Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je v izjavi za javnost zavrnil ponedeljkovo poročanje naše televizije, da naj bi nemška tajna služba Bundesnachrichtendienst (BND) v tako imenovanem spremljanju mednarodnega sistema zvez ujela pogovor med Janezom Janšo in Ivom Sanaderjem. ''Objava omenjene informacije ne pove ničesar o vsebini pogovorov, ampak samo sprevrača odgovornost na nepremišljeno ali celo zlonamerno izrečene izjave poslanca SD Antona Ropa, ki izrazito škodijo ugledu države," je poudaril Tanko.
Nemška tajna služba, ki je iz stanovanja na Slovenski cesti v Ljubljani skupaj s slovenskimi obveščevalci Sove iskala tudi vojnega zločinca Radovana Karadžića, naj bi namreč ujela pogovor med Janšo in Sanaderjem. Vsebino naj bi posredovali takratnemu direktorju Sove Iztoku Podbregarju, ta pa najverjetneje 29. septembra 2004 tedanjemu premierju Antonu Ropu.
"Očitno za Ropovimi klevetami in dejanji stoji politični vrh SD. Če bi imele SD in nekatere druge stranke opozicije resničen interes, da se stvar razišče, bi se to lahko že zdavnaj opravilo. Vendar so v ozadju prevladujoči drugi interesi," je prepričan vodja poslanske skupine največje vladne stranke Tanko.
"Zaletave izjave poslanca Socialnih demokratov Antona Ropa, ki niso primerne za resnega politika, še najmanj za nekdanjega predsednika vlade - temu je 16. avgusta 2007 v oddaji Odmevi pritrdil tudi predsednik SD Borut Pahor - so povzročile velik škandal v domači in mednarodni javnosti. Še posebej so vplivale na poslabšanje pogajalskih izhodišč Slovenije pri urejanju mejnih in drugih zadev s sosednjo Hrvaško. Pahor, ki je bil sicer dobro obveščen o pobudi vlade o urejanju razmer z Republiko Hrvaško, pa ni z ničemer preprečil škodljivega Ropovega početja," je še dodal Tanko.
SDS je zato zahtevala sklic nujne seje komisije DZ za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb, ker so želeli, da se čim prej preverijo Ropove trditve, da bi se preprečilo nadaljnje poslabševanje pozicije Slovenije. "Opozicija je blokirala napovedan pregled pooblaščene skupine komisije, ki je nameravala v arhivih Sove pregledati zvočne zapise in transkripte, ki se nanašajo na domnevne prisluhe Janši in Sanaderju. Kljub temu se javnosti stalno in sistematično dozirajo informacije, ki Ropovih domnev o vsebini pogovorov Janše in Sanaderja v ničemer ne potrjujejo," je še poudaril Tanko.
Sova nima poročila
Slovenska obveščevalno varnostna agencija (Sova) je danes sporočila, da omenjene dokumentacije o pogovoru v arhivih agencije ni, od BND pa o tem niso prejeli nobenega dokumenta.
Svetovalec nemške vlade za tajne službe Udo Ulfkote je po telefonu v ponedeljek za POP TV potrdil, da je nemška tajna služba skupaj s Sovo tudi iz stanovanja na Slovenski cesti iskala Karadžića. Z njim naj bi se celo pogovarjali po telefonu. Če so ob tem ujeli tudi pogovor med Janšo in Sanaderjem pa bi moralo obstajati poročilo. "Da, seveda so dokumenti tudi o tem. Vsaka naloga BND je dokumentirana in obstajajo poročila, ki pa so seveda tajna in niso javno dostopna," je dejal Ulfkote. Na vprašanje, ali bi Sova te dokumente lahko dobila, pa je odgovoril, da bi slovenska tajna služba te dokumente že morala imeti.
Sodelovanje med BND in Sovo poteka v okviru mednarodnega sodelovanja agencije z namenom zagotavljanja nacionalne varnosti agencije obeh držav, širše varnosti Evropske unije in zveze NATO ter temelji na načelu partnerstva, strokovnosti in zakonitosti, je zapisala agencija v izjavi za javnost.
Iz Sove so še sporočili, da sodelovanje obeh tajnih služb, ni bilo nikoli usmerjeno na vprašanja odnosov med Slovenijo in Hrvaško, saj bi bilo to v nasprotju z osnovnimi načeli sodelovanja med obema službama in državama.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.