Člani in prostovoljci Društva IndiJanez so pred DZ nekaterim poslancem na ramena naložili šolske torbe, ki jih vsak dan prenašajo osnovnošolci. Predstavnica društva Katja Kesner je poudarila, da je namen projekta obvestiti širšo javnost o tej problematiki, saj bo v tej smeri treba ukrepati, če želimo zaščititi zdravje otrok.
Po njenih besedah je pristojno ministrstvo že leta 2004 začelo z ukrepi, vendar statistika kaže, da ti niso napredovali. Pet odstotkov učencev že ima težave s hrbtenico, odstotek pa se z leti še povečuje. Skrb za težo šolskih torb je stvar tako ministrstva kot poslancev in šolskega sistema, pravi Kesnerjeva. Starše pa želijo opozoriti, naj bodo pozorni na vsebino šolskih torb, da otroci v njih ne bi nosili nepotrebnih stvari.
Da bi bile šolske torbe lažje, vidijo v društvu rešitev v posluževanju e-gradiv, in sicer ne toliko v učenju z računalnikov in tablic. Učbeniki bi lahko bili dostopni na spletnih straneh, učenci bi si sproti tiskali potrebni del učbenika. Imeli bi mapo z natiskanimi petimi listi učbenika in petimi listi delovnega zvezka za vsak predmet, kar bi naneslo 25 listov, in sicer 20 do 30 dekagramov. Torbe tako sploh ne bi potrebovali, menijo v društvu.
Na Finskem razmišljajo o ukinitvi učbenikov
Ramiz Derlić iz društva je izpostavil, da imajo v tujini v izogib težkim torbam gradiva v šolah in doma. Na Finskem po njegovih besedah razmišljajo celo o ukinitvi vseh učbenikov in delovnih zvezkov, tako da bi se otroci učili in naučili v šoli, doma pa bi bili prosti.
Priporočila so, da bi otrok nosil le 10 odstotkov lastne teže, več kot 80 odstotkov učencev pa nosi težjo šolsko torbo, tudi 12 kilogramov in več, je dejal Derlić.
Posameznim poslancem so naložili torbo, ki predstavlja v povprečju 15 odstotkov osebne teže. V torbah je bilo nekaj gradiva in utež. Njihov odziv pa je bil, da nimajo v spominu, da bi bile torbe v njihovih časih šolanja tako težke. Strinjali so se, da je treba najti rešitve, da se otrokom ne bi pod tako težo ukrivljala hrbtenica. Rešitev bi po mnenju nekaterih poslancev bila v digitalizaciji učnih gradiv ali v tem, da bi gradiva puščali v šoli.
Če bi ministrica za izobraževanje en mesec nosila tako težko torbo, bi kmalu za to poiskala rešitve, je menila poslanka SD Bojana Muršič. Vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer je dejala, da si je danes že nadela šolsko torbo svojega otroka na poti v šolo. Ugotavlja, da so šolske torbe res pretežke.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.