Spor med policijskim sindikatom in vlado se stopnjuje. Premier Janez Janša je včeraj v oddaji Trenja na POP TV ocene o političnem ozadju napovedane stavke policistov podkrepil s trditvijo, da je podpredsednik policijskega sindikata Vlado Marinič kanididal na listi ene od opozicijskih strank. Marinič odgovarja, da ni bil nikoli član nobene politične stranke, potrdil pa je, da je kot neodvisni kandidat kandidiral na listi ene od opozicijskih strank.
Janša je tudi znova ponovil očitke, da se je pobuda za stavko pojavila v zaostreni situaciji tako kot leta 1991, kar je premier dokumentiral s člankom iz Dela. "Policijski sindikat je 16. junija, ko smo se vsi pripravljali na obrambo Slovenije, grozil s stavko. Te stavke ni bilo, ker policisti temu pozivu niso sledili," je povedal Janša.
Predsednik policijskega sindikata, Branko Prah, pa meni, da omenjeni članek nima nobene teže. Premierja Janšo pa poziva, da mu pokaže sklep organa, ki je leta 1991 dejansko napovedal stavko.
Janša je prav tako očital sindikatu, da je pripravljal stavko tudi v času papeževega obiska in da je veliko funkcionarjev istih kot leta 1991.
Premier sicer meni, da za stavko ne stoji opozicija, saj "ni toliko organizirana, da bi sama to počela, obstaja pa sozvočje interesov, ki se je tukaj ujelo". Tudi Prah zanika, da bi v ozadju stavke stala opozicija.
Vtis, da je situacija v državi zelo dramatična, ni realen, meni Janša. Izjava šefa policijskega sindikata, da bodo izvedli popolno stavko, je sicer dramatična, vendar je premier ne jemlje resno.
Protest paznikov
Pazniki Zavoda za prestajanje kazni Ljubljana (ZPKZ) pa so v sporočilu za javnost zapisali, da ostro protestirajo zoper nestrokovno izjavo predstavnika policijskega sindikata, ki je poudaril, da se policisti s svojim delom nikakor ne morejo primerjati z delom paznikov v zaporih. Policijsko delo naj bi bilo tudi bolj odgovorno, zahtevno in tvegano kot pa delo carnikov, paznikov in pa vojakov, so še poudarili v policijskem sindikatu.
Generalni direktor uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Tomaž Smole je za 24ur. com poudaril, da se strinja s pisno izjavo paznikov, saj je njihovo delo zelo težavno in zahteva nenehno strokovno usposabljanje. "Policist se na terenu sreča s konfliktno osebo in izvede določene postopke ter jo preda drugim organom, paznik pa se s konfliktno osebo srečuje vsak dan, kar pa zahteva uporabo drugačnih metod in sredstev", je poudaril Smole.
"Pazniki so glede na zahtevnost dela in preobremenjenost tudi za svoje delo slabo plačani, to velja tudi za strokovno osebje", je še dejal. Smole je še zatrdil, da je stvari potrebno reševati v skladu s pravilniki in dialogom.
Če policijski sindikat pri pogajanjih z vlado zaradi napredovanja v višji plačilni razred ne najde tehtnejših argumentov kot sta razvrednotenje in omalovaževanje pazniškega dela, je to nesprejemljivo in nenazadnje tudi nestrokovno ter skrajno žaljivo. Pazniki zaporov visoko cenimo in spoštujemo delo policistov in jih čutimo kot "brate v orožju", zato nam ni in nikoli ne bo prišlo na pamet, da bi različno ocenjevali naše težko, za življenje nevarno in družbeno prepotrebno delo, so še zatrdili v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.