Predsednik SDS Janez Janša po besedah predsednika DZ Pavla Gantarja "verjame, da ekonomski krizi sledi socialna kriza, socialni politična kriza, in ko je politična kriza, je možno mobilizirati ljudi proti institucijam oblasti".
"Demokracija je ranljiva v tem smislu, da jo lahko spodnesejo masovne populistične težnje," nadaljuje in spomni, da je bilo teh primerov v 20. stoletju več. "Novo stoletje ne daje nobene garancije, da se to ne more zgoditi."
Glede konkretnih predlogov ustavnih sprememb Gantar spomni, da se je v preteklosti tudi sam ukvarjal z idejo, da "slovenska ustava potrebuje nek razmislek po tolikih letih". Iz te zavesti je zrasla tudi zamisel, da bi pri predsedniku DZ oblikovali skupino uglednih strokovnjakov, ki bi napravili konceptualni razmislek o možnih spremembah "na temelju tega, da se temelj te ustave ne spreminja in to je parlamentarna demokracija".
Pri parlamentarni demokraciji pa je po Gantarjevo pomembno, da ni mogoče kar tako razpustiti parlamenta, tudi če smo nezadovoljni z njim, in da ni mogoče kar tako razpustiti, zamenjati vlade. Temeljne institucije sedanje ustave so zato po njegovem mnenju v tem pogledu "zelo dobro napisane".
Nekatere druge predloge pa je tudi sam zagovarjal še v 90. letih, ko je predlagal regionalizacijo in obenem, da bi bil drugi zbor zbor pokrajin, je spomnil Gantar. "Danes je zbor pokrajin nesmisel, če nimate pokrajin," je dodal. Če bi pa prišli do "smiselnih" pokrajin, potem bi bilo za Gantarja logično nadaljevanje, da se DS preoblikuje v zbor pokrajin.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.