Kolumnist Vlado Miheljak je danes odgovoril na grožnjo s tožbo s strani nekdanjega premierja Janeza Janše, ki mu očita navajanje neresničnih dejstev v zvezi z vodenjem države. Za časopis Dnevnik je Miheljak zapisal sledeče: "Ne vem, kako si Janša in njegova odvetnica predstavljata demokracijo in medijsko svobodo. Če ne bi tako mislil, ne bi tako zapisal. Mar pričakujeta, da bom zanikal, kar mislim? Za kaj takega je vsaj trideset, štirideset let prepozno. V zvezi z zapisanim sem pripravljen diskutirati in popuščati edino ob dilemi, ali so bili predvolilni golaži iz svinjskega ali govejega ali mešanega mesa."
Miheljak pa je danes za Dnevnik dejal, da "(se) opravičujem, iskreno, osramočeno, da je Janez Janša s svojim avtoritarnim, predmodernim in preddemokratičnim načinom vodenja pripeljal državo v skrajno neprijeten položaj". Opravičuje se tudi, da je Janša na tajnem sestanku 12. avgusta 2005 "organiziral trgovsko-politično borzo in Laškemu omogočil nakup državnih delnic Mercatorja", spremenil zakon o RTV, kar pa je po njegovem mnenju pripeljalo tudi do povečanja možnosti pritiska politike na medije.
Vlado Miheljak je za 24ur. com potrdil, da se je z objavo v današnji kolumni resnično iskreno opravičil. Poudarja še, da ga nihče ni pozval, da naj trditve obrazloži ali tudi dokaže, ampak se je pojavila zgolj ocena, da njegova sodba stanja ne drži. “Če bi Janša dobil tožbo, bi to pomenilo demontažo pravne države,” še poudarja. Znova je ocenil slog vladanja Janše v preteklem mandatu in ga označil kot avtoritarnega. "Te tožbe ne more dobiti," je še zaključil.
Kadrovski cunami
"Opravičujem se, da je Janševa vlada izvajala sistematični in množični kadrovski cunami ter obnovila institut politične primernosti in lojalnosti v kadrovskih selekcijah. Opravičujem se, da je pod Janševo vladavino prišlo do občutne demontaže pravne države, do nejasne razmejitve med izvršno, sodno in zakonodajno oblastjo," je zapisal kolumnist.
Poudaril je še, da smo v Sloveniji v času vladavine Janše dobili skoraj "državno religijo", kar pa je zavrlo uresničevanje pravic drugih religij. Poleg tega je v času vladavine Janše policija nenehno izgubljala "Interpolove depeše, povezane s trgovino s patrijami." Dejal, je tudi, da je Janša "brez navedb jemal (kradel?) kompleksne citate iz govora Tonyja Blaira, ne da bi navedel vir", s čimer je bil v tujini lik slovenskih politikov osmešen.
"Vsak, ki je prebral mojo kolumno ali vsaj citirani del dopisa Janševe pravne zastopnice, ve, da v zapisu ni nič takega, kar bi bilo lahko zrelo za tožbo. Kaj šele, da bi imelo možnost uspeha. Takšna tožba v prav nobeni demokratični državi z vladavino prava nima možnosti za uspeh. Celo kakšen Putin ne bi prišel na sodišču skozi. Morda v Belorusiji. Morda," je še zaključil kolumnist.
Tožba je oblika pritiska
"Napovedana tožba Janeza Janše, uperjena proti dr. Slavku Ziherlu in dr. Vladu Miheljaku, pa tudi drugim toženim posameznikom, je nedopustna oblika pritiska in zastraševanja," so zapisali na stranki Liberalne akademije. "Spodaj podpisani s svojim imenom in priimkom sporočamo: verbalnega delikta v tej državi več ni. Ne želimo v stare čase. Če toži njiju, toži nas. Ker čutimo, da je na preizkušnji svoboda govora, javnosti sporočamo: zanjo smo pripravljeni znova oditi na Roško!", so poudarili v peticiji.
Pod peticijo so se že podpisali Darko Štrajn, Rudi Rizman, Miha Kovač, Stane Pejovnik, Bogomir Kovač, Jožef Kunič, Matjaž Hanžek, Pavel Zgaga in mnogi drugi.
Ozadje tožbe
Nekdanji premier Janez Janša je zoper kolumnista Dnevnika Vlada Miheljaka vložil tožbo, ker je zapisal, da je "Janez Janša za seboj pustil precejšnje opustošenje – izpraznjeno državno blagajno, zapravljene prihodke za ceste, razmetavanje državnega denarja za predvolilne golaže."
V odvetniški pisarni Zidar & Klemenčič so te obtožbe zanikali in poudarili: "Ravno obratno, vsa ravnanja naše stranke so bila v celoti nasprotna ravnanjem, ki ji jih očitate v vaši kolumni, kar je neposredno dokazljivo z javno dostopnimi uradnimi makroekonomskimi podatki."
KOMENTARJI (450)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.