Zoran Janković je danes potrdil, da je predsednik DZ in DL Gregor Virant poslance PS spraševal, ali bi šli v novo koalicijo brez Jankovića, kot tehničnega mandatarja pa predlagal ekonomista Petra Kraljiča. Janković, ki je danes "zamrznil" svoje predsedovanje stranki, je povedal, da ima Virant to priložnost, pri tem pa dodal, da bi sam Kraljića podprl.
Kraljič je za rubriko TV klub v oddaji 24UR dejal, da uradnih ponudb za tehničnega mandatarja ni dobil. Sam misli, da v tem trenutku tehnična vlada ni najboljša rešitev in je v sedanjih okoliščinah tudi ne bi sprejel. Meni, da bi bilo najbolje, da sedanji predsednik vlade Janez Janša zaradi poročila protikorupcijske komisije odstopi in iz svojih vrst postavi novega mandatarja, saj je prepričan, da ima okoli sebe zbrane odlične strokovnjake.
"Mi ne potrebujemo nove vlade, mi potrebujemo novega premierja," je dejal Kraljič in poudaril, da bi bila tako zagotovljena kontinuiteta vlade, s čimer se bo lahko nadaljevalo potrebne reforme. V tem trenutku moramo očistiti to "politično moralno zgodbo". "In najbolje bi bilo, če bi Janša in Janković odstopila," je prepričan Kraljič.
Gregor Virant, ki je bil prav tako gost oddaje, je dejal, da se s Kraljičem strinja in ga tudi izjemno ceni. Predsednica koalicijske stranke NSi Ljudmila Novak je dejala, da trenutno ne more govoriti o morebitni podpori Kraljiču, ker organi stranke o tem niso razpravljali. Prepričani pa so, da bi lahko stranka SDS ponudila drugega dobrega mandatarja. "Odstop (Janše) ni nujno poraz, v tem času bi lahko tudi dokazal, da to, kar mu očitajo, niti ne drži," je povedala Novakova.
Predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec pa se strinja s Kraljičem, da trenutno ni pogojev za tehnično vlado. "Mislim, da smo bližje predčasnim volitvam, ki sicer niso dobra rešitev," je prepričan. Janša bi po njegovem mnenju razbremenil politično situacijo, hkrati pa bi se verjetno pokazale nove možnosti za rešitev politične krize, ki ne bi zahtevale predčasnih volitev.
Ostra kritika trenutnega političnega in gospodarskega stanja
Kraljič je nekdanji direktor mednarodne svetovalne družbe McKinsey, bil pa je tudi svetovalec nemške vlade in številnih multinacionalk. Leta 2000 je prejel častni znak svobode Republike Slovenije za zasluge pri usposabljanju in izobraževanju slovenskih menedžerjev.
Pred dnevi je v okviru predavanja o konkurenčnosti Slovenije v svetu komentiral stanje v državi. Boji se, da se bo število delovnih mest v slovenski industriji v naslednjih 10 letih prepolovilo, trenutno pa industrija zagotavlja 35 odstotkov vseh delovnih mest. Dejal je, da se mora država zamisliti tudi nad več kot 120.000 brezposelnimi.
"Ljudje so izgubili zaupanje, moramo odgovoriti na vprašanje, zakaj so ljudje šli na cesto in kako jih spraviti na delovna mesta. Ne moremo jim reči zombiji, to je žaljivo," je poudaril.
Zanj je konkurenčnost kompleksna zadeva, ki obsega šest ravni. V razvoj bi po Kraljičevem mnenju morali vlagati vsaj štiri odstotke bruto domačega proizvoda, trenutno vlagamo okrog dva odstotka, in ta denar je "razprčkan." Po njegovi oceni bi deficit morali zmanjšati na dva odstotka, odpraviti je treba tudi deficit pri zaposlovanju in ustvariti 60.000 novih delovnih mest.
"Slovenija je razcepljena, razcepili pa so jo politiki. Država ne raste, ker ni dovolj konkurenčna. Ne vlagamo dovolj v razvoj, popraviti moramo tudi pravosodni sistem, povečati učinkovitost vlade, ki je slabo ocenjena, ustvariti podjetniško okolje in urediti finance. Slovenija ima vse potenciale, da postane konkurenčna država, a je treba nehati govoriti in začeti delati," je dejal.
SLS se ne odziva, SD pa si želi nove parlamentarne večine
O tem, kako in na kakšen način postaviti osnove za vzpostavitev zaupanja v slovensko politiko, pa bo SLS razpravljal v ponedeljek na seji glavnega odbora stranke. "To nalogo mora opraviti politika sama," je na družbenem omrežju Twitter zapisal predsednik stranke Radovan Žerjav. Sicer pa se na današnje dogajanje v strankah PS in DL ne odzivajo. Že v četrtek je Žerjav dejal, da si bo stranka vzela nekaj dni za razmislek glede ostanka v koaliciji ali morebitnega odhoda iz nje.
Predsednik stranke SD Igor Lukšič pravi, da potezi DL in Jankovića le podaljšujeta agonijo. Lukšič poudarja, da odločitev DL, ki je dala Janši deset dni časa za odstop, pomeni le to, da je treba čakati še deset dni.
Zamrznitev Jankovićevega predsedovanja stranki pa po besedah Lukšiča predstavlja "nerazumevanje situacije". "Ni vprašanje, kaj si kdo želi, ampak kaj Slovenija potrebuje," je povedal Lukšič in dodal, da je po javnomnenjskih raziskavah in meritvah nasprotovanje med voljo ljudi in vladno politiko izrazito veliko. Zadnje poročilo Komisije za preprečevanje korupcije je "samo pika na i v vsej tej zgodbi," meni.
Ponovil je, da za SD tehnična vlada pomeni le zamenjavo konjev, medtem ko jezdeci ostajajo isti. Velika večina v DZ in precejšnji del vlade po besedah Lukšiča ne uživata zaupanja javnosti, zato ne moreta ostati na oblasti.
Po mnenju analitikov bo vlada padla, Janša pa ne bo odstopil
Politična analitika Matevž Tomšič in Igor Pribac sta si enotna, da Janša kljub današnjemu ultimatu DL verjetno ne bo odstopil s premierske funkcije in da bo vlada padla. Tehnična vlada ali pa druga koalicija se Tomšiču zdita malo verjetni, Pribac pa meni, da bi lahko brez predčasnih volitev prišli do nove koalicije s tehničnim mandatarjem.
Tomšič meni, da je ultimat DL Janši precej ostra poteza, hkrati pa je Virant po njegovem mnenju pokazal, da obvladuje stranko. Ker tudi Janković ni odstopil z županskega položaja, Virant pa je zahteva odstopa tako Janše kot Jankovića, je Tomšič prepričan, da oblikovanje znotraj sedanje sestave DZ ni mogoče. Zato meni, da se Sloveniji obetajo predčasne volitve. Ker tehnični vladi nasprotujejo tako v SDS kot tudi v SD, je po mnenju Tomšiča ta malo verjetna.
Pribac pa je pojasnil, da ga je Virant presenetil, saj je menil, da bo popustil pod pritiski SDS. Odstopa Janše ne pričakuje, saj je že s tem, ko je svojo funkcijo vezal na zaupnico v stranki, da nima namena odstopiti. Pribac upa, da bo nova koalicija nastala brez predhodnih predčasnih volitev, saj bi z njimi po njegovem mnenju izgubili več dragocenih mesecev. Jankovićevo potezo vidi kot iskanje prostora za oblikovanje nove koalicije.
KOMENTARJI (541)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.