Ob 10.30 se je Nuklearna elektrarna Krško (NEK) samodejno zaustavila, so sporočili na spletni strani edine slovenske nuklearke. "Po trenutno dostopnih podatkih je bil vzrok zaustavitve nenadni izpad 380 kV daljnovoda proti Zagrebu. V skladu z Načrtom zaščite in reševanja je bil razglašen nenormalni dogodek – stopnja 0. O dogodku so bili obveščeni pristojni organi v okolju," so sporočili iz NEK. Poudarili so, da je elektrarna varno zaustavljena brez vplivov na okolje, in dodali, da se elektrarna ob takšnih dogodkih avtomatično sama zaustavi.
Upravo za jedrsko varnost so o zaustavitvi obvestili ob 10.50. "Sporočili so, da so vsi varnostni sistemi pravilno delovali. Osebje elektrarne je ustrezno ukrepalo po internih procedurah za zaustavitev elektrarne in po dosedanjih podatkih ni bilo nobenih vplivov na okolje. NEK se trenutno napaja preko 110 kV omrežja in je v stanju varne zaustavitve," so zapisali na okoljskem ministrstvu.
Marjan Tkavc z Uprave za jedrsko varnost je za 24ur.com pojasnil, da se je NEK iz varnostnih razlogov samodejno ustavila ob 10.30 po prvih podatkih zaradi okvare na stikališču. Predvideva, da je izpadlo eno izmed stikal, zato se je izgubila zveza z daljnovodom za pretok električne energije iz NEK. Ob izključitvi se zveza prekine, ker elektrike ni možno več pošiljati v obtok, zato se mora elektrarna zaustaviti.
Vzrok napake na stikališču bo znan po analizi. Po njegovem vedenju so bili pregledi redni. NEK je sicer trenutno varno ustavljena, kar pa odjemalci elektrike ne bomo občutili, saj naj bi bilo dovolj zalog. Zdaj bodo nekaj časa potrebovali za oceno stanja pred vnovičnim zagonom. Po ustaljenih pravilih so sicer razglasili izredno stanje, ki pa so ga preklicali okoli 12.15. Strokovna skupina na upravi spremlja dogodek in bo javnost sproti obveščala.
Eles: Vzrok izpada ni bil na strani NEK
Iz Elektra Slovenija (Eles) so sporočili, da so ob 10.27 v razdelilni transformatorski postaji Krško istočasno izpadle naprave, ki povezujejo objekt z elektroenergetskim sistemom. Vzrok izpada ni bil na strani NEK, so pojasnili. Ob aktiviranju zaščite sistema tokovne zbiralnice G2 v razdelilni transformatorski postaji se je NEK avtomatično varno zaustavila, skladno z njihovimi procedurami. Po ugotovljenem vzroku izpada so napravo v razdelilni transformatorski postaji, ki je povzročila napačen ukaz, izločili iz obratovanja in omogočili delovanje NEK preko sistema tokovne zbiralnice G1 v isti razdelilni transformatorski postaji.
Izpad ni povzročil prekinitve napajanja odjema v slovenskem električnem omrežju. Izpadlo proizvodnjo so do 12. ure nadomestili z aktiviranjem minutne rezerve, ki so jo v Elesu zakupili za tovrsten namen novembra lani, tako doma kot v tujini. Od 12. ure dalje zagotavlja nadomestno električno energijo za slovenske potrebe lastnik slovenskega dela NEK, gospodarska družba GEN-Energija. Elektroenergetsko omrežje Slovenije je bilo ob 13.13 pripravljeno za takojšnjo vnovično sinhronizacijo NEK v omrežje. Po njihovih podatkih naj bi elektrarno znova vključili v električno omrežje jutri ob 11. uri.
Zaustavitve so bile že v preteklosti
Edina slovenska jedrska elektrarna ob reki Savi v Vrbini v krški občini deluje od leta 1981. Doslej ni bilo večjih težav z vplivom na okolje in ljudi. Februarja 2002 so jo za dva dni izključili, potem ko so na enem od ležajev motorja črpalke reaktorskega hladila opazili porast temperature. Vzrok je bil odpoved termoelementa. Maja istega leta so izvedli remont s posodobitvijo, ki je trajal 26 dni.
Avgusta 2003 se je znova zaustavila za 24 ur, tokrat zaradi nepravilnega delovanja izolacijskega ventila na glavnem paravodu številka dve ob rednem testiranju. Novembra istega leta se je samodejno zaustavila zaradi umazane Save, natančneje zaradi izgube hladilne vode skozi kondenzator. Deževna noč po vsej Sloveniji je namreč povzročila hiter porast pretoka Save s približno 150 kubičnih metrov na sekundo na približno 750 kubičnih metrov ter intenzivno izpiranje odpadlega listja in ostalih nečistoč. Čistilne naprave na odvzemu hladilne vode v NEK so obratovale s polno močjo, a niso uspele zagotoviti zadostnega filtriranja savske vode ter zadostnega pretoka za hlajenje kondenzatorja. Zato so se sprožili avtomatski zaščitni ukrepi z zaustavitvijo turbine in reaktorja. Znova so jo zagnali po 24 urah.
Avgusta 2004 je odpovedal glavni električni napajalnik kontrolnih palic. Ko so ga poskušali zamenjati, je izpadel rezervni napajalnik, zaradi česar se je reaktor samodejno zaustavil. Vnovičen zagon je bil čez nekaj ur. Aprila 2005 se je samodejno zaustavila zaradi napake pri zmanjševanju moči za izvedbo rednega testa turbinskih ventilov. Avgusta istega leta so zaradi sanacije hladilne enote ventilacijskega sistema čez vikend prekinili proizvodnjo električne energije.
Aprila 2006 so začeli večdnevni redni remont, med katerim so opravili okoli 30 sprememb. Junija 2008 so jo zaustavili zaradi puščanja vode iz primarnega sistema v zadrževalni hram. Manjkajoči delež električne energije do odprave napake so zagotavljali s povečano proizvodnjo v drugih domačih elektrarnah in z uvozom iz tujine. Evropska radiološka postaja za izmenjavo podatkov (Eurdep) je takrat zaznala povišano stopnjo žarčenja 20 ur pred objavo o zaustavitvi, zato so se pojavila ugibanja, ali so želeli prikriti napako, kar so pristojni v Sloveniji zanikali.
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.