"Preverite, kaj se dogaja v jeseniški bolnišnici, kjer so v zadnjih dveh mesecih umrli trije novorojenčki," se glasi anonimno obvestilo, ki smo ga prejeli v uredništvo.
Na številna novinarska vprašanja so nam iz Splošne bolnišnice Jesenice odgovorili zgolj, da v bolnišnici ni prišlo do smrti treh novorojenčkov, "temveč je prišlo do nesrečnih dogodkov, v katerih gre za veliko prizadetost staršev". Kaj več nam vodilni v bolnišnici niso razkrili. "Smrt otroka je predvsem stvar prizadetih staršev in njihova pravica je, da sami odločijo, kdo je lahko obveščen o njihovem nesrečnem dogodku," so sporočili iz bolnišnice in dodali, da si starši za zdaj želijo diskretnost.
So nam pa zagotovili, da so v bolnišnici postopali po navodilih ministrstva za zdravje. "Obvestili smo jih o dogodku in sestavili komisijo zdravstvenih delavcev različnih specialnosti, ki vodi podrobno analizo in ki bo pripravila dokončno poročilo o dogodku in podala navodila glede ukrepov, ki jih bomo v bolnišnici upoštevali pri delu z namenom zagotavljanja čim večje kakovosti in varnosti obravnave naših pacientov," je dejala strokovna direktorica Splošne bolnišnice Jesenice Karmen Janša in dodala, da bo poročilo po koncu analize poslano na ministrstvo za zdravje.
Na ministrstvu obveščeni in čakajo na poročilo
Na ministrstvu so bili glede anonimnega obvestila nekoliko bolj zgovorni. Pojasnili so nam, da jih je vodstvo jeseniške bolnišnice obvestilo o omenjenih primerih, ki pa jih na ministrstvu za zdravje označijo kot "opozorilne nevarne dogodke s področja porodništva". "S strani strokovne direktorice SB Jesenice smo prejeli dve obvestili o opozorilnem nevarnem dogodku s področja porodništva, in sicer eno iz začetka julija in drugo iz začetka avgusta 2013. Na pobudo ministrstva smo 19. 8. 2013 prejeli še obvestilo o tretjem opozorilnem nevarnem dogodku, ki se je zgodil v sredini junija 2013," so zapisali v odgovoru na naša vprašanja.
Kaj se je dogajalo na oddelku porodništva v jeseniški bolnišnici?
To bo razkrilo poročilo strokovne skupine, ki analizira vzroke. Takrat bo ministrstvo za zdravje tudi ukrepalo, so nam zagotovili. "Po informacijah, s katerimi razpolagamo, je šlo za en primer smrtni novorojenčka, en primer smrti ploda v maternici, v enem primeru pa je bil otrok premeščen v UKC Ljubljana na nadaljnje zdravljenje," pojasnjujejo na ministrstvu.
Kdaj lahko pričakujemo prve izsledke analize in ukrepe zoper odgovorne, lahko le ugibamo. Na ministrstvu pojasnjujejo, da mora ustanova, ki o dogodku poroča, opraviti analizo po protokolu v 45 dneh po dogodku in jo posredovati na ministrstvo za zdravje. To pa pomeni, da bi morala biti v prvem primeru, ki naj bi se zgodil sredi junija, analiza že narejena, a očitno je še ni.
Upamo, da bodo pristojni, ki sestavljajo omenjeno komisijo, pohiteli z delom in ga opravili temeljito. Gre za zelo občutljivo temo, kar priznavajo tudi v vodstvu bolnišnice in na ministrstvu. Ko bo ministrstvo prejelo poročilo, ga bo analiziralo in nato seznanilo SB Jesenice, ali je poročilo sprejemljivo ali ne, in poslalo tudi navodilo o nadaljnjem postopku, če bo ta potreben. Na ministrstvu še opozarjajo, da bo vsebina poročila zaupne narave.
Na vprašanje, ali je v vseh treh primerih sodelovalo isto osebje, so nam na ministrstvu za zdravje pojasnili zgolj, da so pri porodih v različnih fazah sodelovali babica, specialist ginekolog, specialist pediater, diplomirana medicinska sestra in v enem primeru anesteziolog. Podatka o tem, ali gre za istega zdravnika ginekologa v vseh treh primerih, nimajo.
KOMENTARJI (177)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.