Predsednik stranke SD Borut Pahor je danes poslal pismo predsednikom in predsednici parlamentarnih strank, in sicer sopodpisnikom koalicijske pogodbe med strankami SDS, DLGV, DeSUS, SLS in NSi.
Najprej je izrazil zadovoljstvo, da je Slovenija le korak do oblikovanja nove vlade. "To je z vidika državnih interesov Slovenije prvorazrednega pomena, pa naj se z vašo politiko strinjamo ali ne," je zapisal Pahor.
Pravi, da šele po neuspehu Zorana Jankovića v SD štejejo za popolnoma demokratično, legitimno in nesporno pravico, da se v skladu z ustavo in pravnim redom oblikuje politična alternativa, "kar vam, kot se zdi, tudi uspeva".
Ker meni, da Janševa koalicija uživa dovolj veliko politično podporo v parlamentu in da sodelovanje ene stranke več v njej ne bi prinašalo nobene posebne dodane vrednosti, so se v SD odločili za opozicijo. Ob tem so seveda upoštevali tudi nekatere "pomembne vrednostne in programske razlike med njimi".
Vladi bodo "kritično gledali pod prste", po potrebi bodo sodelovali, "ne bodo ji pa nagajali, raje jo bodo spodbujali".
"V teh razmerah potrpežljivost in strpnost še zdaleč nista vse, kar potrebujemo za rešitev iz krize in novo perspektivo našega naroda. Toda vse znanje in odločnost, da se uredijo problemi v tej smeri, so zaman brez potrpežljivosti in strpnosti," je zaključil Pahor.
Celotno Pahorjevo pismo si lahko preberete v spodnjem dokumentu.
Janković: Prav je, da drugo priložnost dobi Janša kot viceprvak
Predsednik Pozitivne Slovenije Janković meni, da je prav, da prvak SDS kot viceprvak na volitvah dobi priložnost kot mandatarski kandidat. Sam ga, kot pravi, sicer ne bo podprl, a če bo izvoljen, Janković zagotavlja, da v stranki "nikoli ne bomo nagajali" in da bodo podpirali reforme, ki so dobre za državo.
Po drugi strani pa je Janković še vedno prepričan, da je bil program njihove stranke dober. Dogodki zadnjega pol leta, pri čemer misli predvsem na manevre Gregorja Viranta, pa so po njegovem nekakšen "uvod", ki je pripeljal do tega, da je tisti, ki je izgubil volitve, postal kandidat za mandatarja. "Ko Janša pravi, da za njegovo koalicijo stoji 600 tisoč ljudi, za Jankovićevo pa 430 tisoč, mislim, da si drzne malo preveč. Nisem prepričan, da so vsi volivci Liste Virant in stranke DeSUS zadovoljni s tako rešitvijo." Mnogo odzivov s terena po Jankovićevih besedah kaže, da so ljudje nezadovoljni.
Kljub temu si Janković želi, da nova vlada ne bi predčasno končala mandata, "ker to pomeni, da bo v državi dobro". Smo pa po njegovih navedbah takšno koalicijo videli že v obdobju 2004–2008, v času debelih krav, a ji na prihodnjih volitvah leta 2008 in 2011 kljub temu državljani niso zaupali vodenja države.
Janković, ki pred 14 dnevi v državnem zboru kot prvi kandidat ni bil izvoljen za mandatarja, vnovične kandidature do zadnjega ni izključil, pojasnjuje še, da se za soglasje k vnovični kandidaturi ni odločil, saj je Janšo v sredo pri vložitvi kandidature podprlo 50 poslancev.
Kot napoveduje, se bodo sami kot opozicijska stranka ukvarjali s profiliranjem stranke. Prvi cilj je ustanovitev občinskih odborov – predvsem tam, kjer bodo marca nadomestne županske volitve. Sicer pa si želijo, da bi stranka ob koncu letošnjega leta štela 30.000 članov, pojasnjuje Janković. Sam bo, kot pravi, vsaj še nekaj časa poslanec, a se glede svojega prihodnjega delovanja še ni dokončno odločil. Ponovil je le izjavo iz predvolilne kampanje, da se vidi v izvršilni funkciji, lahko tudi kjer koli v gospodarstvu, in se retorično vprašal: "A si mene predstavljate, da bi bil v Ljubljani podžupan ali v Mercatorju član uprave?"
Vlada pridobila manjšinska poslanca
Peterica koalicijskih strank je medtem podpisala dogovor o sodelovanju poslancev italijanske in madžarske narodne skupnosti z novo vlado v mandatnem obdobju 2012–2015. Janša pravi, da lahko po podpisanem dogovoru govorimo o 52 glasovih večine v DZ, kar je že kar solidna večina, ki je bila dosežena brez kakršne koli prisile.
Po besedah poslanca italijanske manjšine Roberta Battellija sklenjen dogovor predvideva pogovore, sodelovanje in posvetovanja z vlado glede ukrepov, ki naj bi Slovenijo popeljali iz krize. Ne pomeni pa še, tako pravi Batelli, da sta sedaj z madžarskim kolegom Laszlom Gönczem formalno del koalicije.
KOMENTARJI (1868)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.