V Ljubljani se mudita predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani, ki sta se danes srečala s predsednikom DZ Milanom Brglezom in predsednikom republike Borutom Pahorjem.
"Ko je predsednik komisije Jean-Claude Juncker pred dnevi predstavil dokument o petih scenarijih za razvoj, sem bil nekoliko razočaran, pričakoval sem nekoliko več. Vendar tudi po sedanjih pojasnilih razumem, da pravzaprav naenkrat ni bilo mogoče storiti več," je po pogovorih dejal Pahor.
To je po njegovih besedah prvi korak, ki zdaj odpira možnost vsem, ki želijo razmišljati o prihodnosti Evropske unije, da to storijo. "Razumem, da sledi naslednji korak, ko se bomo Evropejci odločali o tem, kako naprej. Za Slovenijo - to smo povedali vsi ne glede na to, kako vidimo detajle te prihodnosti - je Evropska unija pomembna, ker pomeni več miru, več varnosti, več blaginje," je sklenil.
Juncker pa je dejal, da so v beli knjigi vladam, javnosti in civilni družbi ponudili vrsto možnosti, pri čemer se komisija ni izrekla, kateri je bolj naklonjena. "Na koncu bo to verjetno mešanica različnih možnosti," je menil. Kot je dejal, mu je Pahor predstavil tudi ljubljansko pobudo in svoje poglede na prihodnost EU. Želi si nadaljevati dialog s predsednikom, vlado in parlamentom. "Predsednik in Slovenija kot država imata nekaj za povedati drugim v Evropi. Odkar se je Slovenija pridružila EU, se obnaša kot prava ustanovna članica in Slovenci bi morali biti ponosni na to, kar so dosegli od vstopa v unijo," je dodal.
Brglez opozoril na prioritete
Junckerja je sprejel tudi Brglez, ki je izrazil ponos, da je Slovenija prva med državami članicami EU, ki je dobila priložnost, da predstavi svoja stališča in poglede glede bele knjige. Opozoril je na velik pomen parlamentarne dimenzije v procesu te razprave in spomnil, da je v središče treba postaviti pričakovanja državljanov, so sporočili iz DZ.
Predsednik Evropske komisije je poudaril, da je bela knjiga je iskren, a hkrati tudi drzen poskus spodbuditi široko razpravo ter temeljit in kakovosten premislek, pri čemer ta ne sme ostati brez končnega rezultata. Evropska komisija v tem odločilnem obdobju, ni želela narekovati poti v prihodnost, kar bi bilo lahko dojeto kot vsiljena rešitev ene od evropskih institucij, temveč želi oblikovati novo dialoško enotnost in na tem temelju novo operativno ter izvedbeno prihodnost Evrope, so Junckerjeve besede povzeli v DZ.
Slovenska stran je izpostavila velik pomen socialne dimenzije, odpiranja novih delovnih mest, vprašanje solidarnosti v begunski in migracijski krizi ter ponovnega vzpostavljanja notranjih meja držav članic, predvsem pa nadaljnje širitve EU na Zahodni Balkan, oblikovanja skupne zunanje in varnostne politike ter odnosa do Rusije in vprašanja Ukrajine.
Juncker je ponovil, da je že ob začetku mandata Evropske komisije povedal, da širitve v mandatu te komisije ne bo, a hkrati tudi napovedal, da bodo procesi približevanja in harmonizacije pravnega reda v posameznih državah tekli dalje, kar so nakazali tudi z imenovanjem evropskega komisarja, pristojnega za širitev. Evropska perspektiva ni vprašljiva, vendar integracija zgolj držav brez dejanske vrednostne podpore ljudi ni mogoča, zato si Evropska komisija prizadeva za krepitev dialoga in sprotno preverjanje predlogov ter doseženih rezultatov, so v DZ še zapisali v sporočilu za javnost.
Tajani opozoril, da lahko Evropo razvijemo le ob spoštovanju pogodbe EU
Novi predsednik Evropskega parlamenta Tajani je enodnevni obisk začel z delovnim zajtrkom z Brglezom. Ta je ponovil, da je Slovenija trdno zavezana evropskim vrednotam in standardom, zato želi ostati ustvarjalen in konstruktiven člen EU. Tajani je izpostavil pomen odnosa Evropskega parlamenta s parlamenti članic unije in spomnil, da je ob 60. obletnici rimske pogodbe izjemno pomembno, kakšno bo skupno in enotno sporočilo sedanjim in prihodnjim rodovom. Po njegovem mnenju mora biti eno od ključnih sporočil, da Evropska unija ne sme biti problem, temveč rešitev.
Tajanija sta nato ločeno sprejela predsednik republike Pahor in premier Cerar, sešel pa se je tudi z evropskimi poslanci iz Slovenije in imel pogovor z mladimi. Enotnost EU je po njegovem med drugim pomembna za reševanje težav, s katerimi se sooča, kot sta migracijska in gospodarska kriza, terorizem in boj proti revščini, pa tudi za položaj unije v svetu. "Vsak zase ne more tekmovati z drugimi," je ponazoril na novinarski konferenci.
Dopustil je tudi Evropo več hitrosti, ki je eden od možnih scenarijev komisije, a to idejo po njegovem lahko razvijemo le ob spoštovanju pogodbe EU, ki ponuja različne rešitve.
Zavzel se je tudi za skupno evropsko obrambo, ki jo je označil za "zgodovinske sanje," a opozoril, da bo v zvezi s tem potrebnega veliko dela ter da bo to dolgotrajen proces. S skupno obrambno politiko bi unija po njegovih besedah lahko znižala stroške za vojsko in na ta način financirala druge politike, kot je socialna politika.
A za izgradnjo nove Evrope za prihodnost je po njegovem nujna strategija za številna področja, ne le za obrambno politiko. Po njegovem sicer potrebujemo več Evrope tudi za to, da bomo imeli mir v Evropi in po svetu.
Izpostavil je pomen evropske identitete ob hkratnem ohranjanju narodnih identitet. "Zdaj smo vsi Evropejci," je dejal, manjšine pa označil za mostove. "Manjšina, ki v Trstu govori slovensko, je most," je dejal in dodal, da je med Slovenijo in Italijo veliko mostov.
Nova Hiša EU pod eno streho združila evropske institucije
Ob uradnem odprtju Hiše EU, v kateri sta združena predstavništvo Evropske komisije in informacijska pisarna Evropskega parlamenta in ki se je na novo lokacijo na Dunajski v Ljubljani preselila oktobra lani, sta zbrane poleg Junckerja in Tajanija nagovorila še Cerar in evropska komisarka za promet Violeta Bulc.
Govorci so poudarili pomen, da so pod eno streho združili pomembne evropske institucije, saj bo tako postala razdalja med institucijami in državljani še manjša. V novih prostorih sta tako predstavništvo Evropske komisije kot tudi informacijska pisarna Evropskega parlamenta.
Nova Hiša Evropske unije bo omogočila lažje sodelovanje med evropskimi institucijami ter državljani in njihovimi skrbmi, je dejal Tajani. "Za zaustavitev populizma je treba najti dobre odgovore za državljane," je dejal. Po njegovem bodo lahko dobre odgovore nudili tudi v danes odprtih prostorih.
V luči aktualne debate o prihodnosti EU je poudaril, da je Evropa več kot le enotni trg ali evro. "Evropa so tudi sanje in naša identiteta," je dodal. "Vsi smo Evropejci in moramo delati skupaj, morami biti enotni, za našo državo in EU. To je prihodnost in edina možnost, če želimo tekmovati z Rusijo, ZDA, Kitajsko ali Indijo," je še povedal in poudaril, da bi bilo končanje EU velika napaka.
Tudi Juncker je v nagovoru poudaril, kako pomemben je skupni prostor evropskih institucij v Sloveniji in da je to trend, ki se ga poslužujejo tudi v mnogih drugih evropskih prestolnicah. "V to hišo morajo privabiti čim več Slovencev. Mora biti prostor, kjer se razpravlja o evropskih zadevah," je dejal. Po njegovem je treba državljane učinkovito informirati o EU.
Cerar pa je poudaril, da bo nova hiša EU nudila tudi možnost bolj učinkovitega pretoka informacij med slovenskimi oblastmi in evropskimi institucijami. Po njegovem pa se je treba tudi zavedati, da je "EU naš skupni dom, v katerem živimo in ga soustvarjamo".
Bulčeva je dejala, da bodo novi prostori primerni tudi za razpravo o beli knjigi o prihodnosti EU, ki jo je pred dnevi predstavil Juncker.
SLS z ostrim odzivom na visoka obiska
Junckerjev obisk v Sloveniji je dvignil obilo nejevolje in negotovosti, kakšna bo nadaljnja usoda Evropske unije in vloga Slovenije znotraj nje, so dejali v stranki SLS. Po njihovem gre za očiten politični manever Junckerjeve administracije v sodelovanju s Cerarjevo vlado v kontekstu manipulacije splošne evropske in slovenske javnosti o možnosti skupnega odločanja glede petih evropskih scenarijev prihodnosti. Prav Evropa več hitrosti je tisti scenarij, ki so mu vse bolj naklonjeni evropski politični vrhovi pod vplivom Angele Merkel. "Priznati moramo, da je tak paket scenarijev zgolj paket pravljic brez srečnega konca. Očitno Juncker nima pravih rešitev za skupno evropsko prihodnost, radikalni politični populisti pa zaradi tega osvajajo evropske prestole in uničujejo idejo o močni in povezani skupni Evropi. In če Juncker nima pravih rešitev za EU, to še ne pomeni, da te ne obstajajo".
Popularna igra prestolov je po mnenju SLS nevarna in škodljiva igra, ki bo vse verjetneje povzročila propad EU, zlasti pa bodo države EU, ki nimajo dovolj politične moči in vpliva, so pa na pomembni geostrateški poziciji, med njimi prav Slovenija, utrpele nepopravljivo ekonomsko, socialno in varnostno škodo. SLS kot enakopravna članica družine evropskih ljudskih strank ne bo dopustila, da se takšen odnos razširi po vsej Evropi zavoljo parcialnih interesov posameznih članic.
"V minulem letu smo kot Evropska unija doživeli dovolj stresnih testov, zdaj pa si teh napak ne moremo več privoščiti. Evropska komisija se problemov loteva s figo v žepu zaradi pritiskov večjih evropskih držav, zlasti dominantne Nemčije, zato nam ponuja prazne predloge brez konkretne vsebine, ki so namesto v prihodnost usmerjeni k poglabljanju konfliktov. Juncker je zgrešena kadrovska poteza EPP. Evropa pa si ne glede na vse zasluži takšno evropsko idejo, ki ji bo povrnila samozaupanje in nekdanji sijaj odprtosti, naprednosti in svobodomiselnosti. Ne Evropa več hitrosti, temveč Evropa po meri ljudi," je zapisal Marko Zidanšek.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.