Vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Nova Gorica Marino Pangos je glede kriminalistične preiskave kaznivega dejanja v urgentnem centru šempetrske bolnišnice dejal, da preiskava še poteka in je izjemno obsežna.
Kot je dejal, je bila policija o smrti delavca obveščena 15. marca, skupaj s preiskovalnim sodnikom, forenziki in tožilstvom pa so takrat opravili ogled kraja dejanja in zbrali prva obvestila. Takrat so tudi zasegli velik del gradbene in del zdravstvene dokumentacije.
Kriminalisti sumijo, da je zaradi tehnične napake umrlo več oseb
Postopek ves čas usmerja okrožno državno tožilstvo v Novi Gorici, trenutno pa preiskava poteka v smeri preiskovanja kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti, zaradi katerega naj bi posledično umrlo več oseb, za kar je zagrožena zaporna kazen do osmih let. Koliko naj bi bilo teh smrtnih primerov, Pangos ni razkril, je pa dejal, da je bilo od 1. januarja letos do 15. marca v urgentnem centru obravnavanih veliko pacientov, koliko jih je bilo zdravljenih na tem spornem reanimacijskem stolpu pa še ugotavljajo.
Kot je v izjavi večkrat poudaril Pangos, so kriminalisti zasegli več tisoč dokumentov po vsej Sloveniji in zaslišali ogromno prič, prav tako je izpostavil, da gre za izjemno obsežen in zahteven predkazenski postopek, katerega cilj je podati kazensko ovadbo zoper odgovorne osebe za to dejanje. V preiskavo je vključenih več deset kriminalistov, Pangos pa je poudaril, da žal ne morejo napovedati, kdaj bo preiskava zaključena, se pa trudijo, da bi bilo to v čim krajšem času.
Kriminalisti namreč preiskujejo tudi kazniva dejanja, ki bi bila lahko storjena v času priprav in dogovarjanj za gradnjo urgentnega centra ter sklepanja pogodb, pa tudi med izvedbo del, predvsem pa med izvedbo strojnih inštalacij. Preverjajo tudi izvajanje nadzora nad deli, izdaje ustreznih dovoljenj in prevzem objekta. "V okviru tako obsežne preiskave za najhujša kazniva dejanja, kjer so posledice kaznivega dejanja smrti oseb, se zahteva temeljitost in skrbno preiskovanje vseh okoliščin in dejstev temelječih predvsem na listinskih dokaznih in ugotavljanju dejstev. Omeniti velja, da se v okviru preiskovanja srečujemo s številnimi prepletenimi pogodbenimi razmerji," je dejal Pangos.
Spomnimo
10. marca letos so v urgentni center bolnišnice v Šempetru pri Gorici pripeljali moškega, ki se je poškodoval na delovnem mestu. Med oživljanjem pa je prišlo do zapleta, saj so bolnika namesto s kisikom oskrbovali s smejalnim plinom, zaradi česar je moški tudi umrl.
V preiskavo se je vključila tudi kriminalistična policija, da bi ugotovila, kdo je kriv, da sta bili cevi napačno zvezani. Gre namreč za tehnično napako, saj je bil strokovni potek reanimacije popoln.
Prelaganje odgovornosti
Kmalu po dogodku se je, kot je že običaj v slovenskem prostoru, začelo prelaganje odgovornosti. Odgovornosti niso prevzeli niti izvajalci oziroma podizvajalci, ki drug na drugega kažejo s prstom, kdo je sploh priključil plin, niti nadzornik, ki je bedel nad gradnjo urgentnega centra. Po besedah predsednika računskega sodišča Tomaža Vesela, bi moral naročnik pred prevzemom preveriti, ali je dobil vse, kar bo plačal. A so mu z ministrstva za zdravje odgovorili, da takšnih napak, kot so napačno povezane cevi, naročnik ne more ugotoviti, ter da so v ta namen izbrali izvajalca nadzora.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.