Ob jedrski nesreči se sprostijo radioaktivne snovi pretežno v ozračje in se razširjajo v obliki radioaktivnega oblaka v širše okolje. Stopnja ogroženosti je odvisna od obsežnosti nesreče, prenos in razširjanje pa od vremenskih razmer. Radioaktivno sevanje prihaja do človeka po treh prenosnih poteh z vdihavanjem radioaktivnih zračnih delcev, s strupeno vodo in hrano ter neposrednim zunanjim obsevanjem iz radioaktivnega oblaka ali iz onesnaženih tal.
Evakuacija za prebivalce v okolici NEK je, če je potrebna, vedno vnaprej načrtovana. Če ste predvideni za odhod, se nanj pripravite in ukrepajte v skladu z navodili, ki ste jih dobili od pristojnih organov, ki bodo javnost obveščali tudi preko radia in televizije. Navedena bodo naselja, katerih prebivalci se bodo morali evakuirati, in evakuacijske poti, ki bodo vodile v evakuacijska sprejemališča, kjer bo zagotovljen sprejem prizadetih. Na pot se lahko odpravite s svojim vozilom, za prevoz prebivalcev, ki nimajo lastnih prevoznih sredstev, in pomoči potrebnih pa bo poskrbela občina. Za otroke, ki bodo v šolah in vrtcih, ter za osebe, ki bodo v bolnišnicah in domovih za starejše, bodo poskrbeli zaposleni v ustanovah. Odpeljali jih bodo na mesto, kjer bodo prebivalci kraja, kjer je sedež ustanove, pri čemer bo poskrbljeno, da bodo družine čim prej združene.
Ob evakuaciji s seboj vzemite le najnujnejše stvari, kot so osebni dokumenti in denar, obleko za teden dni, pribor za osebno higieno, zdravila, recepte in nujne medicinske pripomočke ter druge nujne življenjske potrebščine. S seboj lahko vzamete tudi malega hišnega ljubljenčka. Pred odhodom izključite gospodinjske stroje in naprave, zaprite vodo, plin, okna in vrata, ugasnite luči in zaklenite prostore. Morebitno živino pustite v zaprtem hlevu in jo oskrbite s krmo za dva dni, zanjo bodo skrbele skupine občanov ali pripadnikov Civilne zaščite. Po določeni evakuacijski poti se odpeljite do sprejemališča, vozite previdno in strpno. V evakuacijskem sprejemališču vas bodo napotili v kraj, kjer se boste začasno nastanili. Če bo evakuacija izvedena po izpustu nevarnih snovi, vas bodo radiološko pregledali in po potrebi dekontaminirali. Ob jedrski nesreči se lahko v okolje sprosti radioaktivni izotop joda, ki utegne povzročiti notranje obsevanje telesa zaradi vdihavanja. Zaužitje tablet kalijevega jodida neposredno pred ali med prehodom radioaktivnih snovi preprečuje, da bi se radioaktivni jod, ki bi ga vdihnili, kopičil v žlezi ščitnici. Tablete boste ob morebitni jedrski nesreči pravočasno dobili, skupaj z navodili za uporabo, oziroma bodo brezplačno na voljo tudi v lekarnah.
Če niste med evakuiranimi, je priporočeno zaklanjanje, s katerim se odpravijo ali zmanjšajo posledice ionizirajočega sevanja. Glede na oddaljenost od kraja nesreče omogočajo dovolj visoko stopnjo zaščite notranji prostori zidanih objektov. Ob razglasitvi ukrepa zaklanjanja se umaknite v hišo ali drugo zgradbo. Izogibajte se daljšemu zadrževanju pred okni, zadržujte se v prostoru, ki ima malo oken. Zaprite okna in vrata in jih dodatno zatesnite s samolepilnim trakom, izklopite ventilacijo in zatesnite s priročnimi sredstvi prezračevalne odprtine. Uživajte hrano in pijačo, ki jo imate v hiši, lahko pijete in uporabljate vodo iz vodovoda, razen če je to prepovedano. Če ste ob razglasitvi zaklanjanja na prostem, uporabite priročna zaščitna sredstva (robec, brisača, ogrinjalo) in se čim prej umaknite v zgradbo ali v zaklonišče.
Radioaktivne snovi lahko pridejo v telo tudi z uživanjem kontaminirane hrane. Zato upoštevajte navodila pristojnih organov glede prepovedi uporabe pitne vode, uživanja določenih živil, predvsem poljščin, sadja in zelenjave, omejitve nabiranja in uporabe poljskih pridelkov in gozdnih sadežev, omejitve paše, omejitve lovljenja divjadi in omejitve gibanja na prostem. Pristojni organi vas bodo obvestili tudi o prenehanju nevarnosti, potrebnih ukrepih po prehodu kontaminiranega oblaka (čiščenje stanovanja, spiranje okolice hiše).
Najbolj ogroženi najbližji kraji
Na območju Slovenije predstavljajo nevarnost nastanka jedrske nesreče predvsem NEK in jedrske elektrarne v tujini. Prva je na levem bregu reke Save in je približno tri kilometre oddaljena od Krškega. Območje ožje varstvene cone obsega območje s polmerom 500 metrov od elektrarne, območje širše varstvene cone pa območje s polmerom 500 do 1.500 metrov okoli elektrarne. Večja naselja v okolici elektrarne so Brežice, Brestanica, Kostanjevica na Krki, Sevnica in Novo mesto. Elektrarna leži približno 70 kilometrov jugovzhodno od Ljubljane in 35 kilometrov severozahodno od Zagreba. Trenutno deluje po svetu tudi 443 jedrskih energetskih reaktorjev. Na območju, ki je od Slovenije oddaljeno 1.000 kilometrov, deluje 50 jedrskih elektrarn s 109 energetskimi reaktorji, od tega jih je 32 v 500-kilometrskem pasu od Slovenije.
Če bi v NEK prišlo do jedrske nesreče, so najbolj ogroženi v bližnjih območjih, torej do nekaj 10 kilometrov, v večji oddaljenosti pa je vse odvisno od vremenskih razmer. Ocena ogroženosti je pokazala, da morebitni izpust v reko Savo, do katerega bi lahko prišlo ob puščanju rezervoarja odpadnih tekočin, ne pomeni znatnejše sevalne obremenitve za prebivalstvo. Izpuščene tekočine na lokaciji NEK bi prišle v podtalnico pod objektom in nato v reko Savo, kjer je možno nadzirati radioaktivno onesnaženje in predpisati ustrezne ukrepe. Opazovanje in nadzor podtalnice na celotnem Krško-Brežiškem polju sta smiselna le ob večji emisiji radioaktivnega onesnaženja v ozračje, ki se usede na tla. Jedrska nesreča širših razsežnosti v NEK je zelo malo verjetna, saj ima elektrarna vgrajeno visoko stopnjo pasivne in aktivne varnosti, toda ob morebitni jedrski nesreči širših razsežnosti bi bile prizadete regija, država in tudi druge države.
Zvočni alarmPristojni organi v primeru jedrske nesreče izvajajo zaščitne ukrepe, skušajo predvidevati razvoj nesreče in merijo morebitno sevanje. Obveščanje ob jedrski nesreči v NEK se začne z obvestilom o razglasitvi določene stopnje nevarnosti v elektrarni. Ob razglasitvi nenormalnega dogodka, ki ne predstavlja večje nevarnosti za elektrarno ali okolico, obveščanje steče preko centrov za obveščanje do Uprave za zaščito in reševanje in Uprave za jedrsko varnost, ki je pristojna za nadaljnje obveščanje. Ob razglasitvi posameznih stopenj nevarnosti Center za obveščanje obvešča vse izvajalce nalog iz načrta, najvišje državne organe ter druge države in mednarodne organizacije. Obveščanje javnosti se začne z razglasitvijo objektne nevarnosti, ob razglasitvi splošne nevarnosti pa se sproži alarmni znak za neposredno nevarnost.
Če zaslišite zavijajoč zvok sirene, ki traja eno minuto, je možno, da vam grozi poplava, večji požar, vojaški napad ali radiološka in kemična nevarnost. Takrat vključite radio ali televizijo ter poslušajte navodila o zaščitnih ukrepih in ravnajte v skladu z njimi.
Zaščita, reševanje in pomoč
Jedrska nesreča, vsaj tista v najhujši obliki, ko pride do taljenja sredice v reaktorju, je po svoji naravi "hitra" nesreča, zato je ključno hitro ukrepanje. V krajih, ki so od NEK oddaljeni do deset kilometrov, izvajajo ukrepe radiacijske zaščite, prebivalce evakuirajo in jih prepeljejo na varno mesto, kjer jih lahko oskrbijo. Na območju, oddaljenem od 10 do 25 kilometrov, se opravljajo meritve. Prizadetim prav tako nudijo prvo pomoč, aktivirajo se tudi veterinarji in gasilci. Ob jedrski nesreči v tujini v oddaljenosti 1.000 kilometrov se poleg teh ukrepov izvajajo še: poostren in povečan nadzor okolja in hrane, radioaktivnosti na mejnih prehodih, prepovedan je uvoz iz države, kjer je prišlo do katastrofe, potovanje pa odsvetovano.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.