Danes se je pet strank, in sicer SDS, Lista Virant, DeSUS, SLS in NSi, odločilo, da prižge zeleno luč za podpis koalicijske pogodbe. To bodo storili jutri, vprašanje, ki prebivalce naše države najbolj zanima, pa je, kako bodo njihove dogovore čutili na svoji koži.
Najprej bodo partnerji pripravili rebalans proračuna, ki bo javno porabo zmanjšal za vsaj pet odstotkov. Nemudoma se bodo lotili sanacije bančnega sistema, nato pa bodo določili optimalni portfelj državnega dolga, ki bo ob najmanjšem možnem tveganju omogočal najnižje stroške zadolževanja.
V pogodbi je zapisano tudi znižanje trošarin, in sicer v takšni obliki, da bodo cene trošarinskih izdelkov konkurenčne.
Za razvoj podjetništva bi znižali davek od dohodkov za pravne osebe z 20 na 15 odstotkov, prvo leto po ustanovitvi podjetjem ne bi bilo treba plačevati davkov, po treh letih pa bi prešli na normalno obdavčitev.
Predlagali bodo spremembo dohodninske lestvice, s katero bodo prejemki najproduktivnejših delavcev manj obdavčeni. Dvignili bodo mejo dohodninskih razredov in uvedli kapico na socialne prispevke, s čimer nameravajo razbremeniti srednji sloj.
Prevoz in malica bi se po novem štela v dohodnino. Koalicijski partnerji se zavezujejo, da bodo olajšave za otroke in druge vzdrževane družinske člane ostale najmanj na obstoječem nivoju.
Kako do delovnih mest?
Kaj desnosredinske stranke načrtujejo storiti, da bo več zaposlenih in manj brezposelnih?
Zastavljeni cilj: čim več ljudi naj ima plačano delo, in sicer ne glede na formalno obliko zaposlitve.
Kako doseči cilj: Z bistveno poenostavitvijo in zmanjšanjem števila pravnih oblik zaposlitve, z davčno in regulatorno spodbudno obravnavo kratkotrajnih zaposlitev, s prenašanjem skrbi za socialno varnost s podjetij na državo in druge inštitucije s tega področja ter z drugačnim delovanjem zavoda za zaposlovanje v povezavi z mrežo zasebnih posrednikov dela.
Podrobnosti: stranke zagovarjajo mehke prehode med različnimi oblikami zaposlitve. Torej, če boste dlje časa delali za istega delodajalca, boste lažje prešli iz fleksibilne v bolj stabilne in varnejše oblike dela. Svojo energijo bodo koalicijski partnerji usmerili tudi v to, da bodo delodajalci zaposlovali delavce za nedoločen čas. Prav tako se bodo posvetili čim hitrejši spremembi zakona o delovnih razmerjih, tako da bodo okrepili usklajevanja s socialnimi partnerji. Z njimi bi tudi oblikovali sklad za odpravnine za ljudi, ki so ostali brez dela in iščejo novo zaposlitev. Neizkoriščena sredstva bodo zaposleni lahko spremenili v pokojninsko rento.
Prav tako bodo spodbujali zaposlovanje mladih in starejših. V pogodbi je zapisano, da bodo pod drobnogled vzeli tudi študentsko delo. Pravijo, da je treba povečati intenzivnost študija in omejiti možnosti za fiktivni vpis, prav tako se bodo lotili zlorab študentskega dela.
Koalicijski partnerji menijo, da mora država aktivno spodbujati podjetja k vlaganjem v znanje in razvoj zaposlenih, zato bodo okrepili sofinanciranje programov, ki spodbujajo vključevanje zaposlenih v usposabljanja in izobraževanja.
Prenovili bodo zavode za zaposlovanje, saj njihovo delovanje ni prilagojeno sedanjim razmeram na trgu dela. Omogočili jim bodo, da se organizirajo kot začasni delodajalec v smislu agencije za delo. Njihovo delo bodo tudi ocenjevali.
Okrepili bodo predvsem programe, namenjene usposabljanju in prekvalifikaciji brezposelnih za poklice, za katere na trgu vlada največje povpraševanje. Poiskali bodo možnosti za uvedbo obveznega vključevanja brezposelnih oseb, ki prejemajo nadomestilo, v priložnostna dela na najrazličnejših področjih. Tako bodo zagotovili iskalcem zaposlitve nove izkušnje in večje možnosti ponovne zaposlitve na ustreznem področju, delodajalcem pa pokazali poti do novih delovnih mest.
Tu je seveda pomembna tudi vloga delovnih inšpektorjev, ki morajo poskrbeti, da delodajalci ne kršijo delavskih pravic. Okrepili bodo njihovo delovanje in jim omogočili večje pristojnosti.
Kaj pa pokojnine?
Odkar se je stranka DeSUS vključila v pogajanja, je v koalicijski pogodbi zaveza, da ob zagonu ugodnih gospodarskih razmer pokojnine ne bodo nižje od 60 odstotkov povprečne plače. Sprejeli bodo ukrepe, ki bodo omejili možnost predčasnega upokojevanja z odhodom na zavod za zaposlovanje dve leti pred doseženo pokojninsko dobo.
Pokojnine se bodo v 60 odstotkih usklajevale z dejansko rastjo plač, v 40 odstotkih pa z rastjo življenjskih stroškov dvakrat letno od 1. januarja 2013 dalje. Do konca leta 2012 pa se pokojnine zaradi javno finančnih razmer ne bodo usklajevale, kar bodo uredili z interventnim zakonom. Pokojninsko blagajno bodo "očistili" vseh izplačil pokojnin, za katere niso plačani prispevki.
Druge zanimivosti
Kreditni krč in znižanje cen stanovanj bi uredili tako, da bi banke prisilili, da bi prodale stanovanja, ki so jih zasegle. Pravijo tudi, da bodo pravičneje obdavčili nepremičnine in posodobili sedanji sistem obdavčitve luksuza.
Dodelali bodo sistem preverjanja izvora premoženja skozi davčne postopke. Uvedli bodo odvzem vsega nezakonito pridobljenega premoženja na podlagi pravnomočne obsodbe, te primere bodo obravnavali prednostno, prav tako pa bodo poskrbeli, da ne bodo zastarali.
Kaj naj pričakujejo vozniki? Spremenili bodo kaznovalno politiko tako, da bo njen cilj povečanje varnosti in pretočnosti prometa, ne pa "šikaniranje voznikov ali polnjenje proračunov".
Število ministrstev bodo zmanjšali na 11, našo državo pa bodo debirokratizirali.
KOMENTARJI (1008)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.