane koalicija in v zvezi s predlogom tudi uskladi. V koalicijski pogodbi je tudi zapisano, da koalicija ne bo podpirala interpelacij in razrešitev ministrov, ki so člani koalicije, še dodaja Erjavec.
Iz SD je že prišel odgovor. "To seveda drži, a je poleg prvega odstavka tega dela koalicijskega sporazuma še nekaj odstavkov za tem, v katerih pa je zapisano tudi to, da koalicijski sporazum predvideva tudi možnost razrešitve posameznega ministra ali ministrice," je v sporočilu za javnost zapisal predstavnik stranke Denis Sarkić.
Gjerkeš: Napad na Erjavca
Minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Henrik Gjerkeš je pred zaključkom zasedanja izvršnega odbora stranke dejal, da gre za namerno blatenje ministra Erjavca. "Tukaj ne gre za napad na DeSUS, pač pa za napad na Karla Erjavca," je povedal.
Pahor je imel tudi drugo možnost
Predsednik vlade je v torek napovedal, da bo državnemu zboru v 15 dneh predlagal, naj razreši ministra za okolje in prostor Erjavca. To je povedal potem, ko se je z ministrom pogovoril o pozivu računskega sodišča k njegovi razrešitvi. Dodal je, da druge možnosti niti ni imel. To pa ni čisto res, je za Radio Slovenija povedal pravnik Lojze Ude. Kdor prejme poziv, je dolžan nanj vsebinsko odgovoriti, ni pa nujno, da predlaga razrešitev, je razložil.
Odzivi na premierjevo napoved kažejo, da bodo tri koalicijske stranke SD, LDS in Zares najverjetneje podprle njegov predlog za Erjavčevo razrešitev.
KOMENTARJI (344)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.