Policija je na tožilstvo poslala ovadbo zoper predsednika največje opozicijske stranke SDS Janeza Janšo. Razlog so sporni nepremičninski posli med Janšo in podjetjem Imos leta 2005, so poročali v oddaji 24UR.
Kot trdijo viri novinarjev, bo tožilstvo zaradi suma, da je Imos pred sedmimi leti za nekajkrat preplačal vrednost Janševih zemljišč v Trenti in mu omogočil za skoraj 100 tisoč evrov premoženjske koristi, najverjetneje zahtevalo sodno preiskavo.
Janša, nekdanji direktor Imosa Branko Kastelic in nekdanji direktor Eurogradenj Klemen Gantar naj bi bili osumljeni kaznivih dejanj, oškodovano pa podjetje Imos.
O spornem poslu Janeza Janše smo pred volitvami leta 2011 poročali mediji. Januarja letos je posel opisala protikorupcijska komisija, ki je po naših informacijah dala naznanilo suma kaznivega dejanja policiji, ta pa je v 11 mesecih očitno ocenila, da je zadeva primerna za tožilstvo.
Dejstvo. Janša je 20. julija 2005 prodal zemljišča v Trenti podjetju Eurogradnje. Težava številka ena: denar je prejel dva meseca pred prodajo, protikorupcijski komisiji pa to pojasnil kot pomoto. Denar je nato vrnil in ga znova prejel. Težava številka dve: za zemljišče je prejel 130.000 evrov, čeprav naj bi bilo vredno, tako KPK, desetkrat manj.
Janša je s 130.000 evri sofinanciral nakup Imosovega stanovanja v Ljubljani. Imos pa je od Eurogradenj nato odkupil zemljišče v Trenti.
Kaj je imel od tega Imos, bo ugotavljalo tožilstvo, dejstvo pa je, da so se posli podjetja Imos v času prve Janševe vlade z državo povečali na 69 milijonov evrov.
NPU je ovadbo zoper tri osebe potrdil, tožilstvo pa odgovora še ni poslalo.
Zoper Janšo trenutno v zvezi z Imosovimi posli potekajo trije postopki. Na davčni službi, finančna preiskava tožilca Stanislava Pintarja za odvzem nezakonito pridobljenega premoženja ter danes potrjeni predkazenski postopek zlorabe položaja.
KOMENTARJI (3336)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.