Civilna zaščita Mestne občine Ljubljana je dane spopoldne prebivalce Ilovice in Mihovega štradona opozorila, da je popustila zasilna pregrada, ki je branila vdor vod z Ljubljanskega barja. Zato so prebivalce na ogroženem območju pozvali, naj takoj umajnejo vrednejše stvari na višja območja.
A posledice k sreči niso tako hude, kot so pričakovali, je povedal namestnik poveljnika ljubljanske civilne zaščite Robert Kus. Poplavilo je okoli 20 hiš, gasilci ostajajo na območju. Že dopoldne je bilo ob Mihovem štradonu po Kusovih besedah poplavljenih deset hiš, vode je bilo do 10 centimetrov.
Voda se zdaj počasi preliva, poplavila pa je okoli 20 hiš. Kus je pojasnil, da je voda povprečno visoka od 10 do 20 centimetrov, nikjer pa ne presega 30 centimetrov. Voda v pol ure naraste za en centimeter. Kus predvideva, da bo v prihodnji uri narasla še za nekaj centimetrov, potem pa se bo umirila. Do jutra pa bi se morala višina vode na obeh straneh avtoceste izenačiti, je dodal.
Območje Ilovice so pred vodo z Barja sicer zaščitili tako, da so pod avtocesto zgradili zaščitno pregrado. Pregrada je danes začela prepuščati, zato so jo dopoldne okrepili z obeh strani, popoldne pa je pregrada po Kusovih besedah popustila. Na srečo žrtev med gasilci, ki so posredovali v bližini, ni, je pojasnil.
Ker se pregrade ne da popraviti, je civilna zaščita pozivala prebivalce na območju Ilovice, zlasti Mihovega štradona, da umaknejo vrednejše stvari na višja območja. Gasilci pa so razdeljevali protipoplavne vreče, ki so jih prebivalci ogroženih predelov nemestili pred svoje hiše. Skrbite za lastno varnost in ne hodite po poplavni vodi, opozarjajo na Mestni občini Ljubljana.
Kus je ocenil, da je bilo za pregrado manj vode, kot ob poplavah leta 2010.
Iška se umika
Že prej pa se je po besedah poveljnika civilne zaščite Ig Antona Puciharja reka Iška počasi vračala v strugo. V zgornjem toku, kjer je sicer ponoči znova močno poplavila Iško vas, Vrbljene in Strahomer, je skorajda že v strugi, razliva pa se še v spodnjem toku pri Tomišlju, kjer del reke še vedno teče čez Brest in Mateno in ju poplavlja. Del Iga je še pod vodo, kjer poplavljata potoka Ižica in Draščica. Zaradi poplav so bile na Igu zaprte tudi nekatere ceste. Več o stanju na cestah. Številne ceste so neprevozne.
V spodnji fotogaleriji si poglejte razmere na območju Iške vasi. Fotografije so nastale okoli 8. ure:
Gasilci črpajo podtalnico
V ponedeljek bodo za pomoč prosili vojsko
V ponedeljek nameravajo za pomoč prositi vojsko. "Prav nam bi prišla zlasti njihova enota za dezinfekcijo, saj je ogromno blata," pravi Pucihar. Da je voda s seboj prinesla veliko blata, so potrdili tudi prebivalci poplavljenih vasi, ki se v zadnjih urah ukvarjajo predvsem z čiščenjem poplavljenih prostorov.
V spodnji fotogaleriji si poglejte razmere v Mateni. Fotografije so nastale malo pred 10. uro:
In fotografije iz naselja Brest:
Zaradi visokih poplavnih voda je bil na območju vodarne Brest v petek razglašen ukrep prekuhavanja vode. Ukrep velja do preklica, in sicer za naselja Ig, Matena, Brest, Tomišelj, Podkraj, Strahomer, Vrbljene, Iška Loka, Staje in Kot. Zaradi sprememb obratovalnega režima bo občasno motena tudi oskrba z vodo, so sporočili iz občine Ig.
Ljubljansko barje se umirja
Vodja ljubljanskega oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo Robert Kus pa je sporočil, da se voda na Ljubljanskem barju umirja. Kako hitro bo odtekla voda, je po njegovih besedah odvisno predvsem od pritoka Ljubljanice, ki je še vedno visok.
Je pa barje poplavilo nekatere hiše ob Ižanski cesti v Ljubljani. Voda je okoli hiš tudi v Lipah in v Črni vasi, kjer se v Ljubljanico izliva Iška, vendar po Kusovih beseda voda ni prišla v hiše, saj se znajo ljudje že zavarovati.
Ni nevarnosti za ljubljanski Vič
Se je pa precej znižal pretok Gradaščice, ki je običajno glavni krivec za poplave na območju ljubljanskega Viča. Tako po Kusovih besedah nevarnosti, da bi poplavljalo v tem delu Ljubljane, trenutno ni.
V Škofljici so razmere pod nadzorom
Razmere na območju občine Škofljica so po besedah namestnika poveljnika tamkajšnje civilne zaščite Milana Rajfa pod nadzorom. Tudi tam voda upada, tako da nevarnosti poplav ni več.
Vrhnika ni imela večjih težav
Na Vrhniki večjih težav zaradi padavin niso imeli. So pa po besedah poveljnika tamkajšnje civilne zaščite Viktorja Razdrha razdelili nekaj protipoplavnih vreč in zavarovali najbolj kritične dele.
Dobrepolje: Pod vodo je bilo 50 objektov pod vodo, ljudje odrezani od sveta
Tudi v občini Dobrepolje so se razmere izboljšale. Kot je pojasnil župan Janez Pavlin, so vode naraščale do ene ure zjutraj, nato pa je prenehalo deževati in so začele upadati. Največ težav imajo še naprej v Kompoljah, kjer je bilo ogroženih 50 objektov. Do večera je bilo tam poplavljenih še okoli 30 hiš, do njih pa so gasilci in pripadniki civilne zaščite lahko prišli le s traktorji. Do večera je od poldneva voda v vasi upadla za okoli 30 centimetrov, sicer pa so morali na varno preseliti okoli 20 ljudi.
Od tam so nas danes dopoldne poklicali prebivalci ogroženih hiš, ki so za 24ur.com dejali, da so ujeti na svojih domovih. "V naši hiši je ujetih šest ljudi, odrezani smo od sveta, ostali smo brez pitne vode," je povedal eden izmed domačinov, a dodal, da so se pred poplavo pripravili – imajo zalogo hrane in plastenke pitne vode. S strahom opazujejo, kaj bodo prinesle nove pošiljke dežja. S tega območja nas je poklicala tudi ženska, ki dejala, da so pravbili prav tako odrezani od sveta, a da nimajo niti kruha niti vode.
Razmere v naselju Kompolje:
Kompolje so še vedno dostopne le s čolni, je pojasnil Pavlin. Poveljnik PGD Kompolje Jože Pinosa je za 24ur.com dejal, da so domačine opozarjali, da jim grozi vodni val, zaradi katerega bi lahko ostali ujeti v hišah. Na vprašanje, ali delijo hrano tistim, ki ne morejo s svojih domov, je dejal, da ne.
Pavlin je znova pohvalil odziv občanov ob tokratnih poplavah. Po njegovih besedah so občani za razliko od poplav leta 2010 dosledno upoštevali opozorila in množično priskočili na pomoč, kar je prispevalo k bistveno manjši škodi, kot bi bila v primeru neustreznega odziva.
Kamnik: Poplavno ogrožena naselja uspeli rešiti najhujšega
Reka Kamniška Bistrica je danes ob 0.30 dosegla maksimalni pretok, ki je znašal 133 kubičnih metrov na sekundo, nato pa je vodostaj začel počasi upadati. Najbolj so bila ogrožena naselja Volčji Potok, Nožice in Hudo, ki pa so jih rešili najhujšega s preusmeritvijo tokov manjših hudournikov in Mlinščice, so sporočili iz kamniške občine.
Pretok Kamniške Bistrice je ob 8. uri znašal 97,8 kubična metra na sekundo. Ponoči je dežurna služba zabeležila sprožitev zemeljskega plazu v Snoviku, vdor podtalnice v stanovanjsko hišo v vasi Potok (izčrpali so šest kubičnih metrov meteorne vode) in vdor podtalnice v objekt v Kamniku, kjer pa so izčrpali 20 kubičnih metrov vode. Zaradi plazu v Snoviku je tamkajšnja cesta zaprta.
Na intervencijah je sodelovalo skupaj 18 prostovoljnih gasilcev. Na pomoč so jim priskočili tudi delavci gradbenega podjetja.
Kot so opozorili na kamniški občini, še naprej obstaja nevarnost proženja zemeljskih plazov, zato občane pozivajo, naj v primeru plazu obvestijo gasilce na telefonsko številko 112.
V spodnji fotogaleriji si poglejte nočno dogajanje na Rovah v občini Domžale:
KOMENTARJI (278)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.