Potem ko je včeraj odjeknila novica, da naj bi bil med obtoženimi v primeru Patria tudi prvak stranke SDS Janez Janša, je ta na spletni strani svoje stranke objavil svoj odziv z naslovom Gnusna zloraba tožilske funkcije.
Janša tako zapiše, da "o nakupih finskih oklepnikov nikoli nisem niti odločal, kaj šele, da bi 'poskusil sprejeti darila za nezakonito posredovanje'“, kar naj bi mu po poročanju Mladine očitala obtožnica. Janša še zagotavlja, da z nikomer od domnevno soobtoženih – Jožetom Zagožnom, Walterjem Wolfom, Ivanom Črnkovičem in Antonom Krkovičem – ni nikoli "ne osebno ne po telefonu“ govoril o oklepnikih patria, prav tako pa ni bila stranka SDS deležna kakršnih koli nagrad ali daril v zvezi s tem.
"Resnici na ljubo tožilka Branka Zobec Hrastar po pisanju Mladine v obtožnici ne navaja nobenega dokaza, ki bi prej citirano obtožbo proti meni kakor koli utemeljil,“ še piše Janša in dodaja, da Hrastarjeva priznava, da nima dokazov za obtožbo. Po besedah Hrastarjeve, ki jo je povzela naša oddaja, se je namreč obtoženec "zavestno izogibal neposrednim kontaktom s Patrio, ker se je zavedal storitve kaznivega dejanja, zato mu očitajo ravnanje z naklepom“. Janša temu pravi retorični obrat iz stalinističnih procesov, ko so žrtvam očitali, da so krivi, čeprav ni dokazov.
"Slovenci smo se osamosvojili, sprejeli novo ustavo in menda celo evropske standarde. Očitno pa so nekatere stare totalitarne metode preživele tudi v novi preobleki. In očitno niso iste samo metode, isti so tudi ljudje, ki jih uporabljajo in tej raboti vsaj zaenkrat ni videti konca,“ meni prvak SDS, ki se še sprašuje, zakaj Hrastarjeva ni podala obtožnice proti "ministru Grizoldu, predsedniku vlade Antonu Ropu ali uslužbencu MO Kremljaku, ki so leta 2004 najprej odločali o nakupu oklepnikov, nato pa podpisali pismo o nameri, s katerim so brez kakršnega koli izbornega postopka in seveda brez javnega razpisa obljubili 'posel stoletja' svojemu strankarskemu kolegu Zdenku Pavčku, ki so mu malo prej za bagatelno ceno prodali državni delež v Sistemski tehniki“. Janša tožilko ob tem sprašuje, ali ni to zloraba položaja.
Janša še zagotavlja, da čeprav je bil ves mesec doma, ni prejel nobene obtožnice in da je Hrastarjeva očitno poskrbela, da jo je pred njim prejel „ter še pred sodiščem 'strokovno' preizkusil režimski novinar Borut Mekina“, sicer novinar Mladine, ki je objavil članek o domnevni obtožnici.
Ob tem se spominja leta 1988, ko je bil aretiran in odpeljan v zapor na Povšetovi. "Takrat se je od nekod pojavil udbaš Zvonko Hrastar (mož tožilke Hrastarjeve), ki je sodeloval tudi pri moji aretaciji in zaslišanjih, ter dejal, da bo kar on odnesel pritožbo na temeljno sodišče. Da bo tako hitreje tam ali nekaj podobnega. Moja pritožba ni nikoli videla ljubljanskega temeljnega sodišča.“
Prvaku SDS se zdi še posebno zanimiv čas objave obtožnice. Po njegovih besedah se je afera veliki pok iz Finske začela tik pred državnozborskimi volitvami pred dvema letoma, zdaj pa se nadaljuje tik pred kampanjo za lokalne volitve. „Vlada je bila doslej uspešna samo pri prodajanju slovenskega morja, vse drugo se ji je sfižilo, ankete ji kažejo prepričljivo najnižjo podporo v vsej zgodovini Slovenije. Če bi bila to kaka druga vlada, bi jo predsednik republike, bivši predsednik, sindikati, civilnodružbene organizacije, novinarska združenja in mediji že zdavnaj pozivali k odstopu. Ker pa je to 'prava' vlada, so vsi neznansko prizanesljivi in najmanj kar lahko podporniki storijo, je odvračanje pozornosti od krize in dejanskih problemov, ki jim oblast ni kos. Dovolj je bilo pisanja o brezposelnih, ki so presegli magično mejo 100.000, dovolj o stečajih in bedi delavstva v gradbeništvu, ki krvavi za blagor Jankovića in drugih tajkunov, dovolj pisanja o strmo naraščajoči zadolženosti. Po dveh letih te vlade so izgovori na prejšnjo nekoliko manj prepričljivi, zato je potrebna nova bombastična tema. Patria. Vsaj do lokalnih volitev,“ zaključuje Janša.
Krkovič je bil na enem sestanku in še to zgolj slučajno
Odzval pa se je tudi Tone Krkovič. Zanikal je vse obtožbe, Mladino pa obsodil, da se je vedno pripravljena postaviti v vlogo orožja za doseganje političnih ciljev. "Z nakupom patrij tako službeno kot privatno nimam nikakršne zveze," je zatrdil. Pojasnil pa je, da nikoli ni tajil prisotnosti na srečanju 1. septembra 2005 v prostorih Holdinga Slovenskih elektrarn, ki "se ga je načrtno prekvalificiralo v nekakšen sestanek".
Kot je poudaril, vsaj zanj to ni bil nikakršen sestanek, saj je bil tam prisoten naključno in "nisem imel praktično čisto nikakršne vloge". Zatrdil je, da nikomur ni izročil nobene vizitke, pač pa je tam srečal tujca, ki ju pozneje ni nikoli več videl. Zanika tudi, da bi komur koli grozil. "Naj mi najprej odgovorijo, v kakšnem jeziku sem jim grozil. Ti ljudje so med sabo vsi govorili nemško, jaz pa nemško ne govorim," je poudaril Krkovič.
Hkrati je dejal, da je bila revija že dvakrat pravnomočno obsojena zaradi klevet na njegov račun. "Sprašujem se, ali živim v pravni državi," je povedal Krkovič. Kot je dejal, je en medij zgodbo dal v javnost, nato pa ga tudi ostali mediji – morda nehote – najprej javno linčajo, obtožijo in celo obsodijo. "Jaz pa sploh še nisem prejel nobene obtožnice in ne vem, kaj naj bi zakrivil in česa sem obtožen," je poudaril.
Finski preiskovalec ni želel komentirati
Finski preiskovalec Kaj Erik Björkqvist o obtožnici, ki naj bi bila vložena zoper Janšo, ni želel govoriti, saj da želi najprej slišati uradno potrditev tega.
V zvezi s predsednikom SDS Janšo je glavni finski preiskovalec zadeve Patria le povedal, da so ga v zadevi zaslišali kot osumljenca. Je pa poudaril, da je šlo za predkazenski postopek.
Sicer pa so finski preiskovalci svoje delo po njegovih besedah že skoraj končali. Opravili bodo še eno zaslišanje in nato zbrali dokumentacijo, ki jo bodo poslali osumljencem. Ti imajo nato še možnost zaprositi za dodatna zaslišanja ali preiskave. Ko bodo kriminalisti dobili še njihove končne izjave, bo predkazenski postopek končan in dokumentacijo bodo predali tožilstvu, je pojasnil Björkqvist in zatrdil, da se bo to zgodilo še v septembru.
Povedal je tudi, da je osumljenih sedaj 13 in da gre za finske državljane ter da so preiskovalci sicer zaslišali še okoli 10 oseb iz drugih držav, ki so imele status osumljenca.
KOMENTARJI (729)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.