Slovenija je bila tik pred politično krizo, ki se je zdaj prenesla na jesen. Državni zbor (DZ) namreč v petek ne bo obravnaval niti vnosa fiskalnega pravila v ustavo niti predloga zakona o Slovenskem državnem holdingu, so po besedah predsednika Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića drevi na srečanju pri premierju Janezu Janši sklenili predsedniki parlamentarnih strank.
V oddaji Svet na Kanalu A je premier opozoril, da nas pesti gospodarska kriza in vse, kar dela vlada, je to, da išče ustrezne rešitve, da bi izšli iz krize, tako da bi bili ljudje čim manj prizadeti in da bi bila ta pot čim hitrejša. Zlato fiskalno pravilo je evropska smer reševanj iz krize, Slovenija je ratificirala fiskalni pakt in je med državami, ki to potrebujejo, je pojasnil. Poudaril je, da iščejo vse načine, s katerimi bi zagotovili neki konsenz v smeri reševanja gospodarstva, in da mora biti ta konsenz širši od preproste večine v DZ. Pripomnil je še, da se moramo zgledovati po državah, kot so Portugalska in celo Grčija, kjer so ključni politični akterji dosegli ta konsenz. Obenem je dejal, da je težko razložiti kolegom iz Evropske unije, kako je Slovenija v treh letih padla z vrha na dno, in drugič, da zdaj, ko še imamo možnost, da se rešimo, ni toliko sodelovanja, da bi to storili.
Kaj bi bilo, če bi bil prvi mož vlade Janković?
Povedal je tudi, da bi bilo v primeru, če bi Zoran Janković sestavil vlado, drugače, saj prihajajo v tem mandatu s strani opozicije same blokade, SDS pa bi, če bi bil v vlogi opozicije, deloval drugače. Opozicija je, tako Janša, sprejemanje določenih zakonov obstruirala, jih sploh ni prebrala, koaliciji pa ni dajala jasnih vsebinskih odgovorov, ampak je samo zavračala predloge in grozila z blokadami. Obžaloval je dejstvo, da očitno ni pripravljenosti, da vsaj nekatere stvari naredijo skupaj.
Smer sprejetja fiskalnega pravila je potrebna smer in zaveza do parterjev v tujini, je poudaril premier. Dodal je še, da je druga pomembna odločitev zakon o državnem holdingu, ki omogoča začetek odprave finančnega krča. Opozoril je, da če pade fiskalno pravilo, če se blokira ukrepe za rešitev finančnega krča, potem tudi ukrepi za rast ne bodo delovali in Slovenija ne bo nikoli prišla na zeleno vejo. Sicer je časa še do jeseni, a ga je vedno manj in Slovenija je v usodnem trenutku, je bil kritičen premier.
Strici iz ozadja
Janša je mnenja, da v Sloveniji deluje vzporedna oblast, strici iz ozadja, ki nimajo nikakršne odgovornosti in ne delujejo transparentno, jih nihče ni izvolil, a so dejansko oblast. Dejal je, da nihče v njegovi vladi ne more kar klicati katere koli banke in naročiti, naj da nekomu milijonski kredit, a da obstajajo ljudje, ki to moč imajo. Izpostavil je predsednika največje opozicijske stranke, ki naj bi od NLB dobil 50-milijonski kredit za Stožice. "Obstaja vzporedna oblast, ki razpolaga z realno močjo, in to je denar!" je dejal.
Zdaj ko se je vlada lotila reševanja tega finančnega krča in je postalo jasno, da je krč delno rezultat dejanj vzporedne vlade, je nastal strah, da bi se to razčistilo, zato je tak upor proti državnemu holdingu, je prepričan Janša. Kot je pojasnil, bi se zaradi prenosa slabih terjatev ugotavljala tudi posamična odgovornost. To je vzporedna oblast, ki ima imena in priimke in te osebe so močne, zato so take blokade, ne glede na ceno, ki jo plačujemo vsi, je povedal.
"Zmanjkuje nam manevrskega prostora"
Opozoril je, da iščejo možnosti za okrepitev verjetnosti, da se politiki odločijo za reševanje Slovenije s fiskalnim pravilom. Dodal je še, da v primeru, če opozicija želi nagajati, lahko to stori tudi potem, saj samo vpis pravila v ustavo ni dovolj, potreben je še ustavni zakon, kjer lahko pridejo do izraza vsebinske pripombe opozicije.
Bi pa bila ustavna sprememba močan signal svetu, da je slovenska politika sposobna držati besedo, je dejal in dodal, da je, ko je on prevzel vlado, veljalo, da so vse parlamentarne stranke za vpis fiskalnega pravila. To sporočilo je šlo v svet, ki je obljubo vzel resno, bil je znak, da se v Sloveniji končno nekaj dogaja, je opomnil in pojasnil, da želijo le, da se drži besedo in da se začne Sloveniji vračati kredibilnost. Opozoril je, da bomo v primeru, če se to ne bo zgodilo, morali prositi za finančno pomoč.
"Kot nekdo, ki je bil zraven pri rojstvu te države, ne bi bil rad zraven pri tem ponižanju," je dejal Janša in pripomnil, da imamo še manevrskega prostora, da ponižanje preprečimo, a ga je vedno manj. Dodal je še, da v vladi delajo veliko, da bi izkoristili ta čedalje manjši manevrski prostor, da bi izšli iz krize: kar je opisal s prispodobo o Sloveniji, ki je na neki poti, ki jo je zasul zemeljski plaz. Vlada mora pot očistiti, a buldožerji nimajo več veliko bencina, ker so ga večino porabili njihovi predhodniki, in ostali so le krampi ter lopate, zdaj pa jim še to želijo vzeti iz rok.
KOMENTARJI (1094)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.