Minister za pravosodje Aleš Zalar je takoj po glasovanju povedal, da do konca leta pričakuje predčasne volitve, prvak Zaresa Gregor Golobič pa meni, da volitve ne bodo rešile problema, ki obstaja v tej državi, za to se mora "zgoditi premik v glavi politikov".
Janša: To bi se moralo zgoditi že pred pol leta
Janez Janša je na novinarski konferenci takoj po glasovanju dejal, da Pahorju lahko priznajo, da je nekatere stvari poskušal speljati v pravo smer, a včasih niti v lastni stranki ni imel podpore. Zdaj v SDS računajo na verodostojnost besed SD, ko so izjavljali, da ni druge alternative kot predčasne volitve. "To, kar se je zgodilo danes, bi se moralo zgoditi pred pol leta," je povedal. V SDS pričakujejo, da bodo programske pobude, tako kot so naredili že oni, začele vlagati tudi ostale stranke. Vse sile in moči je po njihovem mnenju treba vložiti v nova delovna mesta in gospodarsko rast. "O nezaupnici je v prihodnjih dneh nesmiselno izgubljati besede. Treba je gledati v prihodnost." V SDS ne pričakujejo, da bo kdo predlagal novega mandatarja in upajo, da bodo predčasne volitve čim prej. "Upamo, da bo prvič prevladala neka zrelost, da se bodo zavedali resnosti situacije in bo volilna kampanja vsebinska in programska. In da ne bo zašla v slepo ulico tako kot zadnja." Če bi se bilo v vmesnem času treba odločiti o čem pomembnem, to lahko storijo parlamentarne stranke. Vlada pa naj opravlja le tekoče posle, še menijo v SDS: "Do volitev bomo skušali združiti sile razuma in demokracije, da bodo možne ustavne spremembe."
Kumer: Na novo premešajmo karte
Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer je zatrdil, da ta vlada odhaja in poslanska skupina SD ne bo podprla nobenega mandatarja. Kot je dejal, si želi, da bi na novo premešali karte, ker verjame, "da rezultat na volitvah ne bo takšen, kot nekateri pričakujejo". Poudaril je, da se zavzemajo za čimprejšnje predčasne volitve. Ob tem pa je pojasnil, da rezultat ne bo, kot ga nekateri pričakujejo, saj za "avtoritarneže v tem slovenskem političnem prostoru ni mesta, da bi dobili neko absolutno večino na volitvah". Predvolilni boj se je začel že lani poleti, je Kumer odgovoril na vprašanje, ali se dan po neizglasovani zaupnici začenja predvolilni boj. Po njegovih besedah se je intenzivno govorilo o predčasnih volitvah, o nesposobnosti te vlade, tako da predvolilni boj "traja že celo leto in bo še ta dva, tri mesece". Kot možen datum za predčasne volitve Kumer vidi 4. december.
"Stranke so se odločile za predčasne volitve, v tej sestavi sil pa se mi to ne zdi slabo. Očitno je za te težke čase potrebna vlada, ki uživa podporo ljudi," pa je dejal prometni minister Patrick Vlačič, ki ga izid ni presenetil. Po njegovih besedah bo vsaka prihodnja vlada, ki bo ljudem obljubljala, da bo "vse super in lepo in da ne bo delala ukrepov, ki smo jih mi", volivcem govorila neresnične stvari in jim "ne bo nalila čistega vina". SD po Vlačičevih besedah novega mandatarja ne bo predlagala. Na vprašanje, ali se mu zdi, da je koalicija v tem mandatu premalo sodelovala z opozicijo, pa odgovarja, da mora biti za to iskrenost na obeh straneh. "Že pri prvih glasovanjih smo imeli s tem težave, pri Natu in proračunskem presežku. Že takrat se je to temeljno zaupanje skrhalo," je še povedal.
Kresalova: Prevečkrat je ponudil roko opoziciji
Predsednica LDS Katarina Kresal je povedala, da je bil glede na to, da sta v koaliciji ostali le še dve stranki, rezultat glasovanja o zaupnici pričakovan. Zagotovila je, da bo LDS še naprej igrala konstruktivno vlogo in poskušala sprejemati odločitve, "ki bodo kar se da dobre za državo". V LDS so se po besedah Kresalove sicer zavzemali za to, da bi do odločitve o predčasnih volitvah prišli soglasno in bi v tem vmesnem času imeli vlado, ki bi imela polna pooblastila, saj sedanji časi to zahtevajo. "Toda večina v parlamentu je odločila drugače. Kakšne posledice bo imela ta odločitev, pa bomo še videli v prihodnjih dneh," je še dejala. Po njenih besedah aktivne vloge pri iskanju novega mandatarja ne nameravajo imeti. Če česa Pahorju ne moremo očitati, mu po mnenju Kresalove ne moremo očitati želje po sodelovanju. "Nenehno je ponujal roko opoziciji, morda včasih tudi prevečkrat. Očitno pa je bila ideja o sodelovanju na strani opozicije vendarle le ideja in ne neka srčna želja. Tako se je pač končalo," je še ocenila predsednica LDS.
LDS je pripravljena tako na predčasne volitve kot na druge možne rešitve, pa je dejal poslanec LDS Anton Anderlič. "Je pa res, da je mandat še vedno tukaj in da smo ga odgovorni opravljati do konca oz. dokler ne pride do dogovora o volitvah," je dodal. Na vprašanje, ali je LDS razmišljala o možnosti, da bi predlagala novega mandatarja, je Anderlič odgovoril nikalno. Ob tem je zatrdil, da pa nameravajo v tej luči sodelovati pri vseh konstruktivnih rešitvah. Poslanec je izpostavil še, da imajo vse stranke, ki želijo kakor koli sodelovati pri reševanju nastale situacije, zdaj mesec dni časa, da se odločijo, kaj bodo storile. "Tudi nas čaka premislek, in to je v tem trenutku tudi vse," je še povedal.
SLS: Nova priložnost za Slovenijo
Slovenija z današnjim dnem vsekakor dobiva novo priložnost za nov zagon, je dejal predsednik SLS Radovan Žerjav. Kot pravi, sam v tem ne vidi nobene drame, ampak predvsem "veliko optimizma za to, da bomo z novimi ukrepi, z novimi spremembami prišli do tistega, kar ta Slovenija vsekakor potrebuje". SLS je po njegovih besedah na vse to pripravljena. "Upam, da kaj dosti zapletov na poti k predčasnim volitvam ne bo," je odgovoril na vprašanje, kaj sledi. Na vprašanje, ali se bo dan po izglasovani nezaupnici začela predvolilna kampanja, pa je Žerjav odvrnil, da se je kampanja začela že pred nekaj meseci in da se SLS na predčasne volitve pripravlja že od junijskih referendumov dalje.
'Nov mandatar bi bil podaljševanje agonije'
Po besedah prvaka DeSUS Karla Erjavca je bilo nezaupnico vladi pričakovati tudi glede na stališča parlamentarnih strank, "seveda pa ni bilo pričakovati tako velike razlike". Današnji rezultat kaže tudi na to, da Pahorjeva vlada v DZ ne bi bila sposobna sprejeti nobenega projekta več, saj je bila manjšinska in je bilo "verjetno najboljše, da se je zgodilo, kar se je", je dejal Erjavec.
Poslanec DeSUS Matjaž Zanoškar je pojasnil, da so v njihovi poslanski skupini vsi glasovali proti zaupnici vladi, saj menijo, da vlada, ki ima tako slabo podporo, ne more narediti nekih korenitih sprememb ali izvesti korenitih reform, ki so potrebne. V stranki pričakujejo, da bodo predčasne volitve, ne pa da bi se morebiti predlagalo novega mandatarja. Taka poteza bi bila podaljševanje agonije, je ocenil. Po Zanoškarjevih besedah v DeSUS želijo, da bi po predčasnih volitvah dobili "boljšo možnost in boljšo priložnost", da bi konstruktivno delovali v vladi.
Jelinčič: Nismo želeli, da bi mediji pripravljali novo koalicijo
Predsednik SNS Zmago Jelinčič je pojasnil, da so se glede podpore ministrskim kandidatom in s tem zaupnici vladi odločili že zelo zgodaj. Vendar ni želel, da bi mediji seštevali glasove in "pripravljali novo koalicijo". Na vprašanje, na čem temelji odločitev, je odgovoril, da na treznem razumu in premisleku. Kot pravi, pričakuje, da bo kakšna stranka poskušala z novim mandatarjem, da se, kot je dejal, pridobi nekaj časa, "da se še nekatere zadeve poskrijejo, da se kaj pobere, kar se da pobrati, in da se še kakšen dokaz uniči".
Juri: Pahor se je pustil izsiljevati opoziciji
Neizglasovanje zaupnice je bilo po ocenah vodje poslanske skupine Zares Franca Jurija pričakovano, mogoče le ne s takšno večino. Očitno so se vsi poslanci, ki so se obotavljali, vendarle odločili za držo, ki ne bo sporna pred javnostjo, je dejal Juri, ki meni, da je prav, da se je to zgodilo. Zatrdil je, da Zares novega mandatarja ne išče in vse ostaja v rokah SD in predsednika republike Danila Türka. Pogoji so za predčasne volitve, meni Juri, kateri koli drugačen scenarij je po njegovem mnenju zelo neverjeten. Čeprav nič ni nemogoče, dodaja. Ob tem ocenjuje, da je vladi kredibilnost zbilo pomanjkanje potrebnega zaupanja javnosti, pri čemer navaja rezultate referendumov. Po Jurijevih besedah bi bilo korektno razumeti sporočilo javnosti, ko so zakoni na referendumih padli. Problem te vlade pa je po mnenju Jurija to, da je skoraj pretirano sodeloval z opozicijo oziroma se je prepuščal njenemu izsiljevanju. To je po Jurijevih besedah zmanjšalo samozavest v koaliciji in rahljalo odnose znotraj nje. To je bil eden od povodov neučinkovitosti vlade pred javnostjo, je še ocenil Juri.
'Državljani imajo dovolj političnih igric'
V stranki Nova Slovenija (NSi) so odločitev pozdravili. Slovenija je korak bliže predčasnim volitvam, ki so najboljša rešitev za izhod Slovenije iz vsestranske krize, menijo. Zato so predlogi o imenovanju novega predsednika vlade po njihovem mnenju neresni. "Državljani imajo dovolj sprenevedanja, zavajanja ter političnih igric.“ Zato od predsednika Türka pričakujejo, da obstoječemu državnemu zboru ne bo predlagal kandidata za novega predsednika vlade, enako velja za poslance državnega zbora. "Slovenija potrebuje močno vlado, s trdno večino v DZ, ki bo sposobna izpeljati ključne reforme in bo dvignila Slovenijo. Slovenija potrebuje vlado, ki ji bodo državljani zaupali. Stranke desne sredine so že dokazale, da je Slovenijo možno voditi po poti navzgor. NSi je pripravljena prevzeti takšno odgovornost," so sporočili.
Iz stranke SMS-ZELENI so sporočili, da z odobravanjem sprejemajo rezultate glasovanja in izkazano nezaupnico vladi. “V trenutnem političnem in gospodarskem položaju, za katerega nosi odgovornost tako vlada kot tudi vsi poslanci in poslanske skupine v DZ, bodo predčasne volitve ponudile možnost za normalizacijo in nujno potrebno drugačno usmeritev razvoja Slovenije. Pričakujemo, da bo tudi veliko aktualnih poslancev na prihajajočih volitvah deležnih nezaupnice s strani volivk in volivcev,” so zapisali.
Da je bil rezultat pričakovan, pa je dejal vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Franc Žnidaršič. Zatrdil je, da s tem nima nobenih težav. Kot je še povedal, je bil z zdaj nastalim položajem "tako rekoč sprijaznjen že prej". Sicer pa nepovezani poslanci po njegovih besedah ne nameravajo predlagati mandatarja.
'Pričakujemo, da nam bo nova vlada prisluhnila'
Izglasovanje nezaupnice vladi pomeni, da pogajanja o načrtovanih reformah v času do nove vlade ne pridejo v poštev, je dejal predsednik ZSSS Dušan Semolič. Od nove vlade, "kakršna koli že bo", pričakujejo, da bo razvojne probleme Slovenije reševala v socialnem dialogu. Pričakujejo, da bo prisluhnila tudi nekaterim rešitvam, ki jih predlagamo sindikati, zlasti glede delavcev in upokojencev: "Da bo bolj prisluhnila nam, ki živimo v Sloveniji, in ne bo suženjsko odvisna od nekaterih evropskih politikov", je poudaril.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj pa ocenjuje, da napovedane restrikcije v javnem sektorju za leto 2012 zdaj "verjetno niso več aktualne". Zdi se mu pomembno, da bi politične stranke "pozabile nase ter poskrbele za skupno dobro vseh državljank in državljanov, da bi pripeljali Slovenijo do nove vlade, ki bo imela vsa pooblastila, da rešuje velike probleme". Nezaupnica vladi je sicer prišla v najslabšem možnem trenutku, ko smo na robu prepada, meni. "Vsako zavlačevanje in taktiziranje glede predčasnih volitev bi bilo neodgovorno," je opozoril.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.