
Predsednik stranke Pozitivna Slovenija Zoran Janković se je v nagovoru na kongresu stranke spomnil, kakšni so bili začetki stranke, kako je potekala predvolilna kampanja. Dejal je, da se stranki očita, da jo vodijo botri: ''Imamo veliko botrov ter stricev in tet – 315.000 volivcev.''
Poudaril je, da so bili pogovori o koaliciji in pogodbi z vsemi, ki so v tem sodelovali, korektni, vsaj za zaprtimi vrati. Nato pa so v Listi Virant dejali, da programi strank niso dovolj podobni. Janković se zato ob desnosredinskih usklajevanjih pogodbe sprašuje, kako gredo skupaj verouk v šoli in vrednote NOB.
Janković je prepričan, da so bili državljani z neglasovanjem poslancev o njegovi kandidaturi za mandatarja izdani. Od svojih poslancev ne bo nikoli zahteval, da ne glasujejo in si kažejo glasovnice, je zatrdil Janković, ''v nasprotnem primeru je bolje, da gremo iz parlamenta''. Dodal je, da jih kličejo volivci, ki želijo, da zapustimo parlament, da bodo še ene predčasne volitve. A to bi državi prineslo le še dodatne težave, je dejal prvi mož stranke in dodal, da si želi, da bi tudi po sredi (izteče se rok za prelaganje kandidata za mandatarja) in soboti (potekala bo seja DZ, na kateri bodo glasovali o mandatarju) ostali skupaj. Pred stranko je delo na dolgi rok, ''da postanemo najštevilčnejša stranka, pred nami je delo, da bomo postavili Slovenijo med najboljše države v Evropski uniji.''
V zaključku kongresa se je Janković dotaknil tudi pisanj o ovadbi, ki naj bi jo Durs vložil zoper njega: ''Ne da pozivam, izzivam, naj pridejo in me preiščejo. Ne vem, kako naj bi pral denar. Še pralnega stroja ne znam prižgati.''
Poudaril je še, da bodo v parlamentu vedno konstruktivni, ker delujejo v dobro države; da bo vsak izmed njih vedno glasoval po svoji vesti. Javno je vse poslanke in poslance državnega zbora pozval, naj v soboto glasujejo po svoji vesti in naredijo to, kar so zagotavljali svojim volivcem.
Ude meni, da bi PS lahko uporabila konstruktivno nezaupnico
Ustavni pravnik Lojze Ude je v uvodnem nagovoru poudaril, da je zmaga že dosežena, saj so zmagali na volitvah. Če Pozitivna Slovenija ne bo vladajoča stranka, pa bo močna konstruktivna opozicija, ki pa ima v rokah instrument konstruktivne nezaupnice, je še dejal Ude. Tega bi lahko med mandatom uporabili, saj je desnica po njegovem šibka, saj so tam tisti, ki tja ne spadajo – kot je dejal Ude, je to DeSUS. Jože Mencinger, ekonomist, pa je na kongresu dejal, da bi Pozitivna Slovenija lahko spremenila Slovenijo, saj pri nas manjka optimizma, preveč pa je hinavščine.
''Vsaka rit svojo palico najde''
Maša Kociper je opozorila, da predsednik stranke prave možnosti za sestavo koalicije sploh ni imel, saj so že takoj po razglasitvi rezultatov stranke poudarjale, da ne želijo v koalicijo vstopiti z zmagovalno stranko, kar je po njeno neobičajno. ''Težko se je pogajati z nekom, ki ima figo v žepu,'' je dejala Kociprova. Dodala je, da je tudi Janković predlagal široko koalicijo. ''Nismo najbolj veseli, da se koalicija, ki se nakazuje, tako drastično razlikuje od izražene volje volivcev,'' je povedala. Novo vlado naj bi sestavljali kar štirje ministri Janševe vlade iz mandata 2004–2008, je pojasnila Kociprova in dodala: ''Nove politike tako ni pričakovati. Naš čas šele prihaja,'' je poudarila. Spomnila je še na dva slovenska reka, in sicer ''vsaka stvar je za nekaj dobra'' in ''vsaka rit svojo palico najde''.

Melita Župevc, ki je v Pozitivno Slovenijo prestopila iz SD, je ponosna, da je članica te stranke. Kot je dejala, jim je uspelo v sedmih tednih pridobiti 315.000 državljank in državljanov. In to je po njeno šele začetek. Dejala je, da lahko vsakemu od državljanov pogledajo v oči. ''Zaradi politikantskih namenov se ne bomo spreminjali. Gradimo na zavedanju, da se gremo politiko zaradi gradnje države in ne funkcij,'' je dejala Župevčeva.
''Zremo naprej,'' pa je dejal Gašpar Gašpar Mišič. Po njegovem mnenju je Janković edini primeren kandidat za mandatarja. ''Vse lahko kupiš, pravijo, tudi zdravje, a poštenja ne. Zoran Janković dela. Dal mi je upanje, da bo boljše v državi,'' je še poudaril.
Med udeleženci kongresa stranke je bil tudi predsednik ZZB NOB Janez Stanovnik. Kot je poudaril v izjavi za medije, "so pred nami viharni dnevi v svetovnem gospodarstvu in v Evropi". Slovenijo vidi kot ladjo, ki je nasedla v plitvini, "ker ni imela pravega kapitana". "Zaradi tega menim, da mora slovenska ladja, ki se spušča nasproti viharnemu morju, imeti izkušenega in hrabrega kapitana. Takega izkušenega kapitana vidim v tem, kar je Zoran Janković napravil doslej," je poudaril.
Na kongresu so še sprejeli spremembe statuta, ki spreminjajo način volitev predsednika, podpredsednikov in ostalih organov stranke ter organiziranost stranke na lokalni ravni. Janković je po glasovanju o spremembah statuta pozval k čimprejšnjemu oblikovanju občinskih odborov, ki bodo stranki omogočili učinkovito delovanje že na nadomestnih županskih volitvah.
KOMENTARJI (2827)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.