''V ponedeljek popoldne in v torek so ob nevihtah možni močnejši nalivi in sunki vetra, ni pa izključena tudi toča,'' opozarjajo na Agenciji za okolje (Arso). "Več možnosti za točo bo v torek. Opozorilo velja vse do noči na sredo," je povedal meteorolog Brane Gregorčič. O neurjih poročajo z Gorenjske, natančneje v okolici Kranja, Primorske, dolenjskega Suhega krasa in Velenja, kjer je bil oviran promet. Na gorenjski avtocesti je trčilo pet vozil ... . Prav tako slabo vreme ni prizaneslo preostalim delom Slovenije.
Močno deževje, ki je danes dopoldne zajelo Jesenice in okoliške kraje, je povzročilo precej preglavic, a večje škode ni bilo. Poklicni in prostovoljni gasilci so še na terenu in čistijo naplavine, ceste pa so že prevozne. Najbolj je poplavljal hudournik v Javorniškem Rovtu. Voda je poleg nekaterih zalitih cest zalila tudi nekaj kleti, od koder pa so gasilci vodo povečini tudi že počrpali.
Težave tudi na Koroškem in Štajerskem
Območje Koroške in severnega dela Štajerske ob meji z Avstrijo je okoli 14. ure zajelo neurje, ki večje škode ni povzročilo, je pa zato oviralo promet in tamkajšnjim prebivalcem naložilo nekaj dodatnega dela. Po podatkih Uprave za zaščito in reševanje je bilo največ težav v občinah Kungota, Podvelka, Slovenj Gradec, Mislinja in Črna na Koroškem.
V Kungoti je močno deževje povzročilo, da sta narasla potoka Pesnica in Grušena ter pričela ogrožati stanovanjske hiše v naseljih Grušena, Zgornja Kungota in Plintovec. V Jurovskem vrhu je voda ogrozila farmo piščancev, zato so gasilci zavarovali objekte z vrečkami peska ter na lokacijah, kjer se je vodostaj umiril, začeli s črpanjem vode iz stanovanjskih objektov.
Neurje je zajelo tudi naselje Kaplja v občini Podvelka. Meteorne vode so poplavile regionalno cesto Ožbalt–Kapla, ki je bila za promet neprevozna, in še nekaj drugih lokalnih cest. Prav tako je močno deževje povzročilo preglavice na cesti Črna–Sleme, ki je bila prevozna le delno, zato so cesto očistili in sprostili za promet delavci Cestnega podjetja Maribor.
V občini Slovenj Gradec je neurje s točo zajelo naselja Zgornji Razbor in Sele-Vrhe, kjer je bila povzročena škoda na kmetijskih površinah. Poplavilo je cesto na relaciji Slovenj Gradec–Kotlje in Anžič–Sv. Rok, ki sta bili za promet nekaj časa zaprti. V naselju Legen pa je narasla reka Mislinja, zato so z delovnim strojem očistili strugo in preprečili poplavljanje.
Vremenske nevšečnosti so prizadele tudi občino Mislinja, kjer je poplavilo stanovanjske hiše v Šentilju pod Turjakom, Mislinji in Dovžah. V Razborci se je za stanovanjsko hišo sprožil zemeljski plaz, ta pa je razsul tudi cesto proti Pungartu, kamor so se na pomoč napotili delavci Komunalnega podjetja Slovenj Gradec z gradbeno mehanizacijo. Zaradi neurja je prišlo tudi do poškodbe na glavnem vodovodu v Šentilju pod Turjakom, tako da so prebivalci trenutno brez pitne vode, okvaro pa bodo delavci odpravili do približno 20. ure.
Škoda je bila zaradi močnih padavin povzročena tudi v naseljih Brdce, Klanc, Parož in Strmec v občini Dobrna. Po prvih podatkih je poškodovalo predvsem prometno infrastrukturo, škodo pa je opaziti tudi na poljih in vrtovih.
Plazovi na območju Velenja
Na območju Velenja se je danes popoldne sprožilo več zemeljskih plazov, ki so zasuli nekatere dele cestišča. Na krizna žarišča so odhiteli predstavniki služb zaščite in reševanja, ki so pregledali stanje na ogroženih območjih ter ob pomoči gasilcev že pristopili k saniranju sproženih plazov, so sporočili z Mestne občine Velenje.
Sproženi plaz v Lokah pri Velenju so že uspešno sanirali, zasuto cestišče v Vinski Gori pa je zaradi veliko nasutega materiala do nadaljnjega zaprto, so na občini še zapisali v sporočilu za javnost.
Nikamor brez dežnika
Muhasto vreme, ki bolj spominja na aprilsko kot poletno, vztraja že tretji teden. Zjutraj se prebudimo v megleno jutro, nevihte so postale stalnica, od doma si skoraj ne upamo brez dežnika.
In nič kaj bolje ne bo; vsaj do srede bo spremenljivo oblačno s krajevnimi plohami in nevihtami. V torek se bo celo ohladilo, hlad bo vztrajal še v sredo. V četrtek naj bi bilo končno sončno, plohe lahko 'presenetijo' le zvečer. Nato naj bi se vse do srede, 15. julija, nadaljevalo nestanovitno vreme.
Tudi preostanek poletja naj ne bi bil preveč poleten. Suše in dolgotrajne vročine po besedah Gregorčiča ni pričakovati, kar pa ne velja za precejšnjo količino padavin.
In še vremenske zanimivosti na današnji dan:
Leta 1950 je bil zadnji zelo vroč dan v najmočnejšem vročinskem valu od začetka meteoroloških meritev v Sloveniji. V Kopru so izmerili 35,8, na Bledu 35,7, v Murski Soboti 34,8 in v Ratečah 33,2 stopinje Celzija.
Leta 1957 je Slovenijo po sedmih letih zopet zajel izjemno močan vročinski val, ponekod so bile izmerjene rekordne temperature. V Tolminu se je segrelo kar do 38,5, v Radečah pri Zidanem Mostu z 37,8 ni bilo dosti hladneje, v Cerknem so izmerili 36,9, v Ilirski Bistrici 36,6 ter v Bovcu in Postojni 35,9 stopinje Celzija.
Leta 1962 je bilo jutro marsikje v vzhodnem delu Slovenije najhladnejše julijsko po letu 1950. V Šmartnem pri Slovenj Gradcu in v Gornjem Gradu so izmerili 2,3, v Slovenskih Konjicah se je temperatura spustila do 3,8, na Bizeljskem do 4,3 in v Lendavi do 4,4 stopinje Celzija, so zapisali na spletni strani Arso.
KOMENTARJI (191)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.