V knjižnici državnega zbora si 90 predstavnikov ljudstva in seveda vsi ostali strokovni sodelavci poslanskih skupin izposojajo knjige in druge materiale. In če v precej dobro založeni knjižnici slučajno ne najdejo tistega, kar iščejo, potem se te knjige preprosto kupi.
In eden takih, ki mu za založenost knjižnice očitno ni mar, še manj pa za državni proračun, je zdaj že nekdanji poslanec Zmago Jelinčič. Državnemu zboru je namreč dolžan več kot 113 knjig. Toliko jih je namreč kupil v zadnjem mandatu, državljani pa smo za bralne navade Zmaga Jelinčiča plačali dobrih 10.000 evrov. In zdaj, kljub opozorilu iz parlamenta, Jelinčič teh knjig ne misli vrniti, češ da so njegove oziroma v lasti SNS.
"Gre za knjige, ki so bile nakupljene iz sredstev za izobraževanje poslanske skupine," pojasnjuje nekdanji poslanec. Jelinčič še opozarja, da je bila poslanska skupina SNS najbolj produktivna pri postavljanju poslanskih vprašanj, k čemur so po njegovo prispevale tudi knjige.
Očitno pa so se držali načela, da mora tisti, ki dela prihodnost poznati zgodovino. Kako lahko drugače razložimo dejstvo, da so kot strokovno literaturo večinoma kupovali knjige, zanimive predvsem za zgodovinarje, nekatere pa verjetno tudi za zbiralce? Tako so za 600 državnih evrov na primer kupili knjigo skic za Valvazorjevo Slavo vojvodine Kranjske, ki je izšla leta 1720, najdražji predmet na seznamu pa je stal 1.000 evrov. Toliko so odšteli za zbirko publikacij nemške vojske iz 2. svetovne vojne. Na sploh so očitno pri SNS menili, da morajo poslanci strokovno poznati vojaško zgodovino, saj so kupili veliko starih knjig na to temo, pri motivaciji so si kot kaže pomagali tudi s starimi propagandnimi letaki, da pa so lažje premagovali stres poslanske službe, so si kupili tudi karte za telovadne vaje avstroogrske vojske iz leta 1910.
V zadnjih treh letih so stranke za knjige zapravile več kot 30.000 evrov
Kar nekaj kupljenih knjig je resnično vsebinsko pomembnih za poslance, a kar nekaj je tudi čisto političnih in osebnih knjig, ki bi si jih lahko kupili iz svoje denarnice. Najbolj razsipni sta bili prav SNS Zmaga Jelinčiča, ki je torej zapravil in ne vrnil za več kot 10.000 evrov knjig, in Desus, kjer so nakupili le za nekaj evrov manj literature, v SDS so kupili za dobrih 8.500 evrov knjig, v SD pa za manj kot 2 tisočaka. No, na drugi strani pa očitno sploh niso brali v LDS, saj v treh letih niso kupili niti ene same knjige. Sicer pa tudi v Zaresu še niso uspeli vrniti kupljenih knjig, predvsem pa bode v oči naslednji naslov, ki so ga obdržali: Kako so prodajalci megle zavladali svetu, knjige, pet so jih kupili, so nas stale 103 evre.
Pridružite se uradni strani oddaje SVET na Facebooku s klikom na
KOMENTARJI (221)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.